Reklama

Wnioski do ZUS o zwolnienie ze składek. Zbliża się ważny termin

Opublikowano: pon, 1 cze 2020 07:57
Autor:

Wnioski do ZUS  o zwolnienie ze składek. Zbliża się   ważny termin - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedsiębiorcy wciąż mogą złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia płacone do ZUS za okres od marca do maja 2020 roku. Przy czym nie później niż do 30 czerwca. Co będzie potem? Rząd na razie w tej sprawie milczy.

Zwolnienie dotyczy dokładnie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek.

Zwolnienie z ZUS za okres marzec-maj 2020 r. można uzyskać dla całości (100 proc.) lub dla połowy (50 proc.) łącznej kwoty należności. Warunek. Musisz złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. Prowadzący działalność nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze. Tak samo ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS.

Zwolnienie z opłacenia 100 proc. należności za dany miesiąc dotyczy osób opłacających składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, których przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie przekracza kwoty 15 tys. 681 zł, mikroprzędsiębiorców, którzy zatrudniali i ubezpieczali mniej niż 10 osób, spółdzielni socjalnych, duchownych.

Zwolnienie z opłacenia 50 proc. należności za dany miesiąc dotyczy firm, które zatrudniały i ubezpieczały mniej niż 50 osób.

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie za trzy miesiące i otrzymał z ZUS informację o zwolnieniu z opłacania składek za marzec 2020 r., nie składa wniosków za kolejne miesiące. Informację o zwolnieniu ze składek za kwiecień i maj otrzyma z ZUS w kolejnych okresach na podstawie tego samego wniosku.

 Przypominamy wniosek o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie do ZUS można wciąż złożyć, tylko nie później niż do 30 czerwca 2020 r. Wniosek można przekazać drogą elektroniczną przez PUE ZUS (wniosek EZS-P) za pośrednictwem pocztą lub osobiście w placówce ZUS (wniosek RZS-P do wypełnienia i wydruku jest dostępny na www.zus.pl).


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.