Reklama

Praca opiekunki osób starszych – jak dobrze radzić sobie ze stresem?

Opublikowano: śr, 6 maj 2020 08:05
Autor:

Praca opiekunki osób starszych – jak dobrze radzić sobie ze stresem? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Praca w opiece osób starszych to bardzo wymagające i często także stresogenne zajęcie. Opiekunki codziennie muszą bowiem stawiać czoła kolejnym wyzwaniom oraz wspierać swoich podopiecznych w trudnych sytuacjach. Nic więc dziwnego, że w pracy zawodowej bardzo często towarzyszy im stres, z którym na szczęście można sobie skutecznie poradzić. Jak opiekunka osób starszych powinna postępować w sytuacjach stresowych?

Zespół stresu opiekuna - czym jest i jak się objawia?

Zespół stresu opiekuna (z ang. Caregiver Stress Symdrome, w skrócie CSS) to stan objawiający się silnym zmęczeniem fizycznym, uczuciem wyczerpania psychicznego i emocjonalnego. Objawy te najczęściej występują u tych opiekunek, które sprawują długotrwałą opiekę nad osobami starszymi lub przewlekle chorymi. Zespół stresu opiekuna często dotyka także te opiekunki osób starszych, które są skłonne bezgranicznie poświęcać się swojemu podopiecznemu i rezygnować ze swoich własnych potrzeb w celu zaspokojenia wymagań seniora. Pewne jego objawy mogą pojawić się jednak u każdej osoby pracującej w tym zawodzie, zwłaszcza u opiekunki, która jest zatrudniona długoterminowo i nie ma wystarczająco długiej przerwy, tzw. „pauzy”.

Praca opiekunki osób starszych sama w sobie jest zajęciem silnie zajmującym pod względem psychologicznym i stresogennym. Sprzyja temu długotrwała rozłąka z rodziną i najbliższymi, pobyt w obcym kraju oraz pewne problemy związane z różnicami kulturowymi oraz koniecznością posługiwania się obcym językiem.

Innym istotnym źródłem stresu, na który narażona jest praktycznie każda opiekunka osób starszych, jest stan zdrowa seniora. Osoby starsze bardzo często zupełnie nieumyślnie stwarzają bowiem sytuacje będące dla opiekunki dużym wyzwaniem, mogą być nieprzyjemne lub zbytnio wymagające w stosunku do zajmującej się nimi osoby. Pewne problemy mogą generować również relację między opiekunką a rodziną seniora. Wszystko to jest stałym obciążeniem dla opiekunki.

Jak opiekunka osób starszych może skutecznie radzić sobie ze stresem?

Aby poradzić sobie ze stresem i skutecznie go zniwelować należy przede wszystkim określić, jakie czynniki wpływają na jego pojawienie się. Uświadomienie sobie problemów pozwala znaleźć ich rozwiązanie i tym samym pozbyć się stresu towarzyszącego wykonywaniu obowiązków zawodowych. Bardzo ważne jest także komunikowanie swoich potrzeb zarówno samemu podopiecznemu, jak i jego bliskim. Współpraca w zakresie problematycznych sytuacji pozwala znaleźć nić porozumienia oraz wyeliminować sytuacje przyczyniające się do stresu.

Jeśli podstawowym źródłem niepokoju dla opiekunki jest tęsknota za krajem rodzinnym i bliskimi, to najlepszym wyjściem jest po prostu wzięcie urlopu lub zwiększenie ilości czasu poświęcanego na kontakt z najbliższymi. Regularne rozmowy telefoniczne czy wymiana informacji i zdjęć na komunikatorach potrafią przywrócić poczucie więzi.

Każda opiekunka osób starszych współpracująca z profesjonalną firmą organizującą jej wyjazd i pracę może liczyć także na jej wsparcie. Dobre i sprawdzone agencje opiekunek, do których należy ATERIMA MED, zapewniają stałe wsparcie ze strony koordynatora, który pomaga szybko znaleźć najlepsze rozwiązanie danego problemu lub kieruje opiekunkę do odpowiedniej osoby, np. prawnika czy tłumacza. Pomocny jest także specjalny dyżur telefoniczny psychologa „Wsparcie w trudnych chwilach”, szczególnie w skrajnie kryzysowych momentach.

Dobrze przygotowana i korzystająca ze wsparcia opiekunka może czerpać satysfakcję z tego, że każda trudność jest do pokonania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.