Reklama

Znany artysta wykonał mural upamiętniający gen. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym [FOTO]

Opublikowano: czw, 26 lis 2020 19:04
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na ścianie budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym powstał mural upamiętniający postać gen. Sikorskiego. Jest to trwały ślad przypadającej w przyszłym roku 140. rocznicy urodzenia generała.

Jego wykonanie to efekt współpracy gminy z Instytutem Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który sfinansował koszty wykonania. Będzie to trwały ślad przypadającej w przyszłym roku 140. rocznicy urodzenia generała. Mural został odebrany 20 listopada przez dyrektora IPN w Rzeszowie dr Dariusza Iwaneczko oraz dr Piotra Szopę - naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie. 


- Cieszę się, że w ten sposób akcentujemy pamięć o naszych bohaterach, wśród których jest wielki Polak - generał Sikorski – mówi wójt gminy Andrzej Głaz.

Generał Władysław Sikorski urodził się w Tuszowie Narodowym pod wiejską strzechą, a dzisiaj jako równy królom spoczywa w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Historia jego życia wkomponowana jest we wszystkie najważniejsze wydarzenia historii RP pierwszej połowy XX wieku. 

Tuszów Narodowy jest strażnicą pamięci o generale i jego żołnierzach. Funkcjonuje tam Centrum Pamięci na bazie utworzonej w 1999 roku Izby Pamięci w strukturze Gminnej Biblioteki Publicznej. W Centrum zgromadzony jest szereg dokumentów, eksponatów, zdjęć, często unikatowych, które świadczą o życiu i działalności generała, szczególnie w okresie II wojny światowej. 

Pamięć o gen. Sikorskim pielęgnowana jest w Tuszowie Narodowym od 1947 roku. Wtedy to wmurowano na domu urodzenia tablicę upamiętniającą ten fakt.


Wykonawcą muralu jest Arkadiusz Andrejkow, artysta z Sanoka. Ma on w swoim dorobku wiele prac w formie murali lub deskali, jest laureatem plebiscytu „Nieprzeciętni" i ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, a także ponad dwadzieścia zbiorowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.