Reklama

WUP wypłacił już 40 mln zł . Zachęca do składania wniosków elektronicznie

Opublikowano: wt, 5 maj 2020 12:17
Autor:

 WUP wypłacił już 40 mln zł . Zachęca do składania wniosków elektronicznie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 1260 wniosków na kwotę 338 mln zł wpłynęło do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie w ciągu pierwszych 30 dni realizowania przez tę instytucją działań pomocowych dla przedsiębiorców w ramach „tarczy antykryzysowej” . Wypłacono już blisko 40 mln zł dla 353 firm i blisko 21 tys. zatrudnionych w nich osób. Jednocześnie WUP zachęca do składania wniosków elektronicznych, a nie papierowych, co ułatwia ich obsługę i przyspiesza wypłatę pieniędzy.

1 kwietnia 2020 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie rozpoczął przyjmowanie wniosków o dofinansowanie ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w ramach rządowej „tarczy antykryzysowej”.

O wsparcie mogą się ubiegać przedsiębiorcy, w których nastąpił spadek obrotów o nie mniej niż 15 procent, rozumiany jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnych 2 kolejnych miesięcy w okresie od stycznia 2020 roku do łącznych obrotów z analogicznych 2 miesięcy z roku ubiegłego lub drugi przypadek, w których nastąpił spadek obrotów o nie mniej niż 25 procent w miesiącu w okresie od stycznia 2020 roku w porównaniu z miesiącem poprzednim.

Przesłanki, które upoważniają do ubieganie się o wsparcie to przestój ekonomiczny przedsiębiorstwa czyli niewykonywanie pracy przez pracownika z przyczyn, które nie są po jego stronie lub obniżenie czasu pracy pracowników o 20 procent, przy czym nie więcej niż do pół etatu.

Do WUP wciąż wpływają wnioski od firm, które chcą uzyskać dofinansowanie na ochronę miejsc pracy jeszcze za kwiecień. Zdecydowana większość takich wniosków została lub zostanie zgłoszona elektronicznie przez ministerialną platformę cyfrową (praca.gov.pl).

Wnioski w postaci papierowej wpływają również przez tradycyjną pocztę, choć ich ilość stanowi niewielki procent ogółu i wymagają dodatkowych czynności. Nawet jeżeli taki wniosek jest prawidłowo złożony, to do jego akceptacji niezbędna jest osobista wizyta wnioskodawcy w urzędzie.

- W złożonych wnioskach obserwujemy coraz mniej błędów, zwłaszcza rachunkowych, które do tej pory powodowały najwięcej trudności – powiedział dyrektor WUP Rzeszów Tomasz Czop. - Większość wniosków na ochronę miejsc pracy złożyły średnie i duże przedsiębiorstwa, które ubiegają się o dofinansowanie z powodu obniżonego czasu pracy. Może to oznaczać, że po okresie przestoju takie firmy funkcjonują, tyle, że na niższych obrotach, w obniżonym wymiarze czasu pracy – dodał. - Zdarza się również, że mikro i małe przedsiębiorstwa rezygnują z dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, wybierając możliwość większego wsparcia oferowanego przez powiatowe urzędu pracy.

W maju można będzie składać wnioski o dofinansowanie łącznie na maj, czerwiec i lipiec lub osobno na każdy z tych miesięcy, w zależności od potrzeb, co jest powiązane z możliwością ubiegania się o zwolnienie lub częściowe zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.