Reklama

Polowania w mieleckich lasach. Łowczy Okręgowy Marcin Hendzel wyjaśnia

Opublikowano: wt, 14 gru 2021 14:21
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Polowania w mieleckich lasach. Łowczy Okręgowy Marcin Hendzel wyjaśnia - Zdjęcie główne

Polowania w mieleckich lasach. Jak to jest z tym łowiectwem? | foto pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sygnały czytelników By zostać myśliwym, niezbędna jest wielka pasja, odwaga i umiejętność przezwyciężania samego siebie. Łowiectwo to nie tylko polowanie, to także prowadzenie gospodarki łowieckiej, to dokarmianie zwierzyny, budowa urządzeń. To mroźne noce spędzone na ambonie, przemoknięte ubranie, bezszelestne przedzieranie się przez leśną gęstwinę. Godziny spędzone w ciszy i bezruchu, czekając na zwierzynę - tak opisuje łowiectwo Polski Związek Łowiecki. Jak to jest z polowaniami i jakie jeszcze zadania mają do wykonania łowczy? - o tym opowiada nam łowczy okręgowy w Rzeszowie, Marcin Hendzel.

Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie. Działa na podstawie ustawy z dnia z dnia 13 października 1995 r. "Prawo łowieckie". Obecnie w Polsce jest ponad 120 tysięcy myśliwych i niemal 3 tysiące kół łowieckich.

Organizacja zajmuje się prowadzeniem gospodarki łowieckiej, monitoringiem łowieckim, wspieraniem i prowadzeniem badań z zakresu łowiectwa, krzewieniem kultury wśród myśliwych i społeczeństwa, w tym propagowaniem tradycji, etyki, kultu patronów myśliwych, kolekcjonerstwa, wystawiennictwa, jak również propagowaniem strzelectwa myśliwskiego, kynologią, trofeistyką.

Niezależnie PZŁ prowadzi 43 ośrodki hodowli zwierzyny, których zadaniem jest wzorcowa gospodarka łowiecka przy wykorzystaniu osiągnięć naukowych. Kraj podzielony jest na 49 okręgów, w których funkcjonują okręgowe rady i zarządy. W strukturach PZŁ na poszczególnych szczeblach znajdują się komisje rewizyjne kontrolujące działalność organów, rzecznicy dyscyplinarni i sądy łowieckie, których zadaniem jest dbanie o przestrzeganie prawa i etyki łowieckiej przez myśliwych.

Polscy myśliwi uczestniczą w wielu ważnych działaniach związanych z ochroną przyrody i środowiska naturalnego. Dotyczy to zwłaszcza restytucji zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak żubr, łoś, bóbr i sokół wędrowny. Polski Związek Łowiecki jest jednym z założycieli oraz członkiem Międzynarodowej Rady Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny.

Obecnie na terenie powiatu mieleckiego działa 9 kół łowieckich.

Interwencja w mieleckim lesie

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy list od mieszkanki, która przechadzając się po mieleckim lesie, natrafiła na wysypaną stertę buraków. Dwa lata wcześniej, w tym samym miejscu również wysypane były jabłka i zboże. "Czy to jest forma wabienia zwierząt do odstrzału? Ponadto w listopadzie moją koleżankę cofnęła ze ścieżki w lesie grupa z kółka łowieckiego, bo odbywało się tam polowanie. Miejsce było kompletnie nieoznaczone jakąkolwiek informacją o polowaniu, a tymi ścieżkami jeździ masa ludzi, w tym dzieci. Jak to jest z tymi polowaniami? Zainterweniujcie" - brzmiał list.

Zwróciliśmy się z tą sprawę do łowczego okręgowego w Rzeszowie Marcina Hendzela. Polowania są:

 •   indywidualne - które trwają cały rok,
 •  zbiorowe - od października do połowy stycznia.
Plan polowań zbiorowych znajduję się w każdej gminie, na której dane koło dzierżawi odwód łowiecki. Gmina nie ma obowiązku ogłaszania planu polowań, ale jest możliwość wglądu w urzędzie miasta.

Czy w okresie zimowym leśniczy dokarmiają zwierzęta, czy wysypane buraki to jest jednak wabik dla zwierząt tylko na polowania?

- Koła łowieckie wykładają karmę między innymi dla zwierzyny płowej, najlepsza do tego celu jest karma objętościowo soczysta (np. buraki cukrowe) W przypadku braku dostępu do soczystego pożywienia, zwierzyna, w szczegółowości jelenie, spałują młode drzewka (obdzierają z kory), powodując ich zamieranie. Szkody z tego tytułu są bardzo duże. Myśliwi dokarmiają również ptaki, w szczególności bażanty i kuropatwy, którym bez pomocy człowieka byłoby bardzo trudno przetrwać zimę.

Istnieje również możliwość polowania przy nęciskach na dziki, jednak będzie tam wykładana karma, którą dziki chętnie zjadają, a więc w niedużej ilości kukurydza. Ze względu na wystąpienie ASF na terenie powiatu mieleckiego, którego wektorem przenoszenia jest dzik, myśliwi intensywnie polują na dziki.

Czy strefa polowań powinna być jakoś specjalnie oznaczona (taśma, znaki)?

- Tylko podczas polowania zbiorowego koło łowieckie ma obowiązek umieścić znaki  "UWAGA POLOWANIE" w takich miejscach, aby poinformować osoby postronne o obecności myśliwych w tym terenie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pięć lat temu "Hangar Arena" legła w gruzach [ZDJĘCIA]

Natomiast nie ma obowiązku oznakowywania terenu przy polowaniu indywidualnym. Myśliwy wykonuje polowanie zgodnie z przepisami o zachowaniu bezpieczeństwa przy polowaniu i może oddać strzał w warunkach gwarantujących bezpieczeństwo otoczenia. Należy zaznaczyć, że  w okręgu rzeszowskim w ciągu roku wykonuje się ponad 200  000  polowań indywidualnych i od wielu lat (co najmniej 10)  nie było wypadków związanych z użyciem broni myśliwskiej na polowaniu indywidualnym naszym terenie. W powiecie mieleckim nigdy nie było zdarzeń związanych z postrzałem osoby postronnej.

Kto wydaje zgodę na polowania?

- Polowania zbiorowe organizuje Zarząd Koła, a polowanie indywidualne wykonuje myśliwy na podstawie upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego, które również wydaje Zarząd Koła.

Polowania są wykonywane jako realizacja Rocznych Planów Łowieckich, w których jest określana  liczba do pozyskania poszczególnych gatunków.  Każdego roku na wiosnę jest wykonywana inwentaryzacja, gdzie jest określany stan liczebnościowy danej populacji, do stanu wiosennego jest dodawany przyrost zrealizowany, który jest określony w procentach do stanu wiosennego. Jest on inny dla każdego gatunku.  Na podstawie wielkości przyrostu jest określany plan odstrzału zwierzyny w danym sezonie łowieckim. W większości przypadków, aby utrzymać populacje na jednakowym poziomie, plan odstrzału jest równy przyrostowi zrealizowanemu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +3 / -0

  Czytelniczka na przechadzce

  Serio? To jest ta "interwencja"? Dlaczego nie zapytaliście jaśnie pana łowczego, z jakiej racji sterta warzyw została wysypana vis'a vis wieżyczki?! Dostaliście zdjęcia na dowód. Druga rzecz - polowanie. Dopytałam - tak to było polowanie zbiorowe, sądząc po ilości osób i psów myśliwskich. Czyli w tej sytuacji info o polowaniu chyba powinno być, kto... Rozwiń

  • 13 dni temu | ocena +0 / -0

   do KORSO

   Przechadzka po lesie, a nawet po ogrodzie, to teraz sport ekstremalny. Nigdy nie wiadomo skąd padnie strzał. W samo południe, w niedzielę, wczesnym wieczorem jeszcze jak się chodzi w pole np. po warzywa...nie ma pewności że ktoś sobie nie poluje. Pod pretekstem ASF (nie rozumiem jak dzik może zarazić świnię zamkniętą w chlewie, chyba że to gospodar... Rozwiń

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

   KORSO

   Szanowna Czytelniczko, rozmawialiśmy z łowczym przedstawiliśmy problem z jakim się Pani do Nas zwróciła. Rozmowa była o wiele dłuższa niż tutaj. Zwróciliśmy uwagę na to, że nie było żadnych tabliczek z ostrzeżeniem. Łowczy zapewnił nas, że kwestia ta zostanie poruszona. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać na pewno ponownie zainterweniujemy, ko... Rozwiń

  • miesiąc temu | ocena +1 / -3

   KORSO

   Zapytaliśmy łowczego po co sterta warzyw. - Koła łowieckie wykładają karmę. Myśliwi dokarmiają również ptaki, w szczególności bażanty i kuropatwy, którym bez pomocy człowieka byłoby bardzo trudno przetrwać zimę. Gmina nie ma obowiązku ogłaszania planu polowań - Plan polowań zbiorowych znajduję się w każdej gminie, na której dane koło dzierżawi odw... Rozwiń

   • miesiąc temu | ocena +0 / -0

    Czytelnik

    Przypominam że w związku z ASF obowiązuje ZAKAZ dokarmiania dzików. Może zapytać szanownych myśliwych czy o tym wiedzą

   • miesiąc temu | ocena +1 / -0

    Czytelniczka na przechadzce

    No ok, potrafię czytać, ale najważniejsze: JAKI JEST CEL WYKŁADANIA POKARMU NA POD WIEŻYCZKĄ?!! Drugie - Cytacik: "Tylko podczas polowania zbiorowego koło łowieckie ma obowiązek umieścić znaki "UWAGA POLOWANIE" w takich miejscach, aby poinformować osoby postronne o obecności myśliwych w tym terenie." Powtarzam, że to było polowanie zbiorowe. Wy sa... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +4 / -2

  Ekolog

  W czerwonej strefie ASF jest zakaz polowań a Lekarz powiatowy chyba ma inne przepisy - pozwala na odstrzał, bo widzę że na weekendach polują dalej, Państwo w państwie🤦

  • miesiąc temu | ocena +1 / -0

   KORSO

   - Ze względu na wystąpienie ASF na terenie powiatu mieleckiego, którego wektorem przenoszenia jest dzik, myśliwi intensywnie polują na dziki.