Reklama

ZADUSZNIKI: Tam gdzie przyszedł na świat Ignacy Łukasiewicz [FILM]

Opublikowano: śr, 9 mar 2022 09:19
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Padwi Narodowej uroczyście zainaugurowano Rok Ignacego Łukasiewicza. Ten wybitny naukowiec urodził się w miejscowości Zaduszniki. 8 marca mija 200. rocznica urodzin Łukasiewicza. Z tej okazji w Padwi Narodowej odbyły się uroczystości. Msza, którą odprawił biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. Po mszy w Szkole Podstawowej miała miejsce konferencja naukowa poświęcona życiu wybitnego naukowca. Na terenie sanktuarium odsłonięto pomnik z jubileuszową tablicą. W dawnej plebanii parafialnej powstaje Centrum Wiedzy na temat Ignacego Łukasiewicza.

Jesteśmy dumni, że właśnie ta ziemia wydała na świat wielkiego Polaka – mówił wójt Padwi Narodowej Robert Pluta. To właśnie na terenie tej gminy, a dokładnie w Zadusznikach przyszedł na świat Ignacy Łukasiewicz. Mieszkańcy gminy oddali hołd swojemu wielkiemu rodakowi w dniu jego 200. urodzin.

Samorząd Województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl oraz radni województwa Maria Napieracz i Jan Tarapata. Wśród gości obecna była również wicewojewoda Jolanta Sawicka, starosta mielecki Stanisław Lonczak, prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, honorowy obywatel Padwi Narodowej Jan Mycek oraz samorządowcy powiatu mieleckiego, a także wójtowie z wszystkich gmin Powiatu Mieleckiego. 

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Padwi, mszą świętą celebrowaną przez biskupa seniora diecezji sandomierskiej Edwarda Frankowskiego. W homilii biskup przywołał postać Łukasiewicza i jego dokonań, odniósł się także do aktualnej sytuacji i wojny w Ukrainie.

Modlimy się za Ukraińców, za wspaniałego przywódcę, męża stanu. Zachowuje się jak człowiek prawdziwie wolny. Nie lęka się mówić prawdy. Szkoda, że nie ma więcej takich przywódców, moglibyśmy z nadzieją spoglądać w przyszłość Unii Europejskiej – mówił podczas homilii.  

Po mszy świętej odbyło się odsłonięcie i poświęcenie specjalnego obelisku poświęconego pamięci Ignacego Łukasiewicza. Jego kształt ma przypominać płomień z lampy naftowej. 

Mamy obowiązek, aby promować działania Łukasiewicza, jego dzieła i osiągnięcia, których było bardzo wiele. Jego życiorysem moglibyśmy obdzielić kilka osób. Gromadził w sobie wiele zdolności i talentów, szczególnie jako człowiek biznesu. To co dziś nazywamy społeczną odpowiedzialnością biznesu, wprowadzał właśnie w życie Ignacy Łukasiewicz już w XIX wieku. Ten głaz w kształcie płomienia nie pochodzi z naszego kraju co również ma swoją wymowę. Popularyzować tę postać musimy w całym świecie i z takim też przekazem chcemy jechać na ogólnoświatową wystawę EXPO  - mówił marszałek Władysław Ortyl.

W Szkole Podstawowej w Padwi, której również patronuje Ignacy Łukasiewicz odbyła się krótka konferencja poświęcona życiu i dokonaniom Ignacego Łukasiewicza. Mieszkańcy wysłuchali krótkiego wystąpienia Michała Góreckiego, adiunkta w dziale historycznym Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce. W Padwi promowano również monetę kolekcjonerską wydaną z okazji „Roku Łukasiewicza” a jej prezentacji dokonał członek zarządu NBP prof. Andrzej Kaźmierczak. Z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza gmina wydała również specjalną publikację pt. „Ignacy Łukasiewicz i jego padewski rodowód”. Jej autor dr Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu, podczas swojego wystąpienia przedstawił wiele nowych, nieznanych i ciekawych faktów dotyczących Ignacego Łukasiewicza.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy