reklama

Zaginięcie seniora - co robić aby temu zapobiec? #JestemTuCZEKAM

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Paulina Konieczny

Zaginięcie seniora - co robić aby temu zapobiec? #JestemTuCZEKAM - Zdjęcie główne

Zaginięcie seniora - co robić aby temu zapobiec? #JestemTuCZEKAM | foto Paulina Konieczny

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKomenda Główna Policji zainicjowała kampanie społeczną #JestemTuCZEKAM, która ma na celu rozpowszechnienie informacji i wskazówek, które mogą zapobiec zaginięciu osób starszych lub schorowanych. Rozwiązaniem m. in. może okazać się opaska SOS.
reklama

Policja każdego dnia odnotowuje zgłoszenia zaginięcia osób starszych. Rocznie liczba ta wzrasta do około dwóch tysięcy spraw rejestrowanych w policyjnej bazie danych osób zaginionych. Należy jednak pamiętać, że rejestrowane są tylko zgłoszenia powyżej określonego czasu zaginięcia, podobnych zgłoszeń jest znacznie więcej.

Co zrobić, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji i nie narazić siebie i swojego podopiecznego na ogromny stres związany z zaginięciem? 

Policja przedstawia kilka rad, które mogą okazać się pomocne w codziennym życiu z seniorem cierpiącym np. na zespół otępienny:

reklama

  • Możemy wspomóc się akcesoriami, które mogą ułatwić ustalenie miejsca przebywania lub identyfikację - w przypadku odnalezienia przez Policję lub osoby trzecie. Może to być na przykład telefon komórkowy z aplikacją monitorującą jego położenie, opaska SOS lub zegarek z lokalizatorem.
 

  • Dobrze sprawdzi się opaska na rękę lub „metka” wszyta w ubranie (co zapobiegnie jej zgubieniu lub wyrzuceniu), na której będzie zapisany numer telefonu do opiekuna.
 

  • Warto znać najczęściej odwiedzane, ulubione miejsca naszego podopiecznego, a także poznać jego zainteresowania i przyjaciół. Takie informacje mogą być bardzo pomocne podczas prowadzonych poszukiwań.
 

  • Dobrze jest powiadomić sąsiadów i osoby z najbliższego otoczenia podopiecznego, że miewa problemy z pamięcią i może potrzebować pomocy.
 

reklama

  • Jeśli Twój podopieczny jest na tyle samodzielny, że mieszka sam, zadbaj o Wasz codzienny kontakt. Nie tylko po to, aby upewnić się, że jest bezpieczny, ale też po to, aby okazać mu swoje zainteresowanie i troskę. Samotność nie sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu, a także może prowadzić do depresji.
Jeśli pomimo środków ostrożności, dojdzie do zaginięcia należy bezzwłocznie powiadomić Policję. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub udając się do najbliższej jednostki Policji.

Każda godzina opóźnienia w zgłoszeniu zaginięcia może zdecydować o życiu i zdrowiu Twojego bliskiego. Z każdą godziną obszar potencjalnych poszukiwań zwiększa się!

reklama

Powiadom Fundację ITAKA -  Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych – tel. (22) 654 70 70
Specjaliści ITAKI podpowiedzą Ci, co jeszcze możesz zrobić, aby aktywnie pomóc w poszukiwaniach, wesprą Cię w tych działaniach i udzielą psychologicznego wsparcia w trudnych chwilach.


policja.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama