Reklama

Kronospan: Trwa niezapowiedziana kontrola głównego inspektoratu

Opublikowano:
Autor:

Kronospan: Trwa niezapowiedziana kontrola głównego inspektoratu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Główny Inspektor Ochrony Środowiska zdecydował, że kontrolę w mieleckim zakładzie Kronospanu przeprowadzi na wyjątkowych zasadach. - To skutek nieustających protestów mieszkańców Mielca, którzy twierdzą, że firma truje otoczenie, emitując szkodliwe substancje - powiedział Marcin Pawlak w dzisiejszym wydaniu "Aktualności" TVP Rzeszów.

- Jak jest taka pogoda, jak dziś albo słoneczna, to dymią cały czas - mówi jeden z mieszkańców przed kamerą. Mielczanie od lat walczą ze skutkami zanieczyszczenia środowiska substancjami pochodzącymi z SSE. - Ale co my możemy, nic nie możemy, nie mamy do kogo się zwrócić - dodaje mieszkanka: - Prezydent nic nie może, starosta nic nie może, wojewoda.

Wojewódzkie kontrole nie wykazały do tej pory przekroczeń. Stacja monitoringu powietrza w Mielcu również. Co innego jednak pokazują pomiary prowadzone przez mieszkańców, które nie są akceptowane przez WIOŚ. Cztery dni temu pokazywały czterokrotne przekroczenia.

- Jeśli ktoś ma inne wyniki i miałyby być one materiałem dowodowym, to musiałyby być zastosowane według metodyk referencyjnych i też przez laboratorium akredytowane - powiedział w TVP3 Rzeszów Jan Trzebiński z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

- My nie wierzymy w te kontrole. Czy one coś dają? Nie wiem. Ich wyniki zawsze są dobre - wątpi mieszkanka Mielca.

Dziś odbyła się kolejna kontrola pracowników WIOŚ i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Prowadzona już na innych zasadach. Marek Haliniak, główny inspektor powiedział przed kamerą: - W normalnych zasadach mamy obowiązek powiadomienia siedem dni przed przeprowadzeniem kontroli. Wiele z tych kontroli nie spełniało wymogów, bo podmiot powiadomiony o tym, że będzie kontrola, wygasza produkcję i tak dalej. Dlatego ta kontrola jest robiona w ramach interwencji zgodnie z ustawą dotyczącą gospodarki, która mówi, że w przypadku podejrzenia zagrożenia życia i środowiska, możemy interweniować i wchodzić na teren zakładu.

Kontrole te będą prowadzone do piątku. - Mam nadzieję, że kontrola w takim trybie przeprowadzona będzie w stanie pokazać rzeczywisty stan zatruwania środowiska - dodał Haliniak.

Mieszkańcy wierzą, że tym razem jest szansa na pokazanie, jak z zatruwaniem środowiska w Mielcu jest naprawdę. Kronospan nie komentuje sprawy.

Dzisiejsze "Aktualności" można obejrzeć TUTAJ.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE