Reklama

Z PODKARPACIA. KAS i ABW rozbiły grupę przestępczą, wyłudzającą VAT

Opublikowano:
Autor:

Z PODKARPACIA. KAS i ABW rozbiły grupę przestępczą, wyłudzającą VAT - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wspólne działania pracowników i funkcjonariuszy Podkarpackiej KAS i Delegatury ABW w Lublinie doprowadziły do rozbicia grupy przestępczej wyłudzającej VAT.

Prowadzone przez funkcjonariuszy KAS i ABW czynności operacyjno-procesowe pozwoliły na rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się wyłudzeniami podatku VAT. Jak ustalili śledczy, przestępczy mechanizm polegał na stworzeniu siatki podmiotów tworzących pozory legalnych transakcji handlowych, podczas gdy faktycznym celem sprawców było wprowadzenie na teren RP telefonów typu smartfon, bez uiszczenia należnego podatku VAT z wykorzystaniem „znikającego podatnika”. Taka działalność naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie w wysokości  blisko 16 mln złotych.  


Podczas działań prowadzonych przez funkcjonariuszy KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno–Skarbowego w Przemyślu i Delegatury ABW w Lublinie na terenie Przemyśla i Łodzi zatrzymano w tej sprawie 3 osoby, podejrzane o wyłudzenia podatku.

Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani (obywatele Polski) działali wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w celu osiągniecia korzyści majątkowych polegających na uszczupleniu należności Skarbu Państwa w podatku od towarów i usług w kwocie blisko 16 mln złotych. Podejrzani dokonywali fikcyjnych transakcji sprzedaży telefonów w okresie od sierpnia 2014 r. do czerwca 2015 r. na terenie Przemyśla, Łodzi i innych miejsc w kraju.

 

Organy KAS zabezpieczyły w tej sprawie około 8 mln złotych na poczet zobowiązań z tytułu podatku VAT oraz wstrzymały zwrot podatku VAT w kwocie 7,8 mln zł.
Wobec dwóch podejrzanych osób zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji a wobec trzeciej poręczenie majątkowe w wysokości 80 tys. złotych.  

Sprawa ma charakter rozwojowy i jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE