Procesje rezurekcyjne rozpoczęły sięwczesnym rankiem– przy dźwiękach dzwonów i pieśni „Wesoły nam dzień dziś nastał”, kapłani, ministranci, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, dzieci w strojach komunijnych oraz przedstawiciele wspólnot parafialnych wyruszyli wokół kościołów, niosąc feretrony, chorągwie i figurę Zmartwychwstałego Chrystusa. Wśród nich nie zabrakło sztandarów i pocztów sztandarowych. Strażacy tradycyjnie nadali oprawie wyjątkowy, podniosły charakter – stali w galowych mundurach, nieśli figury i trzymali wartę przy Grobie Pańskim.
Poprzedzająca Niedzielę Wielkanocną Wielka Sobota była czasem modlitwy, adoracji przy Grobie Pańskim oraz święcenia pokarmów. Tysiące mieszkańców Mielca i okolic odwiedzało świątynie z koszyczkami pełnymi tradycyjnych przysmaków – jajek, kiełbasy, chleba i baranków z cukru.
Wieczorem, po zapadnięciu zmroku, rozpoczęła się uroczysta Wigilia Paschalna, czyli najważniejsza liturgia w całym roku. Rozpoczęła się przed kościołami od poświęcenia ognia i zapalenia paschału – symbolu Zmartwychwstałego Chrystusa. W wielu parafiach ogień rozpalano tradycyjnie na placach przy świątyniach, a jego światło wniesiono uroczyście do ciemnego kościoła.
W czasie liturgii odczytano dziewięć czytań ukazujących historię zbawienia – od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z Egiptu, aż po Zmartwychwstanie Jezusa. W wielu miejscach śpiewano też uroczyste „Exsultet” – orędzie paschalne. Po nim nastąpiła liturgia chrzcielna i wreszcie – radosna Eucharystia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.