Po raz pierwszy w Mielcu za sprawą Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” zorganizowano piknik „Wolności i Solidarności”. Nasze miasto zostało wybrane już 19 maja bieżącego roku, na posiedzeniu Zarządu regionalnego „Solidarności” na miejsce pierwszego terenowego obchodu rocznicy. Do tej pory wszystkie rocznice oraz związane z nimi uroczystości odbywały się w Rzeszowie.
Mielczanie wśród pierwszych strajkujących
Podczas obchodów 36-lecia istnienia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" członkowie związku nawiązali do wydarzeń z 1 lipca 1980 roku, kiedy to w WSK Mielec rozpoczął się pięciodniowy strajk.
Okazał się on swego rodzaju wstępem do wydarzeń, które miały miejsce miesiąc później w innych Polskich miastach. Wówczas w Lublinie, Świdniku, Jastrzębiu, Szczecinie oraz Gdańsku kilkanaście zakładów pracy zaprzestało w pełni funkcjonować - ich robotnicy wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciw komunistycznej władzy ludowej oraz walczyć o poprawę warunków życia społeczeństwa.
Domagali się także utworzenia wolnych związku zawodowych. 1 sierpnia, po fali strajków, władze PRL podpisały postulaty, a 17 września 1980 roku robotnicy z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy. Nadano mu nazwę "Solidarność".
- Chcemy głównie młodemu pokoleniu przypominać, że był taki czas, gdy ich rodzice czy dziadkowie walczyli, żeby godnie żyć i pracować w wolnym kraju – mówił podczas sobotniego pikniku Marian Kokoszka, przewodniczący „Solidarności” PZL Mielec.
Warto przypomnieć, iż 1 sierpnia, po fali strajków, także ówczesnej mieleckiej WSK, władze PRL podpisały postulaty, a 17 września 1980 roku robotnicy z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".
Mielecki piknik okazją do zjednoczenia pokoleń.
Więcej w gazecie Korso, 6 września. Korso było patronem medialnym pikniku.