Reklama

Zmiana warty u podkarpackich Podhalańczyków

Opublikowano:
Autor:

Zmiana warty u podkarpackich Podhalańczyków  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pułkownik Dariusz Lewandowski stanął na czele 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Dotychczasowy dowódca, gen. Ryszard Pietras przeniósł się do Krakowa, gdzie będzie pełnił funkcję zastępcy Dowódcy Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego. W „zmianie warty” na rzeszowskim rynku uczestniczyli żołnierze Brygady, samorządowcy oraz mieszkańcy miasta.

Uroczystość miała charakter wojskowy. W jej trakcie podniesiono flagę państwową i odegrano hymn. Kulminacyjnym momentem było przekazanie sztandaru Brygady oraz podpisanie stosownych protokołów. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch oraz przewodniczący Sejmiku Jerzy Borcz. Obecna była wojewoda Ewa Leniart. W wydarzeniu uczestniczyli także parlamentarzyści: Krystyna Wróblewska, Wojciech Buczak i Andrzej Szlachta.

Jako pierwszy, głos zabrał Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych - gen. broni Jarosław Mika.

- 21 Brygada była dobrze dowodzona, zarówno przez poprzedników, jak i przez pana generała Pietrasa. Wysoki poziom został utrzymany, a w nowych realiach zawsze podnoszony na jeszcze wyższy – dziękował gen. Pietrasowi dowódca RZS, dodając – Dowódca to stanowisko pełne wyzwań, ale pod nim kryje się zawsze troska o dobro żołnierza. Życzę panu, aby ten okres był czasem jak najdłuższym, wspaniałym, ale również życzę panu realizacji wszystkich wyzwań – mówił gen. Jarosław Mika, zwracając się do nowego dowódcy 21 BSP.

Gen. Ryszard Pietras po raz ostatni zwrócił się do żołnierzy i mieszkańców Podkarpacia.

- Dziś, po prawie dwóch latach zaszczytnej służby w szeregach Podhalańczyków, mogę z całą pewnością powiedzieć, że 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w pełni zasługuje na wspaniałą opinię jaką cieszy się w kraju i za granicą. Zarówno sama brygada, jej jednostki oraz Podkarpacie i jego społeczność, to środowisko wyjątkowo wymagające wobec innych, ale przede wszystkim wobec siebie. I tak właśnie zapamiętam czas spędzony tutaj. Jako nierusztujący wysiłek setek osób, które nieustającą służbą i pracą, z wytrwałością i oddaniem dążą do zapewnienia bezpieczeństwa naszemu krajowi i swoim małym ojczyznom – powiedział gen. Pietras

Pułkownik Dariusz Lewandowski wyraził nadzieję, że okres jego pracy dla Brygady będzie czasem współpracy, także z samorządowcami.

Proszę dowódcę generalnego o mocne wsparcie. Jestem pewien, że Brygada będzie mogła liczyć na przychylność 18 Dywizji gen. Gromadzińskiego oraz administracji państwowej i samorządowej. Pragnę zwrócić się także do żołnierzy 21 BSP: Mam nadzieję, że w niedługim czasie zapracuje na wasz szacunek i uznanie – powiedział nowy dowódca formacji.

Obecny na uroczystości marszałek Władysław Ortyl podziękował za wkład w rozwój podkarpackiej formacji ustępującemu dowódcy.

- Składam serdeczne podziękowania za udaną, wielomiesięczną współpracę. Cieszę się, że mieliśmy możliwość realizowania wspólnych projektów i uczestniczenia w różnych przedsięwzięciach służących Podkarpaciu. Doceniam Pana zaangażowanie, profesjonalizm oraz starania, które ukierunkowane były przede wszystkim na budowanie silnej pozycji 21. Brygady – dziękował marszałek. Jednocześnie zwrócił się do jego następcy, płk. Dariusza Lewandowskiego - Wierzę, a jednocześnie mam taką nadzieję, że tu – na Podkarpaciu znajdzie Pan swój drugi dom, a służba w formacji przyniesie Panu zadowolenie z pełnienia codziennych obowiązków. Jestem przekonany, że pod Pana dowództwem, 21. Brygada Strzelców Podhalańskim w dalszym ciągu będzie pielęgnować i upowszechniać chlubny dorobek gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, którego imię z dumą nosi – mówił Władysław Ortyl.

Po wystąpieniach dowódców oraz zaproszonych gości odbyła się defilada pododdziałów obecnych na rynku.

Pułkownik Lewandowski otrzymał nominację z rąk Ministra Obrony Narodowej 11 stycznia. Pracę na stanowisku dowódcy rozpoczyna dziś, tj. 4 lutego 2019 r. Do tej pory dowodził 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu, pracował także w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego i w Dowództwie Operacyjnym SZ i Dowództwie Operacyjnym Rodzaju Sił Zbrojnych. Początki jego kariery wojskowej sięgają końca lat osiemdziesiątych. Pełnił wtedy służbę w Berlińskim Pułku Zmechanizowanym w Giżycku oraz Suwalskiej Brygadzie Kawalerii. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu (1990), kursu dowódców batalionów (Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów - 1997), Akademii Obrony Narodowej (2001), Podyplomowych Studiów Operacyjno – Strategicznych Akademii Obrony Narodowej (2007), Studiów Polityki Obronnej (2015). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE