reklama
reklama

Nie ma ich już wśród nas. Wspominamy tych, którzy odeszli w ciągu 12 miesięcy z Mielca i powiatu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie ma ich już wśród nas. Wspominamy tych, którzy odeszli w ciągu 12 miesięcy z Mielca i powiatu - Zdjęcie główne

Wspominamy tych, którzy odeszli od nas w ciągu 12 miesięcy.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZmarliWspominamy tych, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku. Przypominamy sylwetki osób związanych z Mielcem i powiatem mieleckim. Choć nie ma ich wśród nas, pozostają w naszej pamięci.
reklama

Kazimierz Królikowski - Urodził się 24.03.1930 r. w Krakowie, syn Stanisława i Marii z domu Hajto. Zmarł 11 marca 2023 roku w wieku 92 lat. Większość swojego życia zawodowego od lat 50. związał z mieleckimi zakładami lotniczymi. Kierował produkcją samolotów. To on był w grupie osób, która doprowadziła do założenia przy WSK Ośrodka Badawczo-Rozwojowego. Poza pracą zawodową w WSK udzielał się w szeregu innych zajęć, związanych ze szczególnie interesującymi go problemami organizacji zarządzania i jakością produkcji. Od 1974 r. do 1984 r. był starszym wykładowcą w Instytucie Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej (przedmiot – ekonomika i organizacja przemysłu). Opublikował kilkanaście artykułów w czasopismach naukowo-technicznych.

reklama

Stanisław Wójtowicz - Zmarł 16.01.2023 r. w wieku 77 lat. Wieloletni niezwykle zasłużony pracownik Zakładów Lotniczych w Mielcu, były dyrektor Ośrodka Badawczo -Rozwojowego, I zastępca WSK "PZL_MIELEC" dyrektor Zakładu Lotniczego a od IV 2003 r. do III 2004 prezes Zarządu Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z.o.o. Organizował też od podstaw placówkę BIG BANK S.A. w Mielcu, oraz firmę "Atlantis Mielec" Sp. z o.o. Kierował nią jako prezes zarządu i dyrektor generalny. Poza pracą zawodową wiele czasu poświęcał pracy społecznej. W latach 1993-1996 był prezesem FKS "PZL-Stal" Mielec, a w latach 1996-1998 - prezesem Stowarzyszenia Promocji Polskiego Lotnictwa w Mielcu. Ponadto był członkiem Towarzystwa Śpiewaczego "Melodia" w Mielcu. Urodził się 06.05.1945 r. w Bełżycach.

reklama

Józef Kawik - Był radnym Rady Gminy w Padwi Narodwej w latach 1994-2006 i 2014-2018. Przez wiele lat pełnił funkcję sołtysa wsi Padew Narodowa. Był działaczem społecznym, doradcą rolniczym. Zmarł 26 maja 2023 roku.

Stanisław Babula - Był on bezgranicznie zaangażowany w sprawy sołectwa i jego Mieszkańców. Na zawsze pozostanie w pamięci jako aktywny, życzliwy i prawy człowiek, bardzo dobry samorządowiec, który swoją funkcję traktował jako służbę drugiemu - tak mówili o nim koledzy z Urzędu Gminy w Tuszowie Narodowym. Józef Babula był wieloletnim sołtysem Józefowa, zmarł 12.06. 2023 roku.

reklama

Adam Gruba - urodził się 22 grudnia 1930 r. w Rzeszowie. Absolwent Liceum Mechanicznego w Rzeszowie. W 1949 r. uzyskał kwalifikacje pilota szybowcowego. 14 sierpnia 1951 r. podjął pracę w Biurze Technicznym WSK Mielec. W 1952 r. zdobył licencję pilota samolotowego i uprawnienia instruktora pilotażu silnikowego. W latach 1953-1956 pracował w Aeroklubie Robotniczym w Mielcu jako instruktor-pilot, a ponadto w 1955 r. uzyskał licencję pilota samolotowego II klasy. W 1956 r. powrócił do WSK na stanowisko starszego konstruktora, ale nadal brał udział w działalności Aeroklubu. 22 IX 1956 r. był pilotem samolotu CSS-13, z którego Stefan Furmaniak wykonał nocny skok z opóźnionym otwarciem spadochronu i ustanowił nowy rekord Polski (2760 m wolnego opadania). Zmarł 11 czerwca 2023 roku. Przez wiele lat był pilotem doświadczalnym WSK PZL Mielec.

 Józef Mączka - Józef Mączka urodził się 15 marca 1931 r. w Głobikowej (powiat dębicki). Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, maturę zdał w 1951 r. Studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej ukończył w 1955 r., uzyskując tytuł inżyniera budownictwa lądowego. Wyróżniony został m.in.: Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką "Zasłużony dla Budownictwa i PBB", Złotą Odznaką ZZ Pracowników Przemysłu Budowlanego, Złotą Odznaką CZSBM, Złotą Odznaką PZITB i Medalem "Za Wieloletnie Pożycie Małżeńskie". Mieszkał w Rzeszowie. Uczestniczył w opracowaniu monografii Mieleckiego Przedsiębiorstwa Budowlanego i napisał jeden z rozdziałów. Jako biegły sądowy przygotowywał  ekspertyzy z zakresu budownictwa. Zmarł 12 czerwca w wieku 92 lat. Wiele osób w Mielcu bardzo dobrze go wspomina. Miał znaczący udział w dynamicznej rozbudowie Mielca i okolicznych miejscowości. Pod jego dyrekcją Mieleckie Przedsiębiorstwo Budowlane dokończyło budowę obiektów Szpitala Powiatowego w Mielcu.

Anna Skirecka - Całe życie zawodowe związana była z Trześnią. Zawsze otwarta na potrzeby rodziców, uczniów oraz Parafii Św. Wojciecha. Oddana nauczycielka i wychowawczyni, współpracująca z rodzicami oraz instytucjami wspierającymi działania szkoły. Zawsze dbająca, aby w szkole zapewniony był wysoki poziom kształcenia, wychowania i opieki, a uczniowie mogli korzystać z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych. - tak wspominają ją wójt Józef Piątek oraz pracownicy Gminy Mielec. Zmarła 18 czerwca 2023 r. w wieku 62 lat. Lokalna społeczność z miejscowości Trześń zapamiętała ją, jako uśmiechniętą wieloletnią Dyrektorkę Zespołu Szkół w Trześni.

Jerzy Belczak - urodził się 2 grudnia 1941 r. w Jaślanach w powiecie mieleckim. racę w WSK Mielec rozpoczął w 1960 r. jako monter płatowców. Od 1965 r. pracował na stanowiskach kierowniczych. Był między innymi kierownikiem sekcji i kierownikiem działu a  od 1974 r. głównym specjalistą d/s rozwoju przedsiębiorstwa i zastępcą  głównego inżyniera d/s postępu technicznego, w latach 1979-82 dyrektorem Zakładu Produkcji Lotniczej. Od 1982 r. był zastępcą dyrektora ds. produkcji lotniczej WSK – Mielec, a w latach 1986-88 dyrektorem Zakładu Lotniczego. W roku 1988 został oddelegowany do pracy w Jugosławii, a po powrocie w 1991 r. przebywał na urlopie bezpłatnym do 1998 r. W tym roku otrzymał wypowiedzenie. W latach 70. i 80. należał m.in. do zakładowych kół SIMP i TNOiK. Był prezesem Aeroklubu Mieleckiego i Mieleckiej Delegatury Automobilklubu Rzeszowskiego. Zmarł 21.09.2023 w Stanach Zjednoczonych.

Jakub Kilian - Uczeń klasy mundurowej w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu zmarł  1 października. Kuba należał do wyróżniających się uczniów - osiągał świetne wyniki w nauce, zaangażowany w sprawy społeczności szkolnej, szczególnie w działalność klas wojskowych, reprezentował szkołę w poczcie sztandarowym, w kompanii honorowej i w musztrach pokazowych. Wzorowo wypełniał zadania Kadeta. Marzył o służbie w wojskach zmechanizowanych.

Ks. Piotr Wąż - Ksiądz Piotr Wąż zajmował się formalnościami przedślubnymi, kancelarią parafialną, katechizacją dzieci w Szkole Podstawowej nr 2 w Mielcu oraz w Przedszkolu nr 2 w Mielcu. Przygotowywał młodzież do sakramentu bierzmowania, komunii św. i spowiedzi. Organizował piesze pielgrzymki tarnowskie, zajmował się dziewczęcą służbą maryjną grupą apostolską Quo vadis,  kursami przedmałżeńskimi. Zmarł 22 października 2023 roku w wieku 33 lat. Był to jego 7 rok kapłaństwa. Ks. Piotr Wąż opiekował się kościółkiem św. Marka, zajmował się sprawami administracyjnymi plebani, troszczył się o gabloty kościelne, wspomagał redakcję Fary Mielec, fotografował wydarzenia parafialne oraz prowadził stronę internetową.

Ks. Kazimierz Czesak - Urodził się 24 lutego 1947 r. w Łazach, powiat bocheński, syn Józefa i Rozalii z Dziedziców. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, maturę zdał w 1965 r. Studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i 30 V 1971 r. przyjął święcenia kapłańskie.   24 XII 2001 r. otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Katedralnej w Tarnowie. Także w grudniu 2001 r. został dziekanem Dekanatu Mielec-Południe. W XII edycji plebiscytu Tygodnika Regionalnego "Korso" został wybrany na "Mielczanina Roku 2007" i otrzymał Skałkę "Korso". Doprowadził do docelowego zagospodarowania obiektów parafialnych i wyposażenia ich wnętrz, a także do urządzenia placu przykościelnego. W ramach przygotowań do konsekracji kościoła kierował pracami nad docelowym wystrojem świątyni. (Uroczystość konsekracji odbyła się 4 VI 2011 r. pod przewodnictwem biskupa ordynariusza dr. Wiktora Skworca) Był jednym z inicjatorów nadania patronatu Matki Bożej Nieustającej Pomocy nad miastem Mielcem i współorganizatorem uroczystości przyjęcia patronatu w dniu 15 XI 2011 r. W 2016 r. otrzymał od papieża Franciszka godność Kapelana Jego Świątobliwości (prałata). W 2017 r. przeszedł na emeryturę i pozostał w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy jako rezydent.  Zmarł 25 czerwca, w wieku 76 lat.

Krzysztof Golba - "Nie o każdym człowieku można powiedzieć, że swoim życiem kształtuje świat, ale można te słowa odnieść do życia naszego Kolegi, przyjaciela Śp. Krzysztofa Golby. Dał się poznać jako człowiek nietuzinkowy, o wyrazistej osobowości, zarówno w relacjach z kolegami jak i z uczniami. Kierował się w życiu zasadami, zawsze pozostawał sobą, a jednocześnie był otwarty na problemy innych i pomocny w każdej sytuacji. Był ambitnym, twórczym i pełnym pasji młodym człowiekiem. Nie istniało dla niego stwierdzenie: "To niemożliwe". Był zawsze uśmiechnięty, energiczny i zarażał swoim optymizmem wszystkich wokół." - tak mówili o nim koledzy ze szkoły w Rzemieniu, której był wychowankiem. Zmarł 13 sierpnia 2023 roku w wieku 28 lat.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama