reklama
reklama

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: canva.com

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? - Zdjęcie główne

Potwierdzeniem dokonania darowizny może być także inny dowód, który jednoznacznie wskazuje dane identyfikacyjne darczyńcy i obdarowanego oraz konkretny cel. | foto canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z krajuJuż w najbliższą niedzielę, 26 stycznia 2025 roku, odbędzie się kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poza wsparciem szlachetnego celu, uczestnicy mogą skorzystać z dodatkowej korzyści – możliwości odliczenia darowizny od podstawy opodatkowania. Jakie warunki trzeba spełnić, by z niej skorzystać?
reklama

Kiedy darowizna podlega odliczeniu?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 26 ust. 1 pkt 9), darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego mogą być odliczane od dochodu podlegającego opodatkowaniu. Ważne jednak, by darowizna była odpowiednio udokumentowana, tzn. że musimy posiadać potwierdzenie dokonania darowizny, np. potwierdzenie przelewu wpłaty na rachunek obdarowanego. Dokument powinien jednoznacznie wskazywać dane identyfikacyjne darczyńcy, obdarowanego oraz cel darowizny.

reklama

Dodatkowo, ustawodawca wprowadza limit odliczeń – suma darowizn w roku podatkowym nie może przekroczyć 6% dochodu podatnika. W rocznym zeznaniu podatkowym należy podać kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia oraz dane obdarowanego.

Datki do puszek i inne formy wsparcia

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi zbiórki w różnych formach, ale nie każda umożliwi skorzystanie z ulgi podatkowej.

Datki do puszek

Jednym z najpopularniejszych sposobów wsparcia WOŚP są datki zbierane przez wolontariuszy do puszek. Niestety, pieniądze wrzucone do puszki nie mogą podlegać odliczeniu, gdyż darczyńca pozostaje anonimowy. Wolontariusze nie wydają też żadnych potwierdzeń wpłaty.

reklama

Wirtualne skarbonki

Popularnym sposobem wsparcia są również wpłaty na tzw. wirtualne skarbonki. W tym przypadku odliczenie przysługuje osobom, które dokonały wpłaty, pod warunkiem, że posiadają potwierdzenie przelewu zawierające dane darczyńcy, obdarowanego oraz cel wpłaty. Ważne, że osoba, która założyła wirtualną skarbonkę, nie jest darczyńcą ani posiadaczem zebranych pieniędzy, więc nie może odliczyć całej zebranej w niej kwoty od podatku.

Przelewy internetowe

Darczyńcy dokonujący przelewów internetowych powinni zachować potwierdzenie przelewu, które będzie podstawą do odliczenia darowizny. Dokument powinien jednoznacznie wskazywać dane identyfikacyjne darczyńcy, obdarowanego oraz cel darowizny.

Aukcje internetowe

Specyficzną formą wsparcia są aukcje internetowe WOŚP. Choć osoba licytująca wpłaca pieniądze na konto fundacji, nie może odliczyć tej kwoty od podatku. Aukcja traktowana jest, jako zakup przedmiotu lub usługi, więc wpłata nie spełnia definicji darowizny.

reklama

Wpłaty na WOŚP a 1,5% podatku

Darowizny przekazane na rzecz WOŚP nie mają wpływu na możliwość przekazania 1,5% podatku na organizacje pożytku publicznego, w tym na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To dwa odrębne sposoby wspierania organizacji, które można stosować niezależnie od siebie.

Wspieranie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to nie tylko działanie na rzecz szlachetnego celu, ale też możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. By jednak móc odliczyć darowiznę od dochodu, darczyńca musi pamiętać o odpowiednim udokumentowaniu wpłaty i spełnieniu wymogów określonych w ustawie. Nie wszystkie formy wsparcia WOŚP umożliwiają ulgę, więc warto dokładnie sprawdzić zasady odliczeń.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama