Po agresji Rosji na Ukrainę województwo podkarpackie doświadczyło masowego napływu uchodźców, co spowodowało konieczność zapewnienia opieki medycznej. W związku z tym, na terenie województwa podjęto działania mające na celu organizację punktów medycznych zaraz po przekroczeniu granicy Polski.
W sumie utworzono 10 takich punktów, z czego 6 znajdowało się w miejscach przyjmowania uchodźców, a 4 bezpośrednio na przejściach granicznych. W tych punktach udzielono pomocy medycznej ponad 18 tys. osób, w tym 4,5 tys. dzieci.
Aby zorganizować te działania, konieczne było zaangażowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego działających na terenie województwa podkarpackiego. Ze względu na dużą liczbę wyjazdów do pacjentów, ambulanse wymagały częstego użycia i zużycia sprzętu medycznego.
Ministerstwo Zdrowia, przy wsparciu WHO, dostarczyło potrzebny sprzęt medyczny, który został przekazany dysponentom Zespołów Ratownictwa Medycznego na wyposażenie ambulansów. W sumie przekazano 9 defibrylatorów, 22 respiratory i 17 urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej.
Ten sprzęt trafił do różnych placówek, w tym do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku oraz do Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.