Reklama

Wysypiska śmieci w podmieleckich lasach. Można znaleźć nawet... telewizor [ZDJĘCIA]

Opublikowano: ndz, 15 maj 2022 13:22
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niejeden z nas podczas wyprawy na łono przyrody natknął się na widok sterty śmieci: butelek, puszek, kartonów czy opon. Niestety, mimo tego, że co miesiąc płacimy nie tak niski przecież rachunki za odbiór odpadów, nie brak osób, które starym zwyczajem, "zgodnie z tradycją", śmieci wywożą do lasu, a wręcz urządzają tam sobie prywatne wysypiska. Nie inaczej jest, niestety, w powiecie mieleckim. Co można znaleźć w naszych lasach i jak skomentowaliby to ich mieszkańcy?

Dlaczego śmieci w lesie są tak niebezpieczne?

Dzikie wysypiska śmieci niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego:

 • W przeciwieństwie do wysypisk legalnych, nie są one oddzielone od podłoża kilkoma warstwami wytrzymałej folii oraz warstwą żużlu. Brak tych zabezpieczeń powoduje przedostawanie się substancji toksycznych do gleby i wód gruntowych, m.in. resztek chemicznych środków ochrony roślin czy przeterminowanych leków. W obrębie dzikich wysypisk notuje się podwyższone koncentracje metali ciężkich oraz miedzi, niklu, cynku, chromu, a nawet rtęci. Doprowadza to do skażenia wód podziemnych i powierzchniowych, w tym często wody pitnej.
 • Dzikie wysypiska śmieci prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych, nierzadko do śmieci występujących wokół nich drzewostanów.
 • Składowane odpady z czasem zaczynają się rozkładać (nie ma możliwości kontrolowania tego procesu na dzikich wysypiskach). Następnie rozwój bakterii chorobotwórczych i niebezpiecznych grzybów. Nieprzyjemne dla człowieka zapachy przyciągają zwierzęta roznoszące groźne choroby: szczury, komary, muchy.
 • Powstające w dzikim wysypisku biogazy doprowadzić mogą do samozapłonu odpadów i uwolnienia do atmosfery, gleby i wody substancji trujących, m.in. rakotwórczych.
 • Torebki foliowe trafiające na wysypiska połykane są przez zwierzęta, co prowadzi do ich śmierci. Odłamki szkła lub metalu powodują okaleczenia, a linki oraz sznurki, znoszone przez ptaki do gniazd – platanie nóg piskląt.
 

Jak długo potrwa rozkład śmieci?

Śmieci, które wytwarzamy w naszym codziennym życiu, z wyjątkiem odpadów organicznych, nie ulegają naturalnemu rozkładowi prowadzonemu przez mikroorganizmy i bardzo długo zalegają w środowisku:

 • Karton po napoju 10-30 lat
 • Puszka po konserwie 40-80 lat
 • Puszka aluminiowa po napoju 50-100 lat
 • Jednorazowa torba foliowa 100-120 lat
 • Opona samochodowa 300-500 lat
 • Butelka plastikowa 500-1000 lat
 • Butelka szklana kilka tysięcy lat
 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy