Mogą Państwo pomóc w wydaniu tego tomu swoją wpłatą w dowolnej wysokości na nr konta: 11 1240 2656 1111 0010 6715 6187, która uprawni do zniżki przy jego zakupie. Tytuł przelewu: V tom EMM
Wpłata w wysokości do 50 zł – to 10 % zniżki przy zakupie wydania, a powyżej 50 zł – to 30 % zniżki.
Trzecia dekada XXI wieku rozpoczęła się pandemią groźnej choroby COVID-19, która pochłonęła tysiące ofiar, a później wojną, która wybuchła w bezpośrednim sąsiedztwie Polski - w Ukrainie. Zwłaszcza to drugie wydarzenie i jego dramatyczny przebieg skłaniają nas do poważnych refleksji nad losami Ojczyzny i lokalnych Małych Ojczyzn.
Powinnością każdego pokolenia jest pielęgnowanie historii ziemi ojczystej, czyli wydarzeń z jej przeszłości i dorobku kolejnych pokoleń w różnych dziedzinach życia, a następnie tworzenie nowych wydarzeń oraz wartości materialnych i niematerialnych, a także przekazywanie wiedzy i dorobku kolejnym pokoleniom.
O miłości do Ojczyzny powstało wiele utworów poetyckich i muzycznych, książek beletrystycznych i historycznych, sztuk teatralnych, filmów i obrazów. Tworzyli je najwybitniejsi polscy poeci, kompozytorzy, pisarze, naukowcy, malarze. Ich dzieła przetrwały wieki i do dziś są źródłem patriotycznych refleksji i wzruszeń.
Chyba nie ma takiego człowieka, który nie odczuwałby szczególnych powiązań z ziemią ojczystą. W naszym Mielcu z różnymi formami patriotyzmu spotykamy się na co dzień. Także mielczanie rozsiani po całym świecie wielokrotnie deklarują przywiązania do rodzimej ziemi.
Intencją „Encyklopedii miasta Mielca” jest kompleksowe przedstawienie historii i współczesności Mielca i jego okolic, z uwzględnieniem losów naszej Ojczyzny – Polski. "Encyklopedia" ma uzmysłowić czytelnikowi bogactwo dokonań mielczan w swoim środowisku, w Polsce i na świecie. Można z nieukrywaną dumą stwierdzić, że jest się czym pochwalić. Potwierdzeniem tego jest fakt, że pierwotnym zamiarem było wydanie tylko jednego tomu, ale mnogość materiałów dostarczanych z kraju i różnych zakątków świata spowodowała, że wydano dotąd już cztery tomy (podobno najwięcej w kraju w kategorii encyklopedii lokalnych), a piąty przygotowywany jest do druku.
O wartości mieleckiej encyklopedii świadczą również cytaty ze wstępów do poszczególnych tomów. „[…] Jest ważnym wydarzeniem kulturalnym i wydawniczym, wykraczającym znacznie poza granice Mielca i powiatu mieleckiego […]” - prof. dr hab. Feliks Kiryk, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, tom 1, 2004 r. „[…] Można więc powiedzieć, że Encyklopedia ocala ludzi od zapomnienia indywidualnego , przenosząc informacje o nich do pamięci zbiorowej […]” - prof. dr hab. Władysław T. Miodunka, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, tom 2, 2008 r.. „[…] Spojrzenie na historię Mielca i okolicy zamkniętą w grubych tomach Encyklopedii pokazuje także, jak bardzo nasze korzenie tkwią w chrześcijaństwie […] - ks. prof. dr Jacek Nowak – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, tom 3, 2009 r. „[…] „Littera scripta manet” to łacińska sentencja, którą rozumiemy jako potrzebę dokumentowania przeszłości i teraźniejszości dla przyszłości. […] Przeglądajmy, czytajmy, analizujmy Naszą Encyklopedię. Szukajmy w niej autorytetów, inspiracji i tak dziś potrzebnych wzorców […]” – Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, tom 4, 2014 r.
Tom V, który ukaże się w 2022 r., zawiera ponad tysiąc nowych haseł (osoby, stowarzyszenia, firmy, obiekty, wydarzenia), w zdecydowanej większości opisujących współczesne życie Mielca na tle województwa podkarpackiego oraz losy mielczan w kraju i poza jego granicami. Ostatnią częścią tomu jest II część Mieleckiej Księgi Zmarłych jako forma upamiętnienia Mielczan, którzy odeszli.
Powyższe oceny i informacje niech będą zachętą do zapoznania się Czytelników z treścią tomu 5, a może też z pięciotomową całością „Encyklopedii miasta Mielca”.
Życzę miłej lektury – autor EMM Józef Witek.