reklama

Zabieg Aquafilling i inne zabiegi medycyny estetycznej - odpowiedzialność prawna lekarza

Opublikowano:
Autor:

Zabieg Aquafilling i inne zabiegi medycyny estetycznej - odpowiedzialność prawna lekarza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneProblematyka odpowiedzialności lekarzy medycyny estetycznej za skutki przeprowadzanych zabiegów od kilku lat przybiera na znaczeniu. Wpływa na to nie tylko fakt, że wzrasta liczba zabiegów, ale również coraz większa świadomość pacjentek w zakresie możliwości dochodzenia swoich praw. W ostatnim czasie na jaw wyszły liczne historie kobiet, które poddały się zabiegowi powiększania piersi przy pomocy preparatu AQUAfilling oraz Los Deline, będących analogicznymi w stosunku do siebie substancjami. W teorii miała to być metoda nieinwazyjna, pozwalająca na szybkie wymodelowanie swojego ciała bez skalpela. Tymczasem, w Internecie m.in. na popularnych forach kobiecych z łatwością można trafić na historie pacjentek, które po zabiegu z użyciem żelu AQUAfilling bodyline doznały poważnych powikłań. W niektórych przypadkach powikłania doprowadziły nawet do konieczności poddania się mastektomii. Co można zrobić w takiej sytuacji i jak przedstawia się zagadnienie odpowiedzialności lekarza za nieudane zabiegi medycyny estetycznej, w tym przy pomocy preparatów AQUAfilling lub Los Deline? O tym w dzisiejszym artykule.

Czy lekarz ponosi odpowiedzialność za powikłania po zabiegach medycyny estetycznej? Rodzaje odpowiedzialności lekarza

Pacjentki, cierpiące z powodu powikłań po operacjach plastycznych i szeroko rozumianych zabiegach medycyny estetycznej, często obawiają się dochodzenia swoich praw. Boją się, że z „lekarzem nie da się wygrać”, co jest często powtarzaną, aczkolwiek zupełnie nieprawdziwą frazą. Zdarza się także, że kobiety myślą, że skoro poszły na zabieg z własnej woli i podpisały niezbędne dokumenty, to nic nie da się zrobić. To nieprawda. Jeśli poddałaś się zabiegowi z użyciem implantu czy preparatu AQUAfilling bodyline i powikłania znacznie wykraczają poza te, o których poinformował Cię wykonujący zabieg lekarz, masz prawo dochodzić roszczeń m.in. przed sądem. Będzie tak oczywiście również w sytuacji, w której lekarz o możliwych skutkach ubocznych nie poinformował Cię w ogóle.

Lekarz, w tym lekarz medycyny estetycznej, może ponieść odpowiedzialność:

  • Karną;

  • Dyscyplinarną (zawodową);

  • Cywilną.

  • Ze względu na to, że największe znaczenie praktyczne z punktu widzenia pokrzywdzonych pacjentek ma odpowiedzialność cywilna, to właśnie nią zajmiemy się w dalszej części artykułu. Wszczęcie przeciwko lekarzowi lub klinice postępowania cywilnego na drodze sądowej, umożliwia uzyskanie świadczeń pieniężnych.

    Odpowiedzialność cywilna lekarza medycyny estetycznej

    Sferę odpowiedzialności cywilnoprawnej lekarzy, w tym również lekarzy medycyny estetycznej, regulują m.in. kodeks cywilny, ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty czy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Odpowiedzialność cywilna lekarza wynika z tego, że jako profesjonalista musi on udzielać świadczeń medycznych zgodnie z ogólnie akceptowanym wzorcem postępowania. Nie bez znaczenia pozostaje również element zgody pacjenta, który to nabiera szczególnego znaczenia właśnie w przypadku zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

    Roszczeniami, które przysługują pokrzywdzonej pacjentce w związku z odpowiedzialnością cywilną lekarza medycyny estetycznej są w szczególności zadośćuczynienie, a w niektórych przypadkach także odszkodowanie i renta. Najczęściej pacjentki, które cierpią z powodu powikłań po zabiegach medycyny estetycznej, decydują się na dochodzenie zadośćuczynienia. Zadośćuczynienie jest świadczeniem przyznawanym zwykle w największej wysokości. W przeciwieństwie do odszkodowania nie wiąże się także z koniecznością precyzyjnego wykazania wysokości szkody i jej udokumentowania. Kwestię ustalenia przysługujących pacjentce roszczeń zawsze warto jednak skonsultować z prawnikiem.

    Powikłania po zabiegu przy użyciu żelu AQAUafilling lub Los Deline - na co warto zwrócić uwagę?

    Jeśli poddałaś się zabiegowi medycyny estetycznej przy użyciu preparatów AQUAfilling lub Los Deline i zaobserwowałaś negatywne skutki uboczne - koniecznie powinnaś udać się nie tylko do lekarza, ale i do prawnika. Prawdopodobnie przysługują Ci roszczenia o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Poniżej podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę w kontekście dochodzenia roszczeń na tle zabiegów medycyny estetycznej przy użyciu żelu AQUAfilling lub Los Deline.

    Specjalizacja lekarza, który wykonywał zabieg. Zgodnie z zaleceniami producenta, zabiegi z użyciem preparatów AQUAfilling lub Los Deline powinien wykonywać zwłaszcza lekarz chirurg. Tymczasem, w głośnym reportażu Gazety Wyborczej „Piersi powiększy ci dentysta”, bohaterki opowiadają o zabiegach, które przeszły u lekarza o specjalizacji stomatologicznej. Zabiegu przy wykorzystaniu żelu AQUAfilling lub Los Deline nie powinien tym bardziej przeprowadzać kosmetolog.

    Odpowiednie poinformowanie o możliwych powikłaniach po zabiegu. Lekarz powinien maksymalnie dokładnie i w przystępny sposób opowiedzieć Ci o możliwych skutkach ubocznych, w tym zwłaszcza potencjalnych powikłaniach - nawet kosztem Twojej rezygnacji z zabiegu. Dokument, będący pisemną zgodą na zabieg, powinien zostać zindywidualizowany ze względu na rodzaj planowanego zabiegu. Dokument taki powinna podpisać zarówno pacjentka, jak również lekarz, którzy przed zabiegiem udzielał niezbędnych wyjaśnień. Tylko należyte dopełnienie tej procedury chroni lekarza przed odpowiedzialnością.

    Dokumentacja medyczna. Jeśli zdecydujesz się na wizytę u prawnika i tym samym dochodzenie swoich praw, dokumentacja medyczna będzie niezbędna. Powinnaś postarać się uzyskać ją i zabezpieczyć jak najszybciej. Będzie stanowiła jeden z najważniejszych dowodów w ewentualnej sprawie sądowej.

    Tak jak wspominałyśmy powyżej, w tym artykule omawiałyśmy wyłącznie kwestię odpowiedzialności cywilnej lekarzy medycyny estetycznej. Na marginesie jednak wspomnimy, że jak podaje Radio Zet, śledztwo w sprawie żelu Los Deline wszczęła już poznańska prokuratura. Żel AQUAfilling i analogiczny preparat występujący pod nazwą handlową Los Deline aktualnie uchodzą w branży medycznej i wśród ekspertów za wysoko kontrowersyjne. W osobnym artykule przedstawiałyśmy stanowisko lekarzy, jak również Polskiego Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Żel AQUAfilling po dniu 22 marca 2017 r. nie powinien być już wprowadzany do obrotu, a Zarząd Główny PTChPRiE podjął też działania w celu ustalenia statusu prawnego preparatu Los Deline, który nadal występuje na rynku.

    Powikłania po zabiegu żelu AQUAfilling lub Los Deline - co robić?

    Przede wszystkim, warto abyś uświadomiła sobie, że nie ma Twojej winy w tym, że zdecydowałaś się na zabieg przy użyciu preparatu AQUAfilling lub Los Deline. Preparaty te były silnie reklamowane w opiniotwórczych mediach jako bezpieczne dla zdrowia, nieinwazyjne oraz takie, które organizm wydali samoczynnie po upływie kilku lat. Teoretycznie, nie było powodu do niepokoju. Na ten zabieg zdecydowałaś się nie tylko Ty, ale również setki innych kobiet. Prawdopodobnie nie tylko Ty cierpisz dzisiaj z powodu powikłań. Kwestią sporną i do wyjaśnienia będzie na pewno czy problem tkwi w materiale czy w jego podaniu. To trzeba będzie wyjaśnić w toku procesu. Niewątpliwie na stronie internetowej www.aquafilling.pl pojawił się następujący komunikat:

    “Oświadczenie dystrybutora

    W związku z doniesieniami dotyczącymi produktu Los Deline (dawniej Aquafiling), firma Concept Med Sp. z o.o., będąca oficjalnym dystrybutorem Los Deline na terenie Polski (zgłoszonego do URPLWMiPB dnia 30.08.2018 r.), podjęła decyzję, że do czasu wyjaśnienia przez producenta BIOTRH s. r. o., Lyčkovo námesti 508/7, Praga, 186 00, Republika Czeska, elementów wpływających na bezpieczeństwo stosowania wyrobu, firma Concept Med. Sp. z o. o zawiesza dystrybucję wyrobu medycznego Los Deline nr CE 2195, ISO 13485.”

    Z kolei producent preparatu Aquafilling - BIOTRH s.r.o. - opublikował niedawno następujące oświadczenie:

    “Jako producent Urządzeń Medycznych klasy III, przyglądamy się każdemu raportowi o incydencie i analizujemy sytuację, oceniamy ryzyko i wyciągamy wnioski na temat działań niepożądanych. Analizując ryzyko, nigdy nie stwierdziliśmy, że działania niepożądane były bezpośrednim skutkiem jakości samego wyrobu medycznego. Zamiast tego stwierdziliśmy, że problemy wynikają z czynników ludzkich (nieprzestrzeganie instrukcji użytkowania i zaleceń producentów, nieprzestrzeganie sterylności, niewłaściwy dobór pacjentki, naruszenie przez pacjentkę zaleceń po zabiegu, nieprzestrzeganie etyki lekarskiej itp.”

    Jak o Aquafilling wypowiadają się lekarze w Polsce?

    Na stronie internetowej Kliniki Chirurgi Plastycznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie, której szefem jest Dr hab. n.med. Bartłomiej Noszczyk, prof. CMKP, powstała nawet odrębna podzakładka o leczeniu powikłań po Aquafillingu : LECZENIE POWIKŁAŃ PO POWIĘKSZENIU PIERSI ŻELEM AQUAFILLING na której czytamy m.in. że: „Żel Aquafilling Bodyline upowszechnił się na polskim rynku medycyny estetycznej około 4 lata temu, stając się niechirurgiczną alternatywą dla powiększania i modelowania piersi implantami. Niestety, z badań dostępnych w literaturze medycznej, jak i naszych własnych obserwacji wynika, że podanie tego żelu do piersi jest obarczone dużym ryzykiem wystąpienia powikłań. Należą do nich między innymi: przemieszczenie się żelu poza miejsce jego podania z tworzeniem guzów i nierówności, bóle i obrzęki piersi, rozległe stany zapalne gruczołów piersiowych, tkanki podskórnej oraz głębszych tkanek klatki piersiowej, w tym mięśni i żeber. Szczególnie narażone na wystąpienie takich powikłań są kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią. Ponieważ żel Aquafilling Bodylinezawiera dużo soli fizjologicznej, jest reklamowany jako całkowicie wchłanialny i zupełnie bezpieczny. Aktualne doświadczenia jednak wskazują, że praktycznie nigdy nie ulega on pełnemu wchłonięciu, pozostawiając zamiast tego liczne drobne ogniska, fizycznie niemożliwe do usunięcia.”

    Z kolei na profilu Instagram chirurgplastyk – dr. Mateusza Zachary został opublikowany film, jak pisze lekarz – pokazujący usuwanie żelu Aquafilling. Film bez cenzury pokazuje jak wyglądają piersi w trakcie usuwania materiału.

    Co możesz zrobić? Jak już wiesz, lekarz, który przeprowadził zabieg nie musi pozostać bezkarny, w szczególności jeśli nie zostałaś poinformowana szczegółowo o możliwych skutkach ubocznych użycia żelowych preparatów, w tym powikłaniach. Coraz częściej zgłaszają się do nas pacjentki po zabiegach przy użyciu preparatu AQUAfilling lub Los Deline, które nie wiedzą w jaki sposób odnaleźć się w zastanej sytuacji. Jeśli Ty również zastanawiasz się co zrobić, napisz do nas lub zadzwoń. Pomożemy.

    Joanna Lazer, adwokat

    Małgorzata Hudziak, radca prawny

    Kancelaria Lazer&Hudziak, Plac Konstytucji 5/19 00-657 Warszawa

    Nr telefonu 604432333, 530291291, 536 007 001

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE