reklama
reklama

Kontrowersje wokół spalarni odpadów w Mielcu. Radna pyta o plany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Freepik

Kontrowersje wokół spalarni odpadów w Mielcu. Radna pyta o plany - Zdjęcie główne

foto Freepik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMielec znów staje się areną gorących dyskusji na temat inwestycji przemysłowych, które mogą wpłynąć na środowisko i zdrowie mieszkańców. Radna Mirosława Gorazd, w imieniu zaniepokojonych mieszkańców, skierowała interpelację do władz miasta, domagając się szczegółowych informacji o skali i skutkach planowanej inwestycji. Odpowiedź jednak nie rozwiewa wątpliwości.
reklama

W ostatnich tygodniach radna Mirosława Gorazd skierowała do władz Mielca interpelację dotyczącą planowanej inwestycji spółki Elektrociepłownia Mielec Sp. z o.o. Jej pytania dotyczyły m.in. skali przedsięwzięcia, ilości odpadów, jakie mają być wytwarzane przez instalację, oraz wpływu tej inwestycji na środowisko naturalne. W odpowiedzi zastępca prezydenta Mielca, Krzysztof Szostak, przedstawił dostępne informacje, jednocześnie wskazując na ograniczenia w dostępie do szczegółowych danych dotyczących planów inwestycyjnych spółki.

Radna Mirosława Gorazd w swojej interpelacji wskazała na potrzebę większej przejrzystości i informowania mieszkańców o potencjalnych skutkach inwestycji, zwłaszcza w kontekście ochrony środowiska. Inwestycje związane z gospodarką odpadami, emisją zanieczyszczeń oraz przekształcaniem terenów przemysłowych budzą duże zainteresowanie mieszkańców Mielca, którzy od lat borykają się z problemem jakości powietrza w regionie.

reklama

Radna Mirosława Gorazd zadała szereg pytań dotyczących działań i planów elektrociepłowni EC Mielec, związanych z budową spalarni odpadów oraz szeroko rozumianą dekarbonizacją. Zwraca uwagę na sprzeczność w komunikatach spółki, która z jednej strony mówi o poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii, a z drugiej złożyła szczegółowy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy instalacji do termicznego przekształcania odpadów. Radna pyta, dlaczego podejmowane są tak kosztowne kroki przygotowawcze, skoro, jak twierdzi sama spółka, decyzja o budowie spalarni jeszcze nie zapadła.

Kolejne pytanie dotyczy kosztów związanych z przygotowaniem wspomnianego wniosku środowiskowego. Radna zastanawia się, czy poniesienie tych kosztów było zasadne w sytuacji, gdy spółka jednocześnie podkreśla, że decyzje dotyczące budowy instalacji nie zostały jeszcze podjęte. Dodatkowo zwraca uwagę na fakt, że EC Mielec złożyła wniosek o dofinansowanie projektu w wysokości 100 milionów złotych do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

reklama

Radna porusza również kwestię kosztów inwestycji, które wynoszą łącznie ponad 840 milionów złotych. Pyta, czy takie wydatki mogą wpłynąć na wzrost opłat dla mieszkańców, zarówno za odbiór odpadów, jak i za ogrzewanie. Zwraca uwagę, że inwestycja musi przynosić zwrot kosztów, co może oznaczać przerzucenie ciężaru finansowego na społeczność lokalną.

Istotnym aspektem jest także wpływ spalarni na środowisko. Radna pyta o ilość odpadów komunalnych wytwarzanych w Mielcu oraz o to, ile odpadów w postaci popiołów i żużli powstawałoby w wyniku działalności spalarni. Zwraca uwagę na konieczność przedstawienia szczegółowych danych dotyczących skutków budowy instalacji.

W swoich pytaniach radna odwołuje się również do argumentacji EC Mielec, która wskazuje na konieczność dekarbonizacji i rezygnacji z węgla w związku z obowiązującymi przepisami. Prosi jednak o dokładne wskazanie tych przepisów, które miałyby wymuszać takie zmiany. Zastanawia się także, czy planowana spalarnia będzie wyposażona w instalację CCS, służącą do wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla, oraz jak planowana inwestycja wpłynie na rzeczywistą emisję CO2, biorąc pod uwagę całoroczny charakter pracy spalarni w porównaniu z sezonowym działaniem obecnych kotłów węglowych.

reklama

Na koniec radna zwraca uwagę na kwestię komunikacji i konsultacji społecznych. Podkreśla, że mieszkańcy mają prawo do pełnej i rzetelnej informacji o wpływie planowanej inwestycji na środowisko, w którym żyją. Pyta, czy EC Mielec przedstawi szczegółowe analizy dotyczące alternatywnych źródeł energii, takich jak biomasa, geotermia czy silniki gazowe, oraz czy dalsze kroki w tej sprawie będą konsultowane z lokalną społecznością i samorządami

Zgodnie z przedstawionymi przez władze miasta informacjami, w wariancie inwestycyjnym planowana instalacja elektrociepłowni ma wytwarzać rocznie 39.715 Mg odpadów w postaci żużli i popiołów paleniskowych, innych niż wymienione w kodzie odpadu 19 01 11 (dotyczącym popiołów niebezpiecznych). 

reklama

W odpowiedzi na interpelację zastępca prezydenta Mielca zaznaczył, że spółka Elektrociepłownia Mielec nie jest spółką komunalną, lecz podmiotem gospodarczym, w którym Gmina Miejska Mielec posiada jedynie mniejszościowy pakiet udziałów. W związku z tym miasto nie dysponuje pełnym dostępem do informacji o planach i działaniach spółki, ani nie ma decydującego wpływu na podejmowane przez nią decyzje inwestycyjne.

Władze miasta podkreśliły, że wszelkie pytania dotyczące szczegółowych zamierzeń inwestycyjnych, w tym technologii, planowanego paliwa czy metod gospodarowania odpadami, powinny być kierowane bezpośrednio do zarządu spółki Elektrociepłownia Mielec.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama