Reklama

Gmina Tuszów Narodowy z budżetem na 2020 rok

Opublikowano: czw, 2 sty 2020 14:41
Autor:

Gmina Tuszów Narodowy z budżetem na 2020 rok  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni gminni w Tuszowie Narodowym na poniedziałkowej sesji - 30 grudnia - jednogłośnie przyjęli projekt budżetu gminy na 2020 rok.

Na podstawie zaplanowanych dochodów i wydatków wynika, że będzie to budżet inwestycyjny, podobnie jak w 2019 roku.

Budżet zakłada dochody w kwocie 52 231 591 zł, w tym dochody własne 5 078 842 zł., udział w podatku dochodowym od osób prawnych 150 000, zł i od osób fizycznych 6 631 140 zł. Planowane wydatki stanowią kwotę 55 794 991 zł. Zakładany w budżecie deficyt wynosi 3 563 400 zł. 

 

- Z perspektywy mijających 12 miesięcy oceniamy, czy dobrze wykorzystaliśmy dany nam czas. Dokonujemy oceny zadań jakie wyznaczyliśmy sobie przyjmując budżet na 2019 rok, mających istotny wpływ na poprawę warunków życia mieszkańców. Mam tu na uwadze liczne inwestycje w infrastrukturę techniczną i społeczną. Przeznaczyliśmy na nie blisko 7,2 mln. zł, co stanowi 17 % ogółu wydatków - mówił w swoim podsumowaniu wójt Andrzej Głaz. 

- W tej kwocie wykonaliśmy m.in. kolejne odcinki dróg o łącznej długości 6,3 km, chodników o dł. 2,14 km., kolejne odcinki wodociągowe i oświetlenia ulicznego, 2 studnie na stacji uzdatniania wody, modernizację przepompowni w Maliniu. W trosce o bezpieczeństwo OSP Grochowe II zostało doposażone w nowy samochód bojowy średni, a OSP Malinie II wyposażone w sprzęt i garaż co pozwoliło na przyjęcie jednostki do systemu krajowego. Ponadto pięć jednostek z Gminy otrzymało po sześć nowych specjalistycznych mundurów bojowych. Powstała nowa otwarta strefa aktywności w Grochowem I. Ponadto na bieżąco poprawiamy bazę oświatową, inwestujemy w zajęcia pozalekcyjne, utrzymujemy trzy przedszkola samorządowe, wspieramy funkcjonowanie niepublicznego żłobka, w szkołach organizujemy zajęcia komputerowe dla dorosłych. Zostały też wykonane kolejne przyszkolne boiska sportowe tym razem w Czajkowej i Borkach Nizińskich, dzięki czemu przy każdej szkole istnieje boisko wielofunkcyjne tzw. Orlik. Z myślą o seniorach prowadzimy Dzienny Dom Pomocy w Dębiakach i zapewniamy szereg usług opiekuńczych i specjalistycznych w domach. Razem dla 80 osób. Zadania inwestycyjne w znaczącej części realizujemy przy udziale środków zewnętrznych krajowych i unijnych w ramach pisanych projektów. Jesteśmy w trakcie realizacji projektu montażu odnawialnych źródeł energii w poszczególnych gospodarstwach domowych.. Na koniec roku zadłużenie gminy wyniesie ponad 3,2 mln zł co przy tak wielu realizowanych zadaniach inwestycyjnych, dzięki odpowiednio prowadzonej polityce finansowej, stanowi niecałe 8% dochodów - czytamy w przemówieniu wójta. 

Jednym z ważniejszych zadań dla gminy, to rozpoczęcie przygotowań do powstania terenów inwestycyjnych przy obwodnicy. 

- jesteśmy w trakcie opracowania planu zagospodarowania przestrzennego na tereny inwestycyjne przy obwodnicy w Tuszowie Narodowym. Zwiększa to szansę rozwoju gminy. Rokrocznie w gminie naszej przybywa mieszkańców, powstają nowe domy. Jesteśmy otwarci na nowych przedsiębiorców i posiadamy wolne atrakcyjne tereny pod zabudowę - mówi wójt. 

W temacie podatków Andrzej Głaz, podkreśla, że stawki nie będą zmieniane. Problemem gminy pozostają stawki za odbiór odpadów komunalnych. 

- Od 2013 roku pozostawały bez zmian stawki podatków, które w nowym roku wzrosną o 5%. Na tę decyzję ma wpływ wzrost kosztów utrzymania jednostek budżetowych, w tym szkół, na które otrzymywana subwencja oświatowa jest o 1,3 mln za niska i łączna dopłata do zadań oświatowych to ponad 4,2 mln zł. Te koszty obejmują m.in. utrzymanie 3 przedszkoli, szkolnych stołówek i świetlic, dopłatę do 73 dzieci uczęszczających do przedszkoli poza gminą. Kolejnym argumentem jest podniesienie kwoty wydatków na planowane zadania inwestycyjne. Z przykrością muszę powiedzieć, że pomimo szeregu podejmowanych działań wzrosły opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zwróciliśmy się w tej sprawie do Ministerstwa Ochrony Środowiska i samej Firmy, celem złożenia wyjaśnień skąd taka drastyczna podwyżka. Niestety w tym temacie nic się nie zmieniło, a z dochodów budżetowych zgodnie z zapisami ustawy nie można dofinansowywać kosztów odbioru odpadów - komentuje wójt. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.