Reklama

Zmarł Jerzy Dynia popularny podkarpacki dziennikarz, znawca muzyki folklorystycznej

Opublikowano:
Autor:

Zmarł Jerzy Dynia popularny podkarpacki dziennikarz, znawca muzyki folklorystycznej  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmarł Jerzy Dynia, redaktor, dziennikarz radiowy i telewizyjny oraz muzyk, wyjątkowy znawca i popularyzator folkloru. Był absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

W swojej działalności zawodowej skupiał się głównie na dokumentacji i upowszechnianiu tradycyjnej muzyki ludowej. Współpracował z zespołami folklorystycznymi. Był autorem wielu publikacji książkowych oraz niezliczonej ilości nagrań poświęconych kulturze i tradycji. Człowiek orkiestra niekwestionowany autorytet w swojej dziedzinie.

Był m.in. współzałożycielem Zespołu Pieśni i Tańca „Rzechy” z Rzeszowa, kierownikiem muzycznym, autorem opracowań i aranżacji dla zespołu „Bandoska” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

 

Jerzy Dynia za swoją działalność w dziedzinie kultury ludowej otrzymał m.in. prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga, a także dwukrotnie nagrodę im. Franciszka Kotuli. Do końca niezwykle sprawny i aktywny, publikując swoje artykuły m.in. do miesięczników „Nasz Dom Rzeszów” i „Echo Rzeszowa”.

 

- Dla nas był przede wszystkim człowiekiem, który ponad wszystko umiłował folklor i kulturę. Wielokrotnie współpracował z WDK w Rzeszowie, i zasiadał jako juror na corocznych „Spotkaniach Cymbalistów”, czy w „Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego”. Jerzy Dynia został również bohaterem filmu pt. „A kapela gra do końca”. Film powstał w 2016 r. i został zrealizowany przez Podkarpacką Komisję Filmową w ramach programu „Podkarpacka Kronika Filmowa”, którego celem jest utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem - pisze dyrekcja Wojewódzkiego Domu Kultury z Rzeszowa. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE