reklama

"To się czyta!" - język polski dla szkół branżowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"To się czyta!" - język polski dla szkół branżowych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneDobór podręcznika do języka polskiego w wypadku kształcenia w szkole branżowej może okazać się niełatwym wyzwaniem. Konieczny jest tu zachowanie balansu między właściwym poziomem merytorycznym a świadomością, że uczniowie skupiają się w tego rodzaju placówkach na przedmiotach praktycznych. Pogodzić ten dylemat próbuje propozycja dydaktyczna wydawnictwa Nowa Era, czyli seria podręczników "To się czyta", której krótką charakterystykę przedstawiamy w niniejszym artykule.

Zarys i założenia serii "To się czyta!"

Seria składa się z trzech części, przygotowanej dla kolejnych etapów szkoły branżowej. Oprócz podręcznika nauczyciel ma do dyspozycji zestaw materiałów multimedialnych udostępnianych na stronie wydawnictwa. Warto w tym miejscu podkreślić zaangażowanie, z jakim Nowa Era wywiązuje się z takiej funkcji wspomagającej dydaktyków, organizując m.in. webinary szkoleniowe i aktualizując bazę prezentacji. Zarazem wypada dostrzec, że w porównaniu do innych serii, cyklowi edukacyjnemu dla szkół branżowych brak analogicznego obudowania różnorodnością materiałów. Można to zrozumieć ze względu na model kształcenia praktycznego w szkołach branżowych, wszak wydaje się, że dodanie pomocy specjalnie sprofilowanych pod placówki tego typu, byłoby sporym udogodnieniem dla nauczycieli.

Natomiast przechodząc do samych podręczników, wypada przyznać im wysoki walor dydaktyczny. Autorzy dołożyli starań, aby prezentowane wiadomości z języka polskiego prezentować w sposób przystępny, z zachowaniem rzetelności, ale bez przeszarżowanych aspiracji. "To się czyta" to podręczniki w najwyższym stopniu dopasowane do odbiorcy, zachowują klarowność wykładu, a zainteresowanie próbują raczej rozbudzić poprzez ciekawostki i anegdoty niż filozofowanie na wysokim poziomie abstrakcji.  

Co znajdziemy w środku podręcznika

Aby dać lepsze wyobrażenie o systematyce podręcznika, weźmy dla przykładu publikację "To się czyta 2". W doborze zagadnień widać spójność i konsekwencję - wszystkie tematy odwołują się do pojęcia człowieka i różnych elementów idei humanizmu. Jednocześnie nie zaniechano ciągu chronologicznego, jakim jest przyporządkowanie tematów do kolejno ułożonych epok (w wypadku omawianej części są to cezury od oświecenia do dwudziestolecia międzywojennego). Wpływa to dodatnio na proces usystematyzowania wiedzy. 

W tym ostatnim znaczną rolę odgrywa też warstwa estetyczna; tutaj również autorzy i wydawcy stanęli na wysokości zadania. Szata graficzna jest czytelna i urozmaicona ilustracjami, nie sprawia jednak wrażenia przesytu czy bałaganu informacji. Można się zresztą o tym przekonać samemu, za pośrednictwem strony internetowej, gdzie wydawca umieścił przykładowe strony podręcznika w formie PDF.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE