Z czego powinna składać się dieta psa?
Z przeprowadzonych badań nad pochodzeniem dzisiejszych psiaków domowych wiemy, że ich przodkami najprawdopodobniej były euroazjatyckie wilki. Z tego wynika więc, że psy pochodzą od zwierząt zarówno drapieżnych, jak i mięsożernych, dlatego mają naturalne uwarunkowanie do spożywania diety. Z tego względu też tak często powtarza się, że mięso powinno stanowić podstawę diety psa. Zdaniem ekspertów rola białek zwierzęcych, szczególnie tych z mięsa mięśniowego i podrobów jest bardzo ważna, ponieważ odpowiadają one za odbudowę komórek i są najbardziej wartościowym źródłem energii.
Białka zwierzęce jednak nie są wystarczające. Uwzględniając fakt, że wilki zjadają także kości, tłuszcz, czy żołądki swoich ofiar, należy wiedzieć, że dzisiejsze psy powinny analogicznie odżywiać się składnikami zawierającymi tłuszcze, węglowodany, substancje mineralne i witaminy.
Czy zboża są dobrym źródłem węglowodanów w psich karmach?
Zboża występujące w ogromnych ilościach można znaleźć przede wszystkim w marketowych karmach dla psów. Warto jednak podkreślić, że również wysokiej jakości pokarmy zawierają owies, pszenicę, kukurydzę, czy jęczmień. Jeśli zostały one odpowiednio przetworzone, mogą być wartościowym źródłem węglowodanów. Organizmy psów domowych radzą sobie z ich rozkładaniem i wchłanianiem, dzięki wykształceniu amylazy. To jednak nie zmienia faktu, że zbyt duża ilość zboża w diecie czworonoga może mieć niekorzystny wpływ na jego żołądek. Reasumując, Twój pupil może jeść zboża będące źródłem węglowodanów, lecz pamiętaj, aby ich udział w dziennej porcji pokarmu nie był wyższy niż 15%.
Czy każdy pies może jeść karmy bezzbożowe?
U niektórych psów spożycie zbóż nie kończy się najlepiej. Pojawiają się takie objawy jak biegunka, wymioty czy dolegliwości skórne, które mogą przekształcić się w dużo poważniejsze konsekwencje takie jak np. odwodnienie. Zwykle taka reakcja występuje jednak tylko na ciężkostrawne i alergenne zboża. Generalnie dieta bez zbóż polecana jest psiakom z problemami trawiennymi i większym ryzykiem alergii.
Czym wyróżniają się wysokiej jakości karmy bezzbożowe dla psów?
W karmach bezzbożowych zboża, które są bogate w substancje odżywcze i balastowe, są zastąpione odpowiednimi warzywami - marchewkami czy batatami. Karmy bezzbożowe dla psów wyróżnia przede wszystkim to, że nie zawierają żadnych rodzajów zbóż w składzie. Poza tym powinieneś wiedzieć, że:
- nie zawierają sztucznych substancji barwiących, aromatyzujących, konserwujących, słodzących i spulchniających,
- nie zawierają cukru i polepszaczy smaku,
- mają wysoką zawartość wysokiej jakości mięsa mięśniowego i podrobów (w przypadku karm mokrych jest to aż 90%, natomiast suchych - 70%).
Pamiętaj jednak, że nie wszystkie karmy bezzbożowe są produktami o dobrym składzie. Zanim wybierzesz dany pokarm, to sprawdź jego skład i zorientuj się, czy zawiera owoce, warzywa i zioła. Jeśli chodzi o polecane marki karm bezzbożowych, to zdecydowanie warto zainteresować się marką Karmy Wataha pod adresem https://karmawataha.pl – karmy marki Wataha można zamówić online
Bezzbożowe karmy dla psów mogą zaopatrywać czworonogi we wszystkie potrzebne substancje odżywcze. Poddając je swojemu pupilowi, nie musisz obawiać się, że spowoduje to u niego poważne niedobory. Nie zapominaj jednak o tym, że każdy pies ma nieco inne wymagania, dlatego postaraj się jak najlepiej dopasować rodzaj karmy bezzbożowej do potrzeb swojego czworonożnego przyjaciela.