reklama

Nowe mieszkania socjalne w Mielcu. A co będzie z barakami?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPodczas ostatniej sesji Rady Miasta przesunięto w budżecie 250 tysięcy złotych - z modernizacji targu na ul. Sandomierskiej na przygotowanie dokumentacji dotyczącej budowy nowych mieszkań socjalnych, czyli bloków na ul. Inwestorów. Urząd miasta chce powolnej rozbiórki nienadających się do użytku baraków na MMR.
reklama

Obecnie urząd dysponuje około 160 lokalami socjalnymi na terenie naszego miasta. Wniosków o mieszkanie socjalne złożono już 141. 56 wniosków (od rodzin) jest na tę chwilę rozpatrzonych pozytywnie.

- Dysponujemy na dzień dzisiejszy też lokalami tego typu na ulicy Miasteczko Młodego Robotnika, w barakach, które zostały oddane do użytkowania w 1952 roku. Stan techniczny samych budynków i stan techniczny wszystkich mediów, które tam są doprowadzone, jest w dosyć kiepskim stanie - przyznała zastępca prezydenta Mielca, Adriana Miłoś. - Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, który zarządza tym terenem i tymi budynkami,  tylko naprawia wszystkie awarie, które się pojawiają z roku na rok i próbuje w jakiś sposób doprowadzić baraki do takiego stanu, żeby nadal te lokale mogły być użytkowane przez mieszkańców. W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na wyburzenie jednego z tych baraków, który był w takim najgorszym stanie. Rodziny zamieszkałe barak zostały przeniesione do innych mieszkań zlokalizowanych na terenie naszego miasta. W tym roku podjęliśmy decyzję o wyburzeniu kolejnego takiego baraku. Znowu przenosimy mieszkańców do pozostałych mieszkań. 

reklama

Po wyburzeniu tego baraku pozostanie ich pięć, a mieszkają w nich 52 rodziny. Sumując wnioski o lokale zastępcze, które są rozpatrzone pozytywnie, i biorąc pod uwagę ilość rodzin, które mieszkają w tych barakach, liczba wniosków przekroczy sto. To sto rodzin, które oczekuje na lokale typu socjalnego. Gmina Mielec posiada teren, który jest zlokalizowany przy obecnych blokach na ulicy Inwestorów, i tam planuje wybudowanie kolejnych lokali socjalnych.

- Przewidujemy budowę około 100 lokali, więc mówimy tutaj o około trzech tysiącach metrów kwadratowych - podsumowała Adriana Miłoś. - Wyliczyliśmy, że średnio koszt budowy metra kwadratowego wynosi na dzień dzisiejszy około 6.000 złotych, tym samym koszt całej tej inwestycji przewidywany jest na około 18 milionów złotych. Jestem w kontakcie i po kilku spotkaniach z bankiem BGK, który zapewnia, że posiada środki z programów Wsparcia Budownictwa  i o takie środki można się starać.

reklama

Dofinansowanie wynosi do 80% kosztu inwestycji. Pozostałe środki mogą pochodzić z wkładu własnego samorządu lub mogą być sfinansowane kredytem udzielonym przez bank BGK.

- Przedstawiciele banku bardzo mocno zachęcają do tego, żeby przygotowywać dokumentację, składać wnioski, posiadają środki i oferują wsparcie przy przygotowaniu takiego wniosku. To, że mogą powstać w tym projekcie lokale, które będą służyły naszym mieszkańcom, to jest oczywiście jedna sprawa. Natomiast budując nowe lokale socjalne, możemy zwolnić  teren na MMR i wyburzyć te baraki. Myślę, że tak czy tak, to nas nie ominie w najbliższych latach - podsumowała zastępca prezydenta Miłoś.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama