Reklama

Reklama

Zmiana czasu. Czy tym razem śpimy dłużej czy krócej. Sprawdź

Opublikowano: 23 października 2020 07:00
Autor:

Zmiana czasu. Czy tym razem śpimy dłużej czy krócej. Sprawdź  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku po raz kolejny nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Znów też trzeba przesuwać zegarki. Poniżej informacja kiedy ta zmiana, i w którą stronę przesuniemy zegarki.

Wprowadzony kilkanaście lat temu pomysł zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni  miał na celu oszczędności na energii zużywanej na oświetlenie. Jak pokazują jednak badania  owe oszczędności są iluzoryczne, co wynika m.in. z rosnącej wydajności źródeł światła, a cała operacja zmiany czasu i przestawiania zegarków jest uciążliwa i przysparza wielu problemów np. na kolei z przesunięciem tuż po północy  godzin kursowania pociągów.
CZYTAJ TAKŻE:Bury wycofał się z prawie połowy zwolnień. Lear zwolnił prawie wszystkich

Od kilku lat pojawiają się inicjatywy zmierzające do rezygnacji ze zmiany czasu i pozostanie przy jednym z nich, prawdopodobnie letnim. To wymaga jednak zgody Unii Europejskiej i wprowadzenia jednolitego czasu we wszystkich krajach unijnych. Unijni urzędnicy poczynili pewne kroki w tym kierunku, a Komisja Europejska przeprowadziła  nawet konsultacje zbierając 4,6 mln odpowiedzi, z czego ponad 80 proc. było za zniesieniem zmiany czasu.

 Z badań wynika, że również prawie 70 proc.  Polaków opowiada się za rezygnacją ze zmiany czasu. Temat ten angażuje również polityków, a  największym orędownikiem zniesienia zmiany czasu jest Polskie Stronnictwo Ludowe,  które składało już odpowiednie projekty ustaw w tej sprawie w polskim parlamencie i zapowiada, że złoży ponowne.

Póki co zmiana czasu obowiązuje i po raz kolejny w najbliższy weekend (noc z soboty na niedzielę 24 na 25 października) będziemy musieli przestawić zegarki z godz. 3.00 na 2.00.

Jedynym pozytywem tej operacji jest tym razem to, że przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu czyli o godzinę dłużej będziemy mogli pospać.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.