Wydarzenie objęła patronatem Telewizja Polska, która całość akcji relacjonowała na swojej antenie. To właśnie w studio TVP, przy ulicy Woronicza w Warszawie, Jurek Owsiak razem z Agatą Młynarską i Walterem Chełstowskim poprowadzili pierwszy Finał WOŚP. Całej organizacji imprezy towarzyszyły grupy wolontariuszy, harcerzy i ludzi dobrego serca. Celem 1. Finału WOŚP była pomoc w leczeniu chorób serca najmłodszych. Podczas wydarzenia zebrano aż 3 773 443,38 złotych (ponad 37 miliardów Starych Złotych Polskich).
Dzięki środkom zebranym podczas 1. Finału WOŚP, Fundacji udało się zakupić: Kardiomonitory, Inkubatory, Defibrylator, Pompy strzykawkowe, Pulsoksymetry, CPAP-y, Respiratory.
Źródło: https://www.wosp.org.pl/fot. Ireneusz Sobieszczuk, archiwum WOŚP
Fundacja istniała już po pierwszym Finale, wszystkie formalności związane z pieniędzmi, ich przechowywaniem i wydatkowaniem prowadziło Centrum Zdrowia Dziecka. Również ono prowadziło wszystkie sprawy biurowe, korespondencję ze szpitalami itd.
- Na początku i przez kilka następnych lat Fundację WOŚP tworzyło zaledwie kilka osób. - zaznaczają organizatorzy.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została zarejestrowana w Warszawie 2 marca 1993 roku. Jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski, Beata Bethke.
- Dopiero po pierwszym Finale, który miał miejsce 3 stycznia 1993 roku, WOŚP została zarejestrowana w sądzie. Wcześniej w ogóle nie myśleliśmy o tym, żeby zakładać Fundację, a pierwsza zbiórka pieniędzy była organizowana w oparciu o potrzeby kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To właśnie tam istniała fundacja, która już od pewnego czasu zbierała pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. - wspomina Jurek Owsiak.
Źródło: https://www.wosp.org.pl/fot. Ireneusz Sobieszczuk, archiwum WOŚP
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.