Damian Małek dyrektor samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie opowiedział nam o Jubileuszu.
Świętujemy dziś wyjątkowy jubileusz 30-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Chorzelowiacy. Jesteśmy niezwykle dumni, ponieważ jako jedna z nielicznych gmin w powiecie a także całym województwie podkarpackim, możemy się poszczycić zespołem, który na scenie występuje już 30 lat. Przez tyle lat bawi publiczność oraz kultywuje tradycję naszych dziadów i pradziadów. Zespół ma wspaniałą kadrę instruktorską, która spowodowała, że dziś w Mielcu świętujemy okrągły jubileusz Trzydziestolecia
- powiedział Damian Małek.
Zainteresowanie jubileuszem zespołu było tak duże, że aż trzeba było zorganizować 2 koncerty. Pierwszy odbył się o godzinie 11:00 a koncert galowy o godzinie 17:00.
Jest nam niezmiernie miło że nasz zespół znalazł uznanie u Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w związku z jubileuszem wręczył odznakę honorową Zasłużony dla Kultury
– dodał Damian Małek
Patronat honorowy nad wydarzeniem mieli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wójt Gminy Mielec Józef Piątek.
O kulisach pracy z zespołem opowiedziała Bożena Telega-Kuźnik założycielka i kierownik artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca Chorzelowiacy.
Rozpoczynaliśmy bardzo ubogo z kilkoma parami, które jak zaczynały, jeszcze nie znały swojego potencjału jakie miały w nogach. W ciągu kolejnych lat doskonaliliśmy techniki, robiliśmy konsultacje, warsztaty i zgrupowania co zaaowocowało nagrodami na konkursach wojewódzkich, międzywojewódzkich, jak i ogólnopolskich. Mam taką satysfakcję, że wszystkie osoby, które tańczą i tańczyły, są na tym jubileuszu. Czujemy się jak jedna wielka rodzina.
Kto pracował nad choreografią i ile osób jest w składzie?
Choreografie są moje, oprócz jednej, natomiast aranżacje robiła moja córka również choreograf. Mamy też świetną kapelę, która śpiewa i gra. Działamy na zasadzie podkładów, które robi nam kierownik muzyczny. W obecnym składzie w ogóle jest 28 osób. Dzisiaj tańczyło jednak aż 70. W grupie młodzieżowej najmłodszy uczestnik ma 4 lata, a najstarszy jest z piątej klasy.
- mówiła Bożena Telega- Kuźnik.
Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” powstał w 1993 roku. Założycielką zespołu jest Bożena Telega, która po dziś dzień jest choreografem i kierownikiem artystycznym zespołu. Kierownikiem muzycznym jest Michał Witek. Kierownikiem kapeli jest Konrad Sosiński. Zespół działa w dwóch grupach tanecznych: grupa reprezentacyjna to gimnazjaliści i licealiści, oraz grupa seniorska to dorośli, studiujący i pracujący, którzy rozwijają swoje pasje w grupach tanecznych i wokalnych. W swoim repertuarze zespół posiada tańce śląskie i lubelskie oraz Polskie tańce narodowe (polonez, krakowiak, mazur, kujawiak, oberek).
Najważniejsze jednak miejsce w programie zespołu zajmują tańce, pieśni i obrzędy Podkarpacia. Dużej widowiskowości występom dodają piękne, wierne etnicznym wzorom stroje ludowe, prezentujące kunszt i urodę różnych regionów polski ( stroje: rzeszowskie, krośnieńskie, lasowiackie , gorlickie, lubelskie, przeworskie, śląskie, krakowskie, łowickie, Beskidu Śląskiego, Starej Warszawy oraz stroje z okresu Księstwa Warszawskiego i stroje szlacheckie o autentycznych wzorach, których barwy, bogactwo i różnorodność budzi podziw widzów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.