Reklama

Czy w gminach pow. mieleckiego powstaną izby wytrzeźwień? Są takie pomysły prawne

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Czy w gminach pow. mieleckiego powstaną izby wytrzeźwień? Są takie pomysły prawne - Zdjęcie główne

Do tej pory izby wytrzeźwień mogły, choć nie musiały organizować jedynie gminy powyżej 50 tys. mieszkańców. Są pomysły, żeby był to nakaz obligatoryjny i dotyczył również mniejszych gmin. | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do tej pory izby wytrzeźwień mogły, choć nie musiały organizować jedynie gminy powyżej 50 tys. mieszkańców. Są pomysły, żeby był to nakaz obligatoryjny i dotyczył również mniejszych gmin.

W Polsce jest w tej chwili 36 izb wytrzeźwień. W woj. podkarpackim 2 – w Rzeszowie i Przemyślu. Do izb trafiają osoby nietrzeźwe, najczęściej awanturujące się w domach czy miejscach publicznych, zawożone przez policję czy straż miejską.

Za noc spędzoną w takim obiekcie w Rzeszowie czy Przemyślu trzeba zapłacić 326 złotych.

Zgodnie z obecnymi przepisami izby wytrzeźwień mogły, choć nie musiały organizować gminy powyżej 50 tys. mieszkańców. Robiły to nieliczne, bo izba wytrzeźwień to żaden interes dla samorządu. Potrzebny jest odpowiedni lokal, ale problemem jest  przede wszystkim obsada takiej izby, zwłaszcza lekarzy.

Pijani z Mielca pojadą do Rzeszowa

Dlatego niektóre gminy podpisują w tej sprawie umowy z innymi samorządami. Jak informowaliśmy już na łamach portalu korso.pl tak postąpił m.in. Mielec.

 Pod koniec grudnia ubiegłego roku Rada Mielca podjęła uchwałę, w której  wyraziła zgodę na zawarcie przez prezydenta miasta porozumienia dotyczącego przyjmowania osób w stanie nietrzeźwości przez Izbę Wytrzeźwień w Rzeszowie. Rzeszowska izba ma takie osoby przyjąć i opiekować się nimi do momentu wytrzeźwienia.

Za usługę tę Mielec ma zapłacić Rzeszowowi  8 700 zł.  Kwota ta obliczona została poprzez pomnożenie opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień przez  średnią liczbę osób nietrzeźwych z terenu miasta Mielca z ostatnich trzech lat, które nie uiściły opłaty za taki pobyt. Średnio rocznie jest to prawie 29 osób.

Ministerstwo Zdrowia chce by w każdej gminie była izba wytrzeźwień

Jak wynika z informacji portalu samorządowego Ministerstwo Zdrowia proponuje, żeby znieść zapisy pozwalające organizować izby wytrzeźwień jedynie gminom powyżej 50 tys. mieszkańców. Rozważane jest też zapisanie, żeby był to nakaz obligatoryjny, a samorządy musiałyby z własnych środków finansować funkcjonowanie izb np. z puli na profilaktykę przeciwalkoholową.

Propozycja Ministerstwa Zdrowia jest już w Sejmie. Zajmuje się nią sejmowa Komisja do Spraw Petycji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy