Reklama

Będą ułatwienia dla kierowców! Można szybciej odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny

Opublikowano:
Autor:

Będą ułatwienia dla kierowców! Można szybciej odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 4 października 2020 łatwiej będzie odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny. Wchodzi w życie znowelizowane Prawo o ruchu drogowym. Sprawdź jak.

 

Do tej pory funkcjonariusz policji, straży granicznej czy służby celno-skarbowej mógł zatrzymać dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe, jeśli podczas kontroli stwierdzi, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub środowisku.

Z uwagi na to, że obecne przepisy dopuszczają poruszanie się pojazdem bez posiadania tego dokumentu, o ile jest on zarejestrowany w Polsce, takie zatrzymanie dowodu odbywało się „wirtualnie” – na podstawie odpowiedniej adnotacji funkcjonariusza w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Aby „odzyskać” dowód rejestracyjny należy – jeszcze obecnie – usunąć usterkę pojazdu, a następnie udać się do jednostki organu, który zatrzymał dokument lub do urzędu, w którym go wydano.

Opublikowana w Dzienniku Ustaw 3 września 2020 zmiana tych przepisów, wchodząca w życie miesiąc po publikacji (4 października) eliminuje konieczność wizyty w stosownej komendzie lub urzędzie.

Kierowca chcący odzyskać dowód po usunięciu usterki będzie musiał pojawić się jedynie u diagnosty. Jeśli wynik badania będzie pozytywny, diagnosta, który posiadając dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów, usunie pojazd z ewidencji zatrzymanych dowodów rejestracyjnych.

Jeżeli kierowca zdecyduje się dokonać usunięcia defektów w serwisie prowadzącym jednocześnie diagnostykę pojazdów, wystarczy zatem tylko jedna wizyta w warsztacie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE