Współczesne potrzeby gospodarki a wózki widłowe
Aktualny stan gospodarki jednoznacznie pokazuje, że firmy, które chcą liczyć się w swojej branży, powinny elastycznie dopasowywać się do dynamicznej sytuacji rynkowej i nieustannie zwiększać swoją konkurencyjność. Nieodzownym tego elementem jest dbanie o narzędzia pracy – powinny one umożliwiać wykonanie każdej zaplanowanej czynności w jak najszybszym tempie, bez zakłóceń i konieczności częstego oddawania ich do serwisu. Nic więc dziwnego, że wózki widłowe cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców działających w różnorodnych gałęziach przemysłu – są to bowiem urządzenia, na których zawsze można polegać.
Elektryczne wózki widłowe – nowy lider na rynku urządzeń technicznych
Rynek pojazdów transportu bliskiego jest jednak niezwykle zróżnicowany – oferuje on rozmaite rodzaje widlaków, różniące się parametrami, przeznaczeniem czy ceną. Śledzenie aktualnych trendów na rynku urządzeń technicznych pokazuje, że dla wielu przedsiębiorców prowadzących magazyny czy hale to wózki widłowe o napędzie elektrycznym są podstawowym narzędziem pracy w ich zakładach. Co sprawia, że pojazdy te są tak często i chętnie wybierane, zostawiając w tyle inne rodzaje widlaków, takie jak choćby wózki spalinowe? Poniżej przedstawiamy fakty dotyczące tych pojazdów, mające ogromny wpływ na ich popularność, a przy tym – nie zawsze oczywiste!
Wózek widłowy elektryczny – fakty, o których nie miałeś pojęcia
Wózek widłowy zasilany elektrycznie to najbardziej uniwersalny pojazd transportu bliskiego.
Rynek wózków widłowych jest na tyle szeroki, że bez problemu można w nim znaleźć pojazd dopasowany do naszych potrzeb i wymagań. Wiele wózków przeznaczonych jest do specyficznych warunków pracy, na przykład wózki wysokiego składowania (takie jak tutaj) idealnie sprawdzają się w transporcie pionowym, wózki terenowe są znakomitym wyborem, jeśli planujemy pracę w wymagającym terenie, a wózki paletowe (np. marki Toyota – sprawdź tutaj) to najlepsze rozwiązanie, jeśli działanie naszego magazynu jest ukierunkowane na rozładunek i transport towarów na paletach. Co jednak w sytuacji, gdy nie jest nam potrzebny specjalistyczny wózek widłowy, a szukamy raczej pojazdu, który równie dobrze sprawdzi się w niemal wszystkich sytuacjach? Wówczas najlepszym możliwym wyborem są właśnie wózki widłowe o napędzie elektrycznym.
Swoją ogromną uniwersalność pojazdy te zawdzięczają faktowi, iż ich producenci zwracają szczególną uwagę na to, by wszystkie części i podzespoły wózków były optymalne pod względem wytrzymałości. Do cech tego typu wózków wpływających na ich wysoką wydajność i dostosowanie do różnorodnych zadań można zaliczyć:
- akumulatory o napięciu na poziomie 24 V, 48 V oraz 80 V – pozwalają na pracę w systemie wielozmianowym;
- stosowany często silnik prądu zmiennego (AC) – przyczynia się do optymalizacji zużycia energii elektrycznej;
- maksymalny udźwig sięgający 8 ton – sprawia, że możliwe jest transportowanie nawet ciężkich ładunków;
- maszt o wysokości podnoszenia do 7 metrów – pozwala na transport pionowy ładunków;
- zróżnicowana liczba kół – solidne, czterokołowe pojazdy oferują dużą stabilność i komfort jazdy, kompaktowe wózki trzykołowe są zaś niezwykle zwrotne, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w wąskich alejkach czy korytarzach między regałami;
- cichy tryb pracy oraz niebrudzące opony – dzięki nim tego rodzaju wózki są idealnym wyborem do zamkniętych przestrzeni, takich jak np. zaplecza sklepów.
Jak widać, omawiane wózki łączą w sobie bardzo dobre parametry techniczne, pozwalające na wykonywanie wymagających czynności, z ogromnym komfortem pracy zarówno samego operatora, jak i osób przebywających w pobliżu. Wszystko to sprawia, że wózek widłowy o napędzie elektrycznym uchodzi za najbardziej uniwersalny pojazd transportu bliskiego, co znajduje odbicie w o wiele częstszym wybieraniu go przez przedsiębiorców niż jakichkolwiek innych typów widlaków.
Części w wózkach można wymieniać na nowe.
Jest to ogromna zaleta nie tylko wózków elektrycznych, ale wszelkich pojazdów transportu bliskiego. Budowa wózków widłowych pozwala na łatwą i szybką wymianę zużytych lub zepsutych podzespołów, tak, aby awaria jednego z elementów maszyny nie była przyczyną długotrwałych i kosztownych przestojów w funkcjonowaniu całej firmy. Co ważne, osprzęt do widlaków charakteryzuje się dużą dostępnością oraz wysoką jakością – najczęściej renomowani dealerzy wózków widłowych, tacy jak Lemarpol (sprawdź tutaj), oferują szeroki wybór oryginalnych części zamiennych dla swoich pojazdów. Dzięki temu w przypadku pozornie skomplikowanych problemów technicznych wystarczy często, zamiast oddawania urządzenia do serwisu, jedynie wymienić odpowiednią jego część.
Na wózek widłowy o napędzie elektrycznym trzeba mieć pozwolenie.
Często w kontekście wózków widłowych o napędzie elektrycznym zapomina się o fakcie, że nie każdy może je prowadzić. Aby być pełnoprawnym operatorem tych wózków widłowych, potrzebny jest certyfikat wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego na podstawie zdanego egzaminu państwowego. Mimo bowiem faktu, iż wózki te są stosunkowo łatwe w użytkowaniu nawet dla osób, które nie miały wcześniej styczności z pojazdami transportu bliskiego, a kierowanie nimi jest komfortowe i intuicyjne, ich obsługa, jak w przypadku każdego widlaka, różni się od kierowania na przykład samochodem osobowym. Warto więc, w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych, nie bagatelizować zasad właściwego operowania nimi i na poważnie podejść do przygotowań do egzaminu. Na wózek widłowy o napędzie elektrycznym obowiązują, zgodnie z klasyfikacją UDT, uprawnienia II WJO – co oczywiście oznacza, że także osoba posiadająca kategorię najwyższą, I WJO, może obsługiwać ten typ pojazdów.
Warto jednak dodać, iż dla wszystkich, którzy zamierzają obsługiwać wózek widłowy jedynie w obrębie swojego zakładu pracy, istnieje możliwość otrzymania pozwolenia wewnątrzzakładowego – nie jest wówczas konieczne przystępowanie do egzaminu UDT.
Wózek widłowy elektryczny może pracować także na zewnątrz.
Niewątpliwie przewaga wózków widłowych elektrycznych nad widlakami spalinowymi tkwi w fakcie, iż te pierwsze nie wytwarzają szkodliwych zanieczyszczeń, dzięki czemu mogą one być użytkowane wewnątrz budynków bez obaw, że będą stanowiły zagrożenie dla zdrowia i komfortu pracy przebywających w nich osób. Często jednak uważa się, że elektryczne wózki widłowe nie nadają się do pracy na zewnątrz. Nic bardziej mylnego!
Obecnie producenci wózków widłowych (tacy jak Manitou – sprawdź tutaj) dokładają wszelkich starań, aby tworzone przez nich wózki widłowe zasilane elektrycznie były na tyle wytrzymałe i odporne, by bez problemu można było ich używać również w wymagających nieraz warunkach zewnętrznych. Składają się na to takie ulepszenia w ich budowie, jak na przykład silnik trakcyjny z osłoną zapobiegającą przedostaniu się wody do wewnątrz. Producenci nieustannie dbają także o to, aby wyposażać kolejne modele tego typu wózków widłowych w coraz lepsze silniki.
Istnieje wiele opcji dotyczących finansowania widlaków.
Mimo iż wiele osób uważa, że warto inwestować jedynie w nowe wózki widłowe, rynek pojazdów transportu bliskiego pokazuje, że coraz popularniejsze stają się także inne, dotąd mniej popularne metody finansowania. Coraz częściej wybierane są na przykład wózki widłowe używane (bogaty wybór używanych widlaków oferuje na przykład marka Cesab – sprawdź tutaj). Tendencja ta jednoznacznie pokazuje, że przedsiębiorcy zmienili swoje podejście do kwestii sprzętu technicznego – pokutujące jeszcze do niedawna przekonanie, że kupienie używanego pojazdu będzie wiązało się z koniecznością natychmiastowego oddania go do serwisu, zostaje zastępowane przez konsumentów racjonalną analizą ich potrzeb i możliwości finansowych oraz świadomością, że właściwie eksploatowany wózek może służyć nam przez długie lata. Kupując używany wózek widłowy, należy szczególną uwagę zwrócić na stan poszczególnych części, rok produkcji oraz liczbę przepracowanych motogodzin – to właśnie te parametry, a także cena pozwolą nam właściwie ocenić stan pojazdu.
Warto również wspomnieć o innych opcjach finansowania wózków, takich jak wynajem czy leasing. Decydując się na konkretny pojazd, warto dowiedzieć się jak najwięcej o dostępnych możliwościach dotyczących kosztów, tak, by wybrać ofertę najbardziej korzystną dla siebie.
Podsumowanie
Współczesna gospodarka rozwija się niezwykle szybko i dynamicznie – koniecznością więc staje się nadążanie za tymi zmianami, wymuszające usprawnienie pracy oraz zwiększenie jej efektywności. Wózki widłowe znakomicie odpowiadają tym potrzebom, przyspieszając wykonywanie wielu czynności, a czasem wręcz je umożliwiając. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują wózki widłowe elektryczne – pojazdy o uniwersalnym zastosowaniu oraz zazwyczaj niezwykle atrakcyjnej cenie.