Reklama

Czy maseczki jednorazowe można prać? Wyjaśniamy

Opublikowano:
Autor:

Czy maseczki jednorazowe można prać?  Wyjaśniamy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Maseczki chirurgiczne, które powszechnie używamy do zasłaniania ust i nosa w czasie pandemii COVID-19 są z założenia wyrobami jednorazowymi i zgodnie z tym po każdorazowym ich użyciu należy je wyrzucić do kosza na odpady. Nie wszyscy się do tego stosują. Nasuwają się więc pytania czy maseczkę można dezynfekować lub prać domowym sposobem i powtórnie używać. Wyjaśniamy.

Sprawą tą zajęli się naukowcy. Adios Corona to organizacja grupująca  francuskich  naukowców, która podpowiada jak zdezynfekować domowym sposobem maseczkę.
CZYTAJ TAKŻE: W jakim gronie spędzimy Wigilię i święta? Będą ograniczenia
 

Jak dezynfekować maseczki

Francuscy eksperci  zalecają umieszczenie jednorazowej maseczki  w papierowej kopercie i pozostawienie jej na siedem dni.   Jak przekonują kilka badań naukowych pokazuje, że prawie wszystkie wirusy występujące na maseczce są  po siedmiu dniach  są „martwe”.

Peter Tsai, który miał swój udział w projektowaniu  maseczek N95 również popiera metodę siedmiodniowej kwarantanny dla maseczki. Przestrzega jednak, że nie powinno się  tego robić więcej niż 5-10 razy.

Pranie maseczek jednorazowych

Jeśli chodzi o pranie maseczek jednorazowych to tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi Peter Tsai nie zaleca prania maseczek N95 w pralce z użyciem detergentu, ponieważ może to zniszczyć jej  właściwości

Inaczej sprawa wygląda w przypadku jednorazowych maseczek chirurgicznych. Francuska organizacja praw konsumentów UFC-Que Choisir przeprowadziła eksperyment i  wyprała maseczki  chirurgiczne w temperaturze 60oC,  potem wysuszyła je w suszarce i wyprasowała. Po 10 takich cyklach maski nadal filtrowały co najmniej 90 proc. cząstek czyli działały prawidłowo.

Potwierdzają to inne badania. Generalnie lepiej jest po użyciu maseczki wyprać ją, niż nosić po kilka dni z rzędu jak robią to niektórz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE