Reklama

Reklama

ZUS zwrócił nadpłaty, które wcześniej zabrał

Opublikowano: 10 października 2020 18:34
Autor:

ZUS zwrócił nadpłaty, które wcześniej zabrał - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wyniku realizacji ustawy zwrócił na konta przedsiębiorców około 600 milionów złotych nadpłaconych składek. Wcześniej właścicielom firm, którzy zapłacili swoje składki z wyprzedzeniem lub którzy mieli nadpłaty, ZUS - mimo złożonych wniosków o zwolnienie spowodowane przez pandemię - zaliczył na poczet bieżących składek.

Zgodnie ze zmianą przepisów, firmy, które z powodu pandemii złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki albo posiadały nadpłatę, uzyskają pełne zwolnienie.


Przeczytaj także: Mielecki MKS wprowadza nowe obostrzenia


 Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj.

- To dzięki naszej inicjatywie udało się zmienić przepisy tak, aby były one bardziej korzystne dla przedsiębiorców - podkreśla profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

 ZUS realizuje umorzenie na podstawie nowych przepisów bez konieczności składania dodatkowego wniosku przez płatników. O wysokości umorzenia oraz udzielonej pomocy ZUS poinformuje płatników przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

 W wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, pod koniec września na kontach nawet 800 tys. firm powstały nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł. Będzie można wnioskować o zwrot nadpłaty.


Przeczytaj także: Parafie w powiecie mieleckim szykują się do działalności w strefie czerwonej


 - Przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy wypłacić pieniądze, czy też pozostawić je na koncie. Wówczas środki te będą zaliczone na poczet przyszłych składek - wyjaśnia szefowa ZUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.