Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie. Działa na podstawie ustawy z dnia z dnia 13 października 1995 r. "Prawo łowieckie". Obecnie w Polsce jest ponad 120 tysięcy myśliwych i niemal 3 tysiące kół łowieckich.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pięć lat temu "Hangar Arena" legła w gruzach [ZDJĘCIA]
Organizacja zajmuje się prowadzeniem gospodarki łowieckiej, monitoringiem łowieckim, wspieraniem i prowadzeniem badań z zakresu łowiectwa, krzewieniem kultury wśród myśliwych i społeczeństwa, w tym propagowaniem tradycji, etyki, kultu patronów myśliwych, kolekcjonerstwa, wystawiennictwa, jak również propagowaniem strzelectwa myśliwskiego, kynologią, trofeistyką.
Niezależnie PZŁ prowadzi 43 ośrodki hodowli zwierzyny, których zadaniem jest wzorcowa gospodarka łowiecka przy wykorzystaniu osiągnięć naukowych. Kraj podzielony jest na 49 okręgów, w których funkcjonują okręgowe rady i zarządy. W strukturach PZŁ na poszczególnych szczeblach znajdują się komisje rewizyjne kontrolujące działalność organów, rzecznicy dyscyplinarni i sądy łowieckie, których zadaniem jest dbanie o przestrzeganie prawa i etyki łowieckiej przez myśliwych.
Polscy myśliwi uczestniczą w wielu ważnych działaniach związanych z ochroną przyrody i środowiska naturalnego. Dotyczy to zwłaszcza restytucji zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak żubr, łoś, bóbr i sokół wędrowny. Polski Związek Łowiecki jest jednym z założycieli oraz członkiem Międzynarodowej Rady Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny.
Obecnie na terenie powiatu mieleckiego działa 9 kół łowieckich.
Interwencja w mieleckim lesie
W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy list od mieszkanki, która przechadzając się po mieleckim lesie, natrafiła na wysypaną stertę buraków. Dwa lata wcześniej, w tym samym miejscu również wysypane były jabłka i zboże. "Czy to jest forma wabienia zwierząt do odstrzału? Ponadto w listopadzie moją koleżankę cofnęła ze ścieżki w lesie grupa z kółka łowieckiego, bo odbywało się tam polowanie. Miejsce było kompletnie nieoznaczone jakąkolwiek informacją o polowaniu, a tymi ścieżkami jeździ masa ludzi, w tym dzieci. Jak to jest z tymi polowaniami? Zainterweniujcie" - brzmiał list.
Zwróciliśmy się z tą sprawę do łowczego okręgowego w Rzeszowie Marcina Hendzela. Polowania są:
- indywidualne - które trwają cały rok,
- zbiorowe - od października do połowy stycznia.
Czy w okresie zimowym leśniczy dokarmiają zwierzęta, czy wysypane buraki to jest jednak wabik dla zwierząt tylko na polowania?
- Koła łowieckie wykładają karmę między innymi dla zwierzyny płowej, najlepsza do tego celu jest karma objętościowo soczysta (np. buraki cukrowe) W przypadku braku dostępu do soczystego pożywienia, zwierzyna, w szczegółowości jelenie, spałują młode drzewka (obdzierają z kory), powodując ich zamieranie. Szkody z tego tytułu są bardzo duże. Myśliwi dokarmiają również ptaki, w szczególności bażanty i kuropatwy, którym bez pomocy człowieka byłoby bardzo trudno przetrwać zimę.
Istnieje również możliwość polowania przy nęciskach na dziki, jednak będzie tam wykładana karma, którą dziki chętnie zjadają, a więc w niedużej ilości kukurydza. Ze względu na wystąpienie ASF na terenie powiatu mieleckiego, którego wektorem przenoszenia jest dzik, myśliwi intensywnie polują na dziki.
Czy strefa polowań powinna być jakoś specjalnie oznaczona (taśma, znaki)?
- Tylko podczas polowania zbiorowego koło łowieckie ma obowiązek umieścić znaki "UWAGA POLOWANIE" w takich miejscach, aby poinformować osoby postronne o obecności myśliwych w tym terenie.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pięć lat temu "Hangar Arena" legła w gruzach [ZDJĘCIA]
Natomiast nie ma obowiązku oznakowywania terenu przy polowaniu indywidualnym. Myśliwy wykonuje polowanie zgodnie z przepisami o zachowaniu bezpieczeństwa przy polowaniu i może oddać strzał w warunkach gwarantujących bezpieczeństwo otoczenia. Należy zaznaczyć, że w okręgu rzeszowskim w ciągu roku wykonuje się ponad 200 000 polowań indywidualnych i od wielu lat (co najmniej 10) nie było wypadków związanych z użyciem broni myśliwskiej na polowaniu indywidualnym naszym terenie. W powiecie mieleckim nigdy nie było zdarzeń związanych z postrzałem osoby postronnej.
Kto wydaje zgodę na polowania?
- Polowania zbiorowe organizuje Zarząd Koła, a polowanie indywidualne wykonuje myśliwy na podstawie upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego, które również wydaje Zarząd Koła.
Polowania są wykonywane jako realizacja Rocznych Planów Łowieckich, w których jest określana liczba do pozyskania poszczególnych gatunków. Każdego roku na wiosnę jest wykonywana inwentaryzacja, gdzie jest określany stan liczebnościowy danej populacji, do stanu wiosennego jest dodawany przyrost zrealizowany, który jest określony w procentach do stanu wiosennego. Jest on inny dla każdego gatunku. Na podstawie wielkości przyrostu jest określany plan odstrzału zwierzyny w danym sezonie łowieckim. W większości przypadków, aby utrzymać populacje na jednakowym poziomie, plan odstrzału jest równy przyrostowi zrealizowanemu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.