Reklama

[GALERIA, VIDEO] Wielki jubileusz Skałki Korso. Kozdęba i Chodorowski z tytułami

Opublikowano:
Autor:

[GALERIA, VIDEO] Wielki jubileusz Skałki Korso. Kozdęba i Chodorowski z tytułami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To było wyjątkowe spotkanie. 3 czerwca w Karczmie Polskiej nie tylko w historii Korso zapisze się jako dzień symboliczny, ale w historii całego Mielca. Dwa pokolenia, dwaj prezydenci miasta, dwie wizje rozwoju i style rządzenia stolicą naszego powiatu. Daniel Kozdęba z tytułem Mielczanin Roku 2015 i Janusz Chodorowski jako Mielczanin XX-lecia.

2015 dla wydawnictwa Korso jest szczególny. Po pierwsze, dlatego, że jest to rok w, którym mielecka redakcja obchodzi swoje 25-lecie, po drugie – po raz 20. wręczyła zasłużonemu mielczaninowi popularną i prestiżową Skałkę Korso. Plebiscyt ten organizowany jest od 1996 roku. – Dziś spotykamy się już po raz 20, by wręczyć Skałkę Korso osobie, która zdobyła uznanie czytelników i Kapituły Plebiscytu. W jej skład wchodzą wszyscy dotychczasowi laureaci plebiscytu: ks. Stanisław Jurek, Małgorzata Lubieniecka, Mariusz Błędowski, Jacek Bąk, Marek Paprocki, posłanka Krystyna Skowrońska, Łucja Bielec, Józef Witek, Władysław Ortyl, Janusz Zakręcki, ks. Kazimierz Czesak, Leszek Kołacz, Janusz Soboń, Czesław Kolisz, Mirosław Midura, Jan Tarapata i Eugeniusz Andrusiewicz – powiedziała prowadząca, Anna Mokrzycka, dyrektor wydawnictwa.

Pierwsze chwile wzruszeń to moment wyświetlenia filmu (film powyżej), przypominającego o plebiscytach w ciągu ostatnich 19 lat. Ale był również moment na zabawę. Goście odgadywali hasło, tu z pomocą przyszła Miss Czytelników 2016, Kasia Śpiewak.
 

Zgodnie z sentencją, że każdy Mielczanin jest chlebem i solą naszej mieleckiej ziemi, laureaci symbolicznie podzielili się świeżym mieleckim chlebem.

Chwilę później przewodniczący kapituły, Bogdan Rojkowicz, przedstawił wyniki głosowania czytelników i poprzednich laureatów. Ogłosił, że Mielczaninem 2015 został prezydent Daniel Kozdęba. Gratulował mu m. in. generał Mirosław Hermaszewski, obecny podczas gali jedyny polski kosmonauta (obecny w Mielcu przy okazji Festiwalu Nauki i Techniki), Tomasz Leyko w imieniu marszałka Władysława Ortyla, poseł Krystyna Skowrońska, państwo Koliszowie i bliscy współpracownicy. Urząd Miasta przygotował również film z gratulacjami od tych, którzy nie mogli być obecni podczas gali, w tym z Niemiec i Portugalii. Marek Paprocki wygłosił laudację. Ale na tym się nie skończyło. Trzy historie z życia prezydenta opowiedziała jego siostra, pojawił się też jego szkolny kolega zakonnik Rudy. To, czego prezydent się nie spodziewał, było zaproszenie przez żonę do wspólnego zatańczenia walca. Okazuje się bowiem, że jedną z pasji prezydenta jest właśnie taniec:

Spotkanie na tym się nie zakończyło. Kapituła zdecydowała o nadaniu specjalnego tytułu: Mielczanina XX-lecia z okazji jubileuszu. Ten honorowy tytuł przypadł prezydentowi seniorowi Januszowi Chodorowskiemu. – Możemy się zapytać, dlaczego do tej pory prezydent Chodorowski nie otrzymał Skałki, choć tak bardzo brakowało go wśród laureatów. Był nominowany już nie raz, ale zawsze odmawiał wzięcia udziału w plebiscycie. Tym razem już go nie pytaliśmy, zdecydowaliśmy sami o nadaniu mu honorowego tytułu – powiedziała Krystyna Skowrońska.

Laudację wygłosił Bogdan Bieniek i odśpiewał Józef Witek w towarzystwie bliskich współpracowników Janusza Chodorowskiego.

Zdzisław Nowakowski przekazał wykonanie specjalnej uchwały laureatowi, który otrzymał aparat fotograficzny: – Przez najbliższy rok utrwalaj na zdjęciach Mielec i to, jak bardzo się zmienił. A za rok spotkamy się na takiej samej gali i, mamy nadzieję, że pojawi się galeria zdjęć Twojego autorstwa. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Januszowi Chodorowskiemu.

Prezydent senior szybko odnalazł się w roli fotografa, wykonując pamiątkowe zdjęcie… redakcji Korso:

Symboliczne gratulacje przyjął Mielczanin XX-lecia z rąk prezydenta Daniela Kozdęby, który zdradził, że Janusz Chodorowski jest jego wielkim autorytetem i że to z nim rozmawia o sprawach ważnych dla Mielca, korzystając z wiedzy i doświadczenia swojego poprzednika.

Więcej zdjęć w galerii. Pełna relacja we wtorkowym numerze Korso.

ms, fot. P. Durak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE