Po wykryciu ogniska ASF w Łazach Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Jarosławiu określił teren o promieniu 3 km jako tzw. teren zapowietrzony i polecił ubój zwierząt hodowlanych. Zabitych zostało w sumie 85 świń.
Łazy to kolejne tegoroczne ognisko ASF na Podkarpaciu. W lipcu i sierpniu wykryto 5 innych ognisk. Dwa w miejscowości Ułazów pow. Lubaczowski, w których hodowano w sumie 31 świń, w Krasnem pow. przeworski (gospodarstwo z hodowlą 7 świń), Czerce pow. przeworski (3 świnie), Dobra pow. przeworski ( 38 świń).
Od początku roku do końca sierpnia w Polsce odnotowano 75 ognisk afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach oraz 3078 przypadków ASF u dzików. W ostatnich tygodniach najwięcej ognisk przybyło w województwie lubelskim.
Do końca roku pozostało jeszcze 4 miesiące, a już w tej chwili wyniki są znacznie gorsze niż w 2019 roku. W całym ubiegłym roku w Polsce odnotowano 48 ognisk ASF u świń i 2477 przypadków ASF u dzików. Trudno zatem mówić o wygaszaniu wirusa, ale raczej o jego ponownym rozprzestrzenianiu się.
Sytuacja z ASF jest poważna
Dostrzegając ten problem w miniony poniedziałek (31 sierpnia) z inicjatywy posła Fryderyka Kapinosa odbyła się konferencja dotycząca działań podejmowanych w walce z wirusem ASF.
Jak stwierdził Mirosław Welz, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii sytuacja jest na tyle poważna, że w najważniejszych dla pogłowia trzody chlewnej powiatach województwa podkarpackiego jak mielecki, kolbuszowski, dębicki, ropczycko-sędziszowski muszą być podejmowane działania zapobiegające przed rozprzestrzenianiem się ASF. Muszą być przekazywane i stosowane odpowiednie zasady w gospodarstwach, musi być podnoszona świadomość rolników, bo to właśnie człowiek często przenosi wirusa.
Główny Inspektorat Weterynarii opracował też swoiste przykazania dla hodowców. Poniżej przedstawiamy też 8 podstawowych zasad zabezpieczenia miejsc utrzymania świń czyli tak zwanej bioasekuracji
Ważne dla rolników podstawowe zasady bioasekuracji
• nie skarmiaj zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia ani produktami (w tym resztkami, zlewkami) pochodzenia zwierzęcego;
• nie kupuj świń z niewiadomego źródła, czyli nieoznakowanych i bez świadectwa weterynaryjnego;
• zastosuj maty dezynfekcyjne na wjazdach i wyjazdach do gospodarstw i przed wejściami do budynków inwentarskich;
• zabezpiecz przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki;
• ograniczaj dostęp osób postronnych do zwierząt;
• zachowaj podstawowych zasad higieny - odkażanie rąk i obuwia, stosowanie odzieży ochronnej;
• nie bierz udziału w polowaniach na 72 godziny przed wejściem do chlewni, niewnoszenia do gospodarstw części dzików itd.;
• nie pożyczaj sprzętów, nie zatrudniaj do obsługi osób, które hodują świnie, itp.
Objawy u świń, które mogą świadczyć o ASF
Rolnicy powinni także wiedzieć, że objawy afrykańskiego pomoru świń mogą być niespecyficzne, podobne do innych chorób lub zatruć, mogą być różne w różnych stadach. Do objawów, które zawsze powinny zaniepokoić hodowcę należą m.in. nagłe padnięcia świń, gorączkowanie świń, któremu mogą towarzyszyć objawy kliniczne takie jak sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze, zaczerwienienie skóry widoczne zawłaszcza na końcach uszu, ogona i kończynach, duszność, pienisty wypływ z nosa, wypływ z worka spojówkowego, biegunka, często z domieszką krwi.
Rolnicy muszą też wiedzie, że nie wolno zakopywać padłej świni. Grozi za to mandat. O takich przypadkach należy niezwłocznie zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii.
CZYTAJ TAKŻE:
- Pobicie w centrum Mielca! 28-latka pobiło trzech mężczyzn!
- Zakończył się kolejny etap scalania gruntów w gminie Padew Narodowa
- Publikujemy szczegółowe wyniki egzaminu ósmoklasisty z każdej mieleckiej szkoły
- Gmina Czermin. Przyjdź i zdecyduj, co zrobić z pieniędzmi
- Będą nowe chodniki. A stare, wybudowane 20 lat temu zostaną wyremontowane