Kazimierz Szaniawski , urodził się 2 VI 1936 r. w Ossowej. W latach 1957-1969 pracował w WSK Mielec jako technolog, zastępca kierownika działu technologicznego i główny technolog produkcji lotniczej.
W 1969 r. został mianowany dyrektorem nowo utworzonego Zakładu Doświadczalnego, wykonującego prace z dziedzin: lotnictwa, pojazdów, silników wysokoprężnych i aparatury wtryskowej, następnie – dyrektorem Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Sprzętu Komunikacyjnego (OBR SK), powstałego z przekształcenia ZD. W tym czasie wniósł liczący się wkład w tworzenie bazy badawczo-projektowej i rozwój specjalistycznej kadry oraz nadzorował szereg projektów.
Przez 10 lat pracował w WSK Mielec na stanowiskach zastępcy dyrektora technicznego ds. postępu technicznego i zastępcy dyrektora ds. technicznego przygotowania produkcji. W tym czasie uczestniczył w przygotowaniu i uruchomieniu produkcji nowego samolotu na licencji radzieckiej An-28. W 1978 r. uzyskał dyplom specjalizacji zawodowej inżyniera.
Od 1985 r. do 1993 r. pracował w delegaturze PEZETEL w Moskwie jako specjalista ds. współpracy polskiego przemysłu lotniczego z przemysłem i instytucjami lotniczymi radzieckimi, a następnie rosyjskimi, ukraińskimi i białoruskimi. W latach 1993-1997 pełnił funkcje specjalisty ds. marketingu w Zakładzie Lotniczym „PZL-Mielec” i zastępcy dyrektora w założonej na Białorusi wspólnej firmie AVIABREST.
Po 40 latach pracy, przeszedł na emeryturę. Współpracował z wieloma średnimi i małymi firmami w Mielcu, Urzędem Miejskim w Mielcu i Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu w zakresie współpracy z krajami wschodniej Europy, a zwłaszcza z Ukrainą, Rosją i Białorusią.
Poza pracą zawodową wiele czasu poświęca działalności społecznej. Od 1958 r. działał w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników i Mechaników Polskich. W 1997 r. był współzałożycielem, a następnie prezesem Stowarzyszenia Promocji Polskiego Lotnictwa PROMLOT. Uczestniczył w organizacji lotu dookoła świata na samolocie An-2 mieleckiej produkcji, był jednym z inicjatorów ustawiania w Mielcu kompozycji przestrzennych z samolotami oraz współautorem wystąpień do władz różnych szczebli w sprawach polskiego lotnictwa.
W latach 1975-1984 był wykładowcą przedmiotu technologia samolotu na Politechnice Rzeszowskiej oraz promotorem szeregu prac inżynierskich i magisterskich na tym kierunku. Był również współautorem skryptu uczelnianego Technologia samolotu, wykorzystywanego również przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie. Dla celów szkolenia lotniczego opracował scenariusze zrealizowanych trzech filmów dydaktycznych, wykorzystywanych na Politechnice Rzeszowskiej i w Ośrodku Szkolenia WSK Mielec.
Był jednym z inicjatorów i organizatorów Europejskich Zlotów Samolotów An-2. Pomagał przy opracowaniu i wydaniu książki Zofii Szaniawskiej An-2 Pół wieku w przestworzach. Pełnił funkcje prezesa Stowarzyszenia Promocji Lotnictwa PROMLOT w Mielcu oraz wiceprezesa Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego od początku jego powstania.
Od 10 lat. był współorganizatorem mieleckich Spotkań Lotniczych Pokoleń, a od 2012 r. współpracował z Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu, prezentując zorganizowanym grupom (specjaliści lotniczy, studenci, uczniowie i inni), mającym zgodę na zwiedzenie, historię przemysłu i technologii lotniczej stosowanej w Mielcu oraz współczesną produkcję PZL.
Wyróżniony m.in.: Krzyżem Kawalerskim OOP, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Jeden z organizatorów V Zjazdu Agrolotników w Mielcu (21-22 X 2017 r.), za co został uhonorowany "Herbem Województwa Podkarpackiego". W czasie Spotkań Lotniczych Pokoleń - 2019 został wyróżniony statuetką Dedala.
- Odszedł od nas kolejny Wielki Mielczanin, człowiek niezwykle zasłużony dla mieleckiego oraz polskiego przemysłu lotniczego oraz miasta Mielca. Pozostanie po nim cząstka lotniczej pracy w naszych samolotach. Szum ich silników i smugi na niebie będą przypominały o pozostawionej tutaj na ziemi jego pracy. Człowiek o dużej wiedzy i doświadczeniu w zakresie lotnictwa, kultywowaniu jego tradycji i promocji jego rozwoju. Bardzo rzeczowy, życzliwy dla wszystkich. Pozostanie w pamięci całego mieleckiego i polskiego środowiska lotniczego. Cześć Jego Pamięci!
Szczere kondolencje Rodzinie Zmarłych składają Zarządy i członkowie:
Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego, Stowarzyszenia Promocji Mieleckiego Lotnictwa PROMLOT, Klubu Miłośników Lotnictwa Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich PZL Mielec, Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.
Pożegnalna msza żałobna śp. Zofii i Kazimierza Szaniawskich odbędzie się w dniu 20.11.2021 r. w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu o godz. 13.00, po czym Prochy Zmarłych przewiezione zostaną do Warszawy i tam pochowane.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.