Reklama

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek [GALERIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ich ciężka praca to walka z żywiołem oraz ochrona tego, co najcenniejsze - życia, zdrowia i mienia. Strażacy są zawsze tam, gdzie są potrzebni. Gaszą pożary, jeżdżą do wypadków, są zawsze, kiedy nawiedzają nas kataklizmy. 4 maja obchodzą swoje święto - Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Chociaż oficjalnie ustanowione dopiero w 2002 r., od setek lat obchodzone jest w Polsce 4 maja, w dniu imienin patrona tej grupy zawodowej, św. Floriana. O strażakach, ich historii i obchodach ich święta rozmawialiśmy z Bartłomiejem Bieńkiem, rzecznikiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu oraz strażakiem ochotnikiem - Danielem Teklakiem.

Straż pożarna jest jedną z najważniejszych i najbardziej docenionych służb mundurowych w Polsce. Ankieta przeprowadzona wśród Polaków dowiodła, że jest to jak najbardziej prawda.

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Ilu w powiecie mieleckim jest wszystkich strażaków? Nie tylko zawodowych, ale także ochotników?


Bartłomiej Bieniek: Członków Ochotniczych Straży Pożarnych jest prawie 4 tysiące, ale tylko 1008 jest uprawnionych do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczo – gaśniczych. Strażaków zawodowych na terenie powiatu mieleckiego jest dokładnie 107. W Mielcu w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 1 pracuje 47 strażaków, w JRG nr 2 - 44, pozostali pracują w komendzie powiatowej.  
Na terenie powiatu mieleckiego jest 99 Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 23 należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Jak zostać strażakiem i czy każdy może nim zostać?


BB: Wymogi stawiane kandydatom do służby zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej.
Służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel Polski korzystający z pełni praw publicznych, posiadający określone kwalifikacje zawodowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby.
Kolejną możliwością podjęcia służby w Państwowej Straży Pożarnej jest przyjęcie do służby kandydackiej do jednej ze szkół Państwowej Straży Pożarnej.


DT: Straż pożarna odpowiada tak naprawdę za wszystkie aspekty bezpieczeństwa w kraju. Dzisiaj strażacy są wszędzie, w każdym miejscu. To, że gasimy pożary, że jeździmy do wypadków, że zabezpieczamy katastrofy budowlane, to jest oczywiste. Ale udzielamy również pierwszej pomocy, gdy jesteśmy na miejscu wypadku jako pierwsi.
By zostać strażakiem, najważniejsze jest powołanie. Później drogi są dwie: służba przygotowawcza lub służba kandydacka, która wiąże się z nauką w jednej ze szkół pożarniczych w Polsce. Żeby dostać się do takiej szkoły, należy mieć nie więcej niż dwadzieścia pięć lat, przystąpić do pisemnej części egzaminu maturalnego z matematyki, wybranego języka obcego oraz jednego dodatkowego przedmiotu, takiego jak fizyka, chemia, informatyka lub biologia.
Funkcjonariusze straży pożarnej wciąż doskonalą swoje umiejętności. Uczestniczą w licznych szkoleniach przeprowadzanych w różnych, często skrajnych warunkach. Są to ćwiczenia na obiektach i w różnego rodzaju terenie: w lesie, na wodzie. Są ćwiczenia specjalistyczne: chemiczne, wysokościowe. Ćwiczymy również zdarzenia związane z ratowaniem ludzi z wypadków komunikacyjnych.

 

Jakie jest zainteresowanie tym niebezpiecznym zawodem?


BB: Zainteresowanie służbą w Państwowej Straży Pożarnej wciąż jest bardzo duże. Zawód strażaka w Polsce cieszy się ogromną popularnością, zaufaniem i szacunkiem społeczeństwa. Nie dziwi więc, skąd tak duże zainteresowanie wstąpieniem w szeregi Państwowej Straży Pożarnej (80 osób chętnych na 1 miejsce). Młodzi ludzie nie chcą zostać strażakami dla pieniędzy, bo jak dobrze wiemy, sytuacja zarobkowa w zawodzie strażaka do najlepszych nie należy.


Pandemia trwa już ponad rok. Jak teraz obchodzicie Wasz dzień, a jak to było przed koronawirusem?


DT: Zazwyczaj, ze względu na to, że jest to święto zawodowe, organizowane są oficjalne obchody, w tym msze święte w intencjach pracowników PSP i OSP i uroczyste defilady pododdziałów marszowych i pojazdów pożarniczych, których celem jest nie tylko przybliżenie społeczeństwu szczegółów ciężkiej pracy strażaków, ale i upamiętnienie poległych na akcjach oraz podziękowanie tym, którzy wciąż narażają swoje zdrowie, a często i życie, aby nieść pomoc. W obecnej sytuacji, z jaką przyszło nam się zmierzyć, uroczystości nie mogą odbywać się zgodnie z tradycją.

Ile zarabia strażak PSP i OSP?

Z raportu serwisu Wynagrodzenia.pl wynika, że średnia zarobków zawodowych strażaków wynosi 3517 zł brutto miesięcznie.
Należy też pamiętać, że strażacy w Państwowej Straży Pożarnej mogą liczyć na dodatek do pensji z tytułu pełnienia służby w warunkach uciążliwych lub stanowiących zagrożenie dla zdrowia.
Zupełnie inaczej wyglądają zarobki strażaków w Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażak ochotnik nie otrzymuje pensji, lecz tzw. ekwiwalent za udział w akcjach oraz szkoleniu pożarniczym. Wynosi on maksymalnie 1/175 przeciętnego wynagrodzenia za godzinę (stawka jest zależna od uchwały gminy, na terenie której działa dana jednostka OSP).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy