Reklama

Wołanie przydrożnych krzyży

Opublikowano:
Autor:

Wołanie przydrożnych krzyży - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj przypada Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Nie ma człowieka, który nie straciłby w ten sposób kogoś - członka rodziny, sąsiada, znajomego, kolegę z pracy... Mimo że z roku na rok na polskich drogach jest pod tym względem lepiej, to statystyki dalej przerażają.

Kiedy najczęściej?

 

Liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym w Polsce cały czas maleje, ale wciąż jest ich dużo, za dużo. Kiedy najczęściej mają miejsce takie zdarzenia? Przede wszystkim w soboty i niedziele. W te dni dochodzi niemal aż do 1/3 wszystkich wypadków.

Jakie są najczęstsze przyczyny tego typu wypadków? Przede wszystkim nieprawidłowe wyprzedzanie, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu.  Jakie warunki powstrzymują kierowców przed naciśnięciem pedału gazu? Nie deszcz, nie mgła, nie śnieg ani nie oślepiające słońce - to silny wiatr skutecznie hamuje zapędy kierowców.

 

Analiza wypadków, w których zginęli ludzie, pokazuje, że najwięcej zdarzeń ma miejsce przy ładnej pogodzie. Padający deszcz zajmuje trzecie miejsce. Co ciekawe, to przy obecności silnego wiatru kierowcy zachowują największą ostrożność, wówczas zdarza się zdecydowanie najmniej wypadków spośród wszystkich stanów pogodowych.

 
Trudny październik

 

Jeśli już ograniczyć, dla własnego bezpieczeństwa, wyjeżdżanie na drogę - to w październiku. Jest on bowiem najniebezpieczniejszym miesiącem. To wtedy zdarza się najwięcej wypadków. Tuż za nim plasują się maj i lipiec. Za dużą liczbę wypadków w miesiącach jesiennych odpowiadają pogarszające się warunki drogowe.

W czasie letnich miesięcy do wzrostu liczby wypadków przyczynia się za to natężenie ruchu związane z wyjazdami.

 
Nie tylko kierowcy winni

 

Choć to najczęściej kierowców, ich nadmierną prędkość czy niestosowanie się do przepisów obwinia się o wypadki śmiertelne na drodze, to prawie 7% wypadków spowodowali w 2018 r. piesi. Najczęściej robili to przez wtargnięcie na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem. Drugą z kolei najbardziej "popularną" przyczyną wypadków spowodowanych przez pieszych jest wtargnięcie na drogę zza przeszkody. Sporo wypadków powodowanych jest też przez przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle albo w miejscu niedozwolonym.

 
Telefon jak alkohol

 

Pijani kierowcy zawsze byli plagą polskich dróg, ale coraz częściej takie zachowania nie są tolerowane. Świadczy o tym choćby fakt zatrzymań obywatelskich, kiedy to postronni świadkowie zatrzymują pijanego kierowcę i uniemożliwiają mu dalszą jazdę. Niestety, na drogach panuje nowy, bardzo szkodliwy zwyczaj. Coraz częstszą przyczyną wypadków śmiertelnych są telefony. Z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że używanie telefonu komórkowego podczas jazdy może być przyczyną nawet co czwartego wypadku na polskich drogach.  Zwykła rozmowa telefoniczna (nie mówiąc o pisaniu wiadomości) stwarza takie samo zagrożenie na drodze jak jeden promil alkoholu we krwi kierowcy.

Choć liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym na drogach wydaje się koszmarnie wysoka, to jednak w Polsce prawie dwa razy więcej osób popełniła samobójstwo niż ginie w wypadkach drogowych!

Kierowcy samochodów nie stanowią zagrożenia tylko sami dla siebie i innych podróżujących na czterech kółkach. Co trzecia osoba, która ponosi śmierć w wyniku wypadków drogowych w Polsce, to pieszy.

 
Nastolatek czy senior?

 

Co ciekawe, choć często patrzymy podejrzliwie na staruszków za kierownicą, to powodują oni najmniej wypadków ze wszystkich grup wiekowych. Gorszy refleks nadrabiają większą rozwagą, mniejszą prędkością i doświadczeniem. Starsi kierowcy jeżdżą wolniej, nie wsiadają za kółko po alkoholu, korzystają ze sprawdzonych tras i dróg lokalnych z mniejszą liczbą skomplikowanych skrzyżowań. Jednak za kółko nie powinny wsiadać osoby mające kłopoty z widzeniem, które nie doszły do formy po przebytych udarach mózgu czy zawałach serca. Uwagę starszego kierowcy zwrócić powinna wzrastająca liczba niebezpiecznych sytuacji na drodze z jego udziałem, trudności w dostrzeganiu pieszych i innych uczestników ruchu, wzrastające zdenerwowanie i stres za kierownicą. Na zachowanie kierowców na drodze duży wpływ mają też przyjmowane leki.

 Najwięcej wypadków powodują kierowcy w wieku 25-39 lat. Powodów jest kilka: brawura, brak doświadczenia, chęć popisania się przed znajomymi, zajmowanie się – poza prowadzeniem samochodu – innymi sprawami, np. rozmową przez telefon.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE