reklama
reklama

Nietrzeźwi kierujący na drogach powiatu mieleckiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: podkarpacka policja

Nietrzeźwi kierujący na drogach powiatu mieleckiego - Zdjęcie główne

foto podkarpacka policja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnaleMimo licznych apeli do kierowców, w dalszym ciągu zdarzają się tacy, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd, będąc pod wpływem alkoholu. W ciągu tylko kilku dni mieleccy policjanci zatrzymali aż 9 kierujących pod wpływem alkoholu. Coraz częściej obserwuje się jednak godne naśladowania postawy obywatelskie, które pomagają eliminować z dróg nietrzeźwych kierujących.
reklama

Zatrzymani "po pijaku"

W Sadkowej Górze policjanci z KPP Mielec zatrzymali 43- letniego mężczyznę, który kierował rowerem, znajdując się w stanie nietrzeźwości. Miał 1,9 promila alkoholu w organizmie.W tym samym miejscu funkcjonariusze ujawnili również 47-letniego rowerzystę, u którego urządzenie również wskazało stan po spożyciu alkoholu.  Ponadto posiadał on aktywny zakaz prowadzenia rowerów wydany przez Sąd Rejonowy w Mielcu.

W Padwi Narodowej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 39-latka kierującego mercedesem. Mężczyzna popełnił wykroczenie, wsiadając za kierownicę po spożyciu alkoholu, z wynikiem 0,65 promila. Policjanci z KPP w Mielcu zatrzymali 47-letniego mężczyznę, który kierował rowerem w Padwi Narodowej. Mieszkaniec powiatu znajdował się w stanie nietrzeźwości, miał niemal 1,8 promila w organizmie.

reklama

W Radomyślu Wielkim tutejsi policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 25-latka, mieszkańca powiatu mieleckiego, który kierował motorowerem marki Honda, będąc w stanie nietrzeźwości. Ponadto mężczyzna ma zakaz prowadzenie wszelkich pojazdów mechanicznych.

Apel policji

- Apelujemy do kierowców, aby za kierownicę wsiadali zawsze wypoczęci i trzeźwi. Jeśli czujemy wątpliwości, czy jesteśmy w stanie kierować pojazdem, informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z badania na zawartość alkoholu w budynku mieleckiej jednostki policji, jak również w jednostkach terenowych policji na terenie powiatu mieleckiego - zaznacza podkom. Urszula Chmura, rzecznik mieleckiej policji. 

 Nie powinniśmy również pozostawać obojętni, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę samochodu lub na rower. Należy nie dopuścić takiej osoby do kierowania pojazdem, a jeżeli okaże się to bezskuteczne, niezwłocznie powiadomić policję. W ten sposób możemy zapobiec tragedii.

reklama

- Nietrzeźwy kierowca stanowi poważne zagrożenie i jest często sprawcą zdarzeń drogowych, niejednokrotnie tych najtragiczniejszych w skutkach. Każda osoba, która decyduje się wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu lub po zażyciu środków odurzających, może być potencjalnym sprawcą wypadku - podkreśla rzecznik mieleckiej policji.   

Teraz zabiorą ci samochód

W minioną środę przyjęto nowelizację, według której od 2023 roku pijanym kierowcom konfiskowane będą samochody. Nowelizacja, jaką ostatecznie przegłosował Sejm, zakłada, że samochód straci kierowca, który wydmucha na alkomacie 1,5 promila. Nie będzie miało znaczenia, czy doprowadził do wypadku, czy też po prostu został złapany podczas rutynowej kontroli. Policja wówczas zajmie jego samochód na czas 7 dni, następnie pojazd zabezpieczy prokuratura, a na końcu sąd orzeknie przepadek auta.

reklama

- Surowsze kary, jakie wprowadzamy, mają być nie tylko nieuchronne, mają odstraszać i zapobiegać ponownemu popełnianiu przestępstw. Mają też zadośćuczynić ofiarom przestępstw - powiedział nadzorujący prace nad reformą kodeksu karnego wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Jeżeli nie będzie wypadku, lecz prowadzenie w stanie nietrzeźwości – sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach. "Recydywiście" przepadek będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila alkoholu.

Auta będą konfiskowane również sprawcom wypadków, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, popełniającym takie przestępstwo po raz kolejny lub powodujących wypadek. Jeżeli samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku. 

reklama

Obecnie za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości należy wymierzyć karę od 2 do 12 lat więzienia. Teraz za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będzie to minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci - 5 lat więzienia.

Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego  wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a obecnie do 12 lat.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama