reklama
reklama

Zorza polarna nad Mielcem. Niesamowite zdjęcia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zorza  polarna nad Mielcem. Niesamowite zdjęcia - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW niedzielę (5.11) nad Mielcem można było zaobserwować piękną zorzę polarną. Widowisko było widać także na sporej części Podkarpacia. Zebraliśmy dla Was najciekawsze zdjęcia pokazujące to zjawisko.
reklama

 Media społecznościowe dosłownie "zalały" zdjęcia przepięknej zorzy polarnej widzianej w Polsce. To już koleny dzień, kiedy w sporej części kraju było widoczne ro niezwykłe zjawisko. Mogli się jednak cieszyć nim tylko mieszkańcy tych regionów w których akurat nie padał tego wieczoru deszcz.

Na szczęście pogoda była łaskawa dla Podkarpacia. Pieknie ją było widać nie tylko w Mielcu, ale także w Kolbuszowej. Nasi koledzy z Bieszczad i Sanoka podesłali swoje zdjęcia:

Co to jest zorza polarna?

Zorza to zjawisko świetlne charalteryzujące się silnym polem magnetycznym. Najczęściej mozna je zaobserwować w górnej atmosferze, w poblizu biegunów magneycznych planety, dlatego najczęściej mogą je obserwować mieszkańcy Islandii czy północej Norwegii, Szwecjii i Finlandii. W sprzyjających warunkach  zorze  bywają widoczne nawet w okolicach 50 rownoleżnika.  

reklama

Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama