reklama
Reklama lokalna
reklama

Chorzelowiacy mają nowe stroje. Projekt wniósł nowe możliwości i środki [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: SOKiS Chorzelów

Chorzelowiacy mają nowe stroje. Projekt wniósł nowe możliwości i środki [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

Chorzelowiacy | foto SOKiS Chorzelów

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDo Ośrodka Kultury w Chorzelowie zakupiono 45 elementów dziecięcej garderoby Ziemi Rzeszowskiej. To wszystko dzięki projektowi „Etno Polska. Edycja 2024” przygotowanemu przez Narodowe Centrum Kultury.
Reklama lokalna
reklama

Dzięki programowi „Etno Polska. Edycja 2024” przygotowanemu przez Narodowe Centrum Kultury do Ośrodka Kultury w Chorzelowie trafiło w tym roku szesnaście tysięcy złotych, które zostały  przeznaczone na zakup brakujących elementów dziecięcych, ludowych strojów rzeszowskich.  

Łącznie do programu, którego głównym celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze wpłynęło 1877 wniosków. 

Po dokonaniu oceny merytorycznej komisja wyłoniła 257 beneficjentów, wśród których na 18 miejscu znalazło się zadanie pod nazwą „Od Rzeszowa idziemy - zakup strojów dla Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie”. 

reklama

Dzięki otrzymanemu wsparciu jednostka zakupiła 45 elementów dziecięcej garderoby Ziemi Rzeszowskiej w tym m.in. gorsety dziewczęce, koszule dziewczęce, buty dziewczęce, pasy chłopięce oraz kapelusze słomiane chłopięce. 

– Od kilku lat zaobserwować możemy znaczny wzrost zainteresowania kulturą ludową, co bardzo nas cieszy, ale ostanie dwa lata przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Do naszego Ośrodka Kultury ciągle zgłaszają się nowe osoby, chcące uczestniczyć w tego rodzaju zajęciach, co zaowocowało znacznym wzrostem liczebności grupy dziecięcej oraz powstaniem grupy dziewczęcej, a także seniorskiej. Obecnie przymierzamy się również do uruchomienia tańca ludowego w naszej Filii w Woli Mieleckiej. Taka ilość osób z jednej strony jest dla nas powodem do dumy, ale stwarza przed naszą instytucją pewną  trudność ,jaką jest zapewnienie każdemu występującemu, odpowiednich strojów o oryginalnym wzornictwie danego regionu, a zarazem o świetnej jakość i komforcie użytkowania. Niestety stroje te nie należą do najtańszych gdyż, wytwarzane są ręcznie i wymagają dużej ilości czasu i nakładu pracy. Z całą pewnością nie bylibyśmy w stanie udźwignąć takich kosztów i tu z pomocą ponownie przychodzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wsparło nas finansowo już kilkukrotnie poszerzając garderobę Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”  o stroje regionalne Lachów Sądeckich, Lublina, Przeworska i obecnie uzupełniając elementy najdroższej nam Ziemi Rzeszowskiej – przekazał Damian Małek, dyrektor SOKiS.     

reklama

– „Chorzelowiacy” to  zespół tańca ludowego, który od 30 lat pielęgnuje tradycje i obrzędy naszych przodków, całe nasze dziedzictwo kulturowe o które należy dbać, szanować, pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Wśród wielu układów choreograficznych z wielu regionów Polski wykonywanych przez naszych tancerzy i tancerki, w tym także grupy młodszej, najważniejsze miejsce zajmują tańce, pieśni i obrzędy Podkarpacia. Z wielkim entuzjazmem dzieciaki podejmują prace nad tańcami, przyśpiewkami i tradycyjnym  zachowaniem na scenie. To, że możemy do tych wszystkich elementów dołożyć piękne, dziecięce stroje rzeszowskie, to spełnienie naszych marzeń. To radość dla dzieci, a jednocześnie możliwość zaprezentowania folkloru Podkarpacia w całej okazałości, zarówno mieszkańcom naszej gminy jak i całemu regionowi. To także możliwość uczestnictwa  w przeglądach i konkursach – przekazuje Bożena Telega-Kuźnik, kierownik i choreograf Zespołu.

reklama

EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, którego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej oraz uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. Wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury. 
Wkład własny SOKiS Chorzelów wyniósł 4 tysiące złotych. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama