Reklama

20 rocznica śmierci Komendanta Powiatowego PSP w Mielcu st. bryg. Antoniego Maryniaka

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Antoni Maryniak przez wiele lat był Komendantem Powiatowym PSP w Mielcu. Zmarł nagle 22 czerwca 2002 r. Od jego śmierci minęło 20 lat. Już po raz szósty, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, zorganizowała memoriał strzelecki jego imienia.

Antoni Maryniak urodził się w 1960 r. w Grochowem. Ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie i Wyższą Oficerską Szkołę Pożarnictwa z tytułem inżyniera pożarnictwa i pierwszym stopniem oficerskim. 

Od 1 września 1983 r. do 30 czerwca 1992 r. pracował jako oficer w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, 7 lipca 1992 r. został powołany na stanowisko komendanta rejonowego PSP w Mielcu, a 1 stycznia 1999 r. – w związku z reformą administracyjną i powstaniem powiatów – komendanta powiatowego PSP w Mielcu. 

Kierując mielecką Komendą PSP, znacząco przyczynił się do jej dynamicznego rozwoju i unowocześnienia form pracy. M.in. doprowadził do powstania Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Nr 1 i Nr 2, otrzymania sztandaru przez KR PSP, rozbudowy i modernizacji zespołu obiektów PSP przy ul. H. Sienkiewicza, komputeryzacji oraz wyposażenia jednostek w nowoczesny sprzęt ratowniczy i gaśniczy. 

Miał także duży wpływ na rozwój i unowocześnienie działalności Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie mielecki. Dowodził szeregiem akcji ratowniczych i gaśniczych, m.in. w czasie wielkiej powodzi w 1997 r., pożarów w „Linde Gaz” i na terenie SSE oraz kolejnej powodzi (2001). 

Nieprzeciętne dokonania sprawiły, że wielokrotnie awansowano go aż do stopnia starszego brygadiera. 

Wyróżniony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Złotą Odznaką za Zasługi w Zwalczaniu Powodzi, Srebrnym Medalem za Zasługi dla LOK i Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. 

Zmarł nagle 22 czerwca 2002 r. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Tuszowie Narodowym. Wyjątkową postać st. bryg. mgr. inż. A. Maryniaka upamiętniono tablicą na kamieniu przed budynkiem KP PSP w Mielcu.

J.Witek/Encyklopedia Miasta Mielca

W Mielcu na strzelnicy LOK  w 20 rocznicę  śmierci Komendanta Powiatowego PSP w Mielcu st. bryg. Antoniego Maryniaka odbył się  6 memoriał strzelecki  jego imienia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy