Reklama

Zmarł Kazimierz Szaniawski. Ceniony mielczanin

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Encyklopedia MIasta Mielca

Zmarł Kazimierz Szaniawski. Ceniony mielczanin - Zdjęcie główne

Zmarł Kazimierz Szaniawski | foto Encyklopedia MIasta Mielca

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że dnia 12 listopada 2021 roku, zmarł mgr inż. Kazimierz Szaniawski. Były dyrektor OBR SK Mielec oraz Pionu Technicznego WSK PZL Mielec, Prezes Stowarzyszenia Promocji Polskiego Lotnictwa „PROMLOT”. Zmarł w kilka dni po śmierci swojej żony Zofii Szaniawskiej.

Kazimierz Szaniawski , urodził się 2 VI 1936 r. w Ossowej. W latach 1957-1969 pracował w WSK Mielec jako technolog, zastępca kierownika działu technologicznego i główny technolog produkcji lotniczej.

W 1969 r. został mianowany dyrektorem nowo utworzonego Zakładu Doświadczalnego, wykonującego prace z dziedzin: lotnictwa, pojazdów, silników wysokoprężnych i aparatury wtryskowej, następnie – dyrektorem Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Sprzętu Komunikacyjnego (OBR SK), powstałego z przekształcenia ZD. W tym czasie wniósł liczący się wkład w tworzenie bazy badawczo-projektowej i rozwój specjalistycznej kadry oraz nadzorował szereg projektów.

Przez 10 lat pracował w WSK Mielec na stanowiskach zastępcy dyrektora technicznego ds. postępu technicznego i zastępcy dyrektora ds. technicznego przygotowania produkcji. W tym czasie uczestniczył w przygotowaniu i uruchomieniu produkcji nowego samolotu na licencji radzieckiej An-28. W 1978 r. uzyskał dyplom specjalizacji zawodowej inżyniera.

Od 1985 r. do 1993 r. pracował w delegaturze PEZETEL w Moskwie jako specjalista ds. współpracy polskiego przemysłu lotniczego z przemysłem i instytucjami lotniczymi radzieckimi, a następnie rosyjskimi, ukraińskimi i białoruskimi. W latach 1993-1997 pełnił funkcje specjalisty ds. marketingu w Zakładzie Lotniczym „PZL-Mielec” i zastępcy dyrektora w założonej na Białorusi wspólnej firmie AVIABREST.

Po 40 latach pracy,  przeszedł na emeryturę. Współpracował z wieloma średnimi i małymi firmami w Mielcu, Urzędem Miejskim w Mielcu i Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu w zakresie współpracy z krajami wschodniej Europy, a zwłaszcza z Ukrainą, Rosją i Białorusią.

Poza pracą zawodową wiele czasu poświęca działalności społecznej. Od 1958 r. działał w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników i Mechaników Polskich. W 1997 r. był współzałożycielem, a następnie prezesem Stowarzyszenia Promocji Polskiego Lotnictwa PROMLOT. Uczestniczył w organizacji lotu dookoła świata na samolocie An-2 mieleckiej produkcji, był jednym z inicjatorów ustawiania w Mielcu kompozycji przestrzennych z samolotami oraz współautorem wystąpień do władz różnych szczebli w sprawach polskiego lotnictwa.

W latach 1975-1984 był wykładowcą przedmiotu technologia samolotu na Politechnice Rzeszowskiej oraz promotorem szeregu prac inżynierskich i magisterskich na tym kierunku. Był również współautorem skryptu uczelnianego Technologia samolotu, wykorzystywanego również przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie. Dla celów szkolenia lotniczego opracował scenariusze zrealizowanych trzech filmów dydaktycznych, wykorzystywanych na Politechnice Rzeszowskiej i w Ośrodku Szkolenia WSK Mielec.

Był jednym z inicjatorów i organizatorów Europejskich Zlotów Samolotów An-2. Pomagał przy opracowaniu i wydaniu książki Zofii Szaniawskiej An-2 Pół wieku w przestworzach. Pełnił funkcje prezesa Stowarzyszenia Promocji Lotnictwa PROMLOT w Mielcu oraz wiceprezesa Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego od początku jego powstania.

Od 10 lat. był współorganizatorem mieleckich Spotkań Lotniczych Pokoleń, a od 2012 r. współpracował z Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu, prezentując zorganizowanym grupom (specjaliści lotniczy, studenci, uczniowie i inni), mającym zgodę na zwiedzenie, historię przemysłu i technologii lotniczej stosowanej w Mielcu oraz współczesną produkcję PZL.

Wyróżniony m.in.: Krzyżem Kawalerskim OOP, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Jeden z organizatorów V Zjazdu Agrolotników w Mielcu (21-22 X 2017 r.), za co został uhonorowany "Herbem Województwa Podkarpackiego". W czasie Spotkań Lotniczych Pokoleń - 2019 został wyróżniony statuetką Dedala.

 

- Odszedł od nas kolejny Wielki Mielczanin, człowiek niezwykle zasłużony dla mieleckiego oraz polskiego przemysłu lotniczego oraz miasta Mielca. Pozostanie po nim cząstka lotniczej pracy w naszych samolotach. Szum ich silników i smugi na niebie będą przypominały o pozostawionej tutaj na ziemi jego pracy. Człowiek o dużej wiedzy i doświadczeniu w zakresie lotnictwa, kultywowaniu jego tradycji i promocji jego rozwoju. Bardzo  rzeczowy, życzliwy dla wszystkich. Pozostanie w pamięci  całego mieleckiego i  polskiego środowiska lotniczego. Cześć Jego Pamięci!

 

Szczere kondolencje Rodzinie Zmarłych składają Zarządy i członkowie:

Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego, Stowarzyszenia Promocji Mieleckiego Lotnictwa PROMLOT, Klubu Miłośników Lotnictwa Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich  PZL Mielec, Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

 

 

Pożegnalna msza żałobna śp. Zofii i Kazimierza  Szaniawskich odbędzie się w dniu 20.11.2021 r. w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu o godz. 13.00, po czym Prochy Zmarłych przewiezione zostaną do Warszawy i tam pochowane.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy