Tegoroczna edycja to nie tylko wydarzenie promujące naukę i rozwój technologiczny, ale również wyjątkowa okazja do inauguracji Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie przemysłu lotniczego.
Inauguracja Branżowego Centrum Umiejętności
Oficjalna inauguracja BCU odbędzie się 3 kwietnia o godzinie 10:45. To strategiczna inwestycja realizowana przez Powiat Mielecki oraz CKPiDN, finansowana z funduszy UE w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Nowoczesne laboratoria BCU umożliwią uczniom, nauczycielom i specjalistom rozwój kompetencji w takich obszarach jak:
- awionika lotnicza,
- symulatory lotów,
- zrobotyzowane procesy spawalnicze,
- kompozytowe struktury lotnicze,
- mechaniczne konstrukcje cienkościenne,
- komputerowe projektowanie i wytwarzanie,
- prototypowanie i wzornictwo przemysłowe.
Konferencja prasowa dotycząca Festiwalu i BCU
Dzisiaj, w budynku Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, odbyła się konferencja prasowa poświęcona XV Mieleckiemu Festiwalowi Nauki i Techniki oraz inauguracji Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie przemysłu lotniczego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu i edukacji: Kazimierz Gacek – Starosta Powiatu Mieleckiego, Andrzej Bryła – Wicestarosta Powiatu Mieleckiego, Krzysztof Ślęzak – Wicedyrektor ARP Oddział w Mielcu, Zdzisław Nowakowski – Dyrektor CKPiDN, Marta Mysona – Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu.Podczas konferencji podkreślono rolę nowoczesnej edukacji w kształceniu przyszłych specjalistów oraz konieczność ścisłej współpracy mieleckich przedsiębiorstw ze szkołami zawodowymi. Omówiono również program Festiwalu, który obejmie m.in. promocję nowych zawodów w mieleckich szkołach technicznych, takich jak technik awionik i technik spawalnictwa.
Po konferencji uczestnicy mieli okazję zobaczyć pokaz sprzętów w nowoczesnej pracowni spawalniczej BCU. Demonstracja obejmowała prezentację nowoczesnych urządzeń spawalniczych, co pozwoliło na zaprezentowanie zaawansowanych technologii i metod pracy, jakie będą dostępne dla przyszłych uczniów i specjalistów.
Festiwal Nauki i Techniki – program i cele
Tegoroczny Festiwal kładzie nacisk na dynamiczne zmiany w gospodarce i edukacji, koncentrując się na takich filarach jak automatyzacja i robotyzacja produkcji, technologie cyfrowe oraz rozwój sztucznej inteligencji. Wydarzenie organizowane przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych Leonardo oraz Agencję Rozwoju Przemysłu Oddział w Mielcu stanowi przestrzeń do odkrywania nowych ścieżek kariery.
Najważniejsze cele Festiwalu:
- Inspirowanie i edukowanie młodych ludzi poprzez rozwijanie kreatywności, współpracy oraz umiejętności wykorzystania nowoczesnych technologii,
- Zacieśnianie współpracy między edukacją zawodową, uczelniami technicznymi i przemysłem,
- Promowanie lotniczych i technicznych tradycji Mielca jako miasta o bogatej historii przemysłowej.
XV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki to wydarzenie, które łączy edukację, technologię i przemysł, otwierając młodym ludziom drzwi do kariery w najbardziej perspektywicznych sektorach gospodarki. Tworzymy przestrzeń do rozwijania pasji, zdobywania nowych umiejętności i nawiązywania cennych kontaktów. Jestem przekonany, że tegoroczna edycja będzie nie tylko inspirująca, ale również przyczyni się do dalszego wzmacniania współpracy między edukacją a przemysłem.
Patronaty i partnerzy
XV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Starosty Powiatu Mieleckiego oraz Prezydenta Miasta Mielca. Partnerem naukowym wydarzenia jest Politechnika Rzeszowska, a wśród partnerów znajdują się czołowe firmy z branży robotyki i przemysłu lotniczego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.