W sobotę, 23 listopada, w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu odbyło się wyjątkowe wydarzenie z udziałem wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Mateusza Szpytmy. Spotkanie było częścią bogatego programu wizyty, która miała na celu upamiętnienie historii oraz przedstawienie inicjatyw związanych z Rodziną Ulmów.
W tym roku przypada 80. rocznica tragicznej śmierci rodziny Ulmów, zamordowanej przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów, co dodatkowo podkreśla wagę ich niezwykłego świadectwa.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18:00 i zgromadziło wielu uczestników, w tym lokalne władze, mieszkańców oraz osoby zaangażowane w działania na rzecz upamiętniania sprawiedliwych wśród narodów świata. Gości powitali Tomasz Leyko oraz Bogdan Romaniuk, który wygłosił kilka słów o projekcie i wprowadził zgromadzonych w tematykę wydarzenia.
W trakcie wieczoru dr Jerzy Skrzypczak zaprezentował prelekcję pt. „Mieleccy sprawiedliwi”, w której przybliżył losy mieszkańców regionu, którzy w czasie II wojny światowej narażali życie, ratując swoich żydowskich sąsiadów.
Jednym z najważniejszych punktów spotkania było uroczyste wręczenie Medali im. Rodziny Ulmów „Ratującym Życie”. Odznaczenia te, symbolizujące odwagę i poświęcenie, wręczyli wiceprezes IPN Mateusz Szpytma oraz prezydent Mielca Tomasz Leyko. Medale wręczono pośmiertnie zasłużonym za ratowanie osób pochodzenia żydowskiego z Mielca i regionu przed Niemcami podczas II wojny światowej. Odznaczeni to Edward Cieślikowski, Maria i Jan Domagałowie oraz Zofia Czarnota a odznaczenia odebrali ich potomkowie.
Po tej części uczestnicy mieli okazję obejrzeć fragmenty wyjątkowego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów – Światłość z Markowej”. Podczas projekcji zaprezentowano występy takich artystów jak bracia Golcowie, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska czy Abraham Fried.
Spotkanie uzupełniała wystawa „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, która wzbudziła duże zainteresowanie uczestników i stanowiła doskonałe tło do dalszych rozmów i refleksji. Ekspozycja była wcześniej prezentowana na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie.
Wieczór zakończył się słowami wdzięczności dla organizatorów oraz uczestników za udział w wydarzeniu, które pozwoliło jeszcze głębiej zrozumieć znaczenie postaw heroizmu i poświęcenia w trudnych czasach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.