reklama
reklama

Tam 6 grudnia Święty Mikołaj z pewnością się nie pojawi! Nawet u najgrzeczniejszych dzieci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: TOS

Tam 6 grudnia Święty Mikołaj z pewnością się nie pojawi! Nawet u najgrzeczniejszych dzieci - Zdjęcie główne

Dzieci w Polsce już od kilku dni czekały na wizytę Mikołaja. | foto TOS

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z krajuTa wiadomość może być dla niektórych wręcz szokująca. 6 grudnia nie każde dziecko znajdzie w swoim bucie prezent. I powodem nie będzie wcale fakt, że było niegrzeczne. Po prostu w niektóre regiony świata Święty Mikołaj nie dociera.
reklama

Mikołajki obchodzone są na cześć Świętego Mikołaja, biskupa miasta Mira. Według legendy to starszy pan, który cały swój majątek rozdał biednym i potrzebującym. Dzień, w którym grzeczne dzieci otrzymują upominki, a niegrzeczne rózgi, nie jest również przypadkowy. Właśnie 6 grudnia zmarł wspomniany biskup. 

Co kraj to obyczaj. Zobacz, świąteczne tradycje w różnych regionach świata

Na wizytę Świętego Mikołaja – a właściwie na to, co przyniesie – każde dziecko w Polsce czeka już od początku grudnia. 5 grudnia wieczorem niemal w każdym domu w kraju odbywało się wielkie czyszczenie butów, ponieważ to właśnie w nich Święty zostawia swoje podarunki. W brudnym obuwiu może co najwyżej zostawić rózgę. 

reklama

Jak się okazuje – w co trudno uwierzyć nie tylko najmłodszym – Mikołaj tego dnia nie zajrzy do każdego domu. Powód? Nie we wszystkich regionach tradycja z nim w roli głównej jest obchodzona. 

Pani Joanna, która od dwudziestu lat mieszka w Liverpoolu mówi nam, że Mikołaj na pewno ominie domy młodych Anglików. – Tu nie ma takiej tradycji. Mikołaj przychodzi w nocy z 24 na 25 grudnia – słyszymy. – Ale do mojego domu zajrzy. Mimo że mój mąż jest rodowitym Anglikiem, to nas – a właściwie moje dzieci – Mikołaj odwiedza zarówno 6 grudnia, jak i w Wigilię. Tak się dzieje w wielu polskich, albo też mieszanych domach – dodaje w rozmowie z naszym portalem.

USA? Nie wszystko jest tam najlepsze na świecie. Na pewno nie 6 grudnia!  

Podobnie sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych, gdzie Santa Claus również odwiedza grzeczne dzieci w nocy z 24 na 25 grudnia.

reklama

Jeszcze dłużej na uprawione prezenty czekają najmłodsi w Hiszpanii i we Włoszech, ponieważ tam prezenty dostaje się  dopiero po nowym roku, a dokładnie 6 stycznia, w Święto Trzech Króli. 

We Francji natomiast  6 grudnia przychodzi Père Noël. – Papa Mikołaj, bo tak jest nazywany, przynosi dzieciom podarunki w asyście aniołów. W niektórych regionach pojawia się on na osiołku, dlatego dzieci zostawiają mu w ogrodzie marchewkę, czy też sianko – opowiada nam pani Anna, która mieszka w Paryżu. A jak wygląda Père Noël? Właściwie nie różni się od naszego świętego Mikołaja. Ciekawostką jest fakt, że rózgi niegrzecznym dzieciom rozdaje ubrany na ciemno, noszący kaptur Père Fouettard.

reklama

Mniejszy i większy niemiecki Święty Mikołaj: Nikolaus i Weinachtsmann

Również w Niemczech dzieci wystawiają jedzenie, ale tam Święty Mikołaj korzysta z pomocy reniferów lub koni. Dodajmy jednak, że tam święty ma dwie postaci. 6 grudnia zjawia się Nikolaus, czyli starszy pan przypominający biskupa. Natomiast w święta Bożego Narodzenia, w północnych, środkowych i wschodnich Niemczech, przychodzi jego większy kolega – Weinachtsmann. Ta postać jest bardzo podobna do Mikołaja, którego znamy w Polsce – starszy, siwy pan, u boku z reniferami i elfami. 

Również w Holandii Mikołajki różnią się od tych, które znamy w Polsce. Jak czytamy na blogu "Holandia bez tajemnic" Mikołaj, zwany jest tu Sinterklaasem i przybywa ubrany w szaty biskupie. Co ciekawe, nie w saniach ciągniętych przez renifery, ale na łodzi. I to nie sam, lecz z grupą licznych pomocników, tzw. Czarnych Piotrusiów. Towarzyszy mu także biały koń o imieniu Schimmel. Warto również wiedzieć, że w Holandii Sinterklaasem "pracuje" od pierwszej środy po św. Marcinie (11 listopada) do 5 grudnia.

reklama

Ciekawie jest również na Islandii, gdzie prezenty przynoszą... dzieci trolli, nazywane Jólasveinar. Zaczynają 13 dni przed Bożym Narodzeniem.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama