Reklama

"Las znaków drogowych przy naszych jezdniach" [SYGNAŁ CZYTELNIKA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Las znaków drogowych przy naszych jezdniach" [SYGNAŁ CZYTELNIKA] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Po co tyle znaków drogowych? - pytają często nasi czytelnicy, dzwoniąc do naszej redakcji. - Jest ich tyle, że czasem ciężko w ogóle skupić się na drodze. A przecież nowe przepisy ograniczyły prędkość na tyle, że można by zrezygnować przynajmniej z części znaków straszących przy ulicach...

Ile znaków można postawić przy drodze? Na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 90 km/h minimalna odległość pomiędzy znakami to 50 metrów, na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km – 20 m, a na pozostałych drogach następny znak może być umieszczony w odległości co najmniej 10 metrów. Na jednym słupie umieszczonych może być trzy znaki.

Czy wszystkie znaki są jednakowej wielkości? Jest 5 wielkości znaków (określanych w przepisach jako "wielkie", "duże", "średnie", "małe" i "mini"), które stosowane są w zależności od rodzaju drogi i dozwolonej na danym odcinku prędkości: im większa droga i wyższa dopuszczalna prędkość, tym znaki są większe. Znaki "wielkie" są zastrzeżone dla autostrad, a "duże" dla dróg ekspresowych, a na obszarze zabudowanym – jeśli prędkość dopuszczalna na danym odcinku drogi jest wyższa niż 60 km/h. Znaki wykonane są ze specjalnej odblaskowej folii.

 Ile znaków zostało postawionych w ostatnich latach na drogach naszego powiatu?

- W ciągu ostatnich 5 lat zostało zakupionych 943 sztuki znaków drogowych, które zostały zamontowane przy drogach powiatowych na terenie powiatu mieleckiego - informuje Powiatowy Zarząd Dróg w Mielcu. - Podczas kontroli stanu technicznego dróg powiatowych zostają wymienione lica znaków pionowych z uwagi na ich zużycie oraz zniszczenie.

Zmiany w ograniczeniach prędkości oraz zmiany w stałej organizacji ruchu są wprowadzone na drogach powiatach po wcześniejszej analizie i opinii komisji ds. bezpieczeństwa ruchu przy Starostwie Powiatowym w Mielcu. Zatwierdzanie zmian w stałej organizacji ruchu należy do zarządcy ruchu, tj. Starosty Powiatu Mieleckiego - dodaje Zarząd.

 Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie poinformował nas za to, że w roku 2021 została wprowadzona nowa organizacja ruchu na drodze wojewódzkiej nr 985 Dębica – Mielec i oznakowanie dostosowano do nowego projektu. Wymieniono około 200 znaków i około 200 słupków prowadzących U-1. Ponadto stan techniczny oznakowania jest na bieżąco monitorowany i w miarę potrzeby znaki są wymieniane na nowe. Rocznie jest to około 50 znaków.

Podstawą do ustawienia znaku w ciągu drogi wojewódzkiej (np. znaku ograniczenia prędkości) jest opracowanie projektu stałej organizacji ruchu, który wymaga uzyskania opinii Zarządu i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, a następnie zatwierdzenia przez organ zarządzający ruchem, tj. Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Ograniczenia ruchu na drogach, w tym ograniczenia prędkości, lokalizacja przejść dla pieszych itd., są również przedmiotem prac komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego powoływanej przez Marszałka Województwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy