Reklama

Wielki Czwartek: Kapłani z diecezji tarnowskiej uczestniczyli w Mszy Krzyżma

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: M. Kostrzewa

Wielki Czwartek: Kapłani z diecezji tarnowskiej uczestniczyli w Mszy Krzyżma - Zdjęcie główne

Msza Krzyżma w tarnowskiej katedrze. | foto M. Kostrzewa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Bycie kapłanem jest bardzo wielką łaską" – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy Krzyżma Świętego. Została ona odprawiona w bazylice katedralnej w Tarnowie. Tradycyjnie w wielki czwartek kapłani z diecezji tarnowskiej uczestniczą w porannej "Mszy Krzyżma". Podczas uroczystości poświęcono oleje, które będą używane podczas sprawowania sakramentów w parafiach. Podczas kazania biskup tarnowski, mówił także o tym, że w diecezji jest coraz mniej kapłanów.

W kościele katolickim rozpoczyna się najważniejszy okrez liturgiczny tzw. "święte triduum paschalne". W trakcie trzech dni katolicy będą przypominać najważniejsze prawdy wiary. Triduum w diecezji tarnowskiej rozpoczyna się od tradycyjnej "mszy krzyżma" w tarnowksiej katedrze. Mszy przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, a towarzyszyli mu kapłani reprezentujący wszystkie dekanaty. Wielki czwartek to uroczystość podczas której przypomina się o ustanowieniu sakramentu Eucharystii. Podkreśla się też znaczenie kapłaństwa w kościele.  

W homilii hierarcha powiedział, że dziś trzeba się natrudzić w walce o zbawienie ludzi. Biskup diecezjalny podziękował duchownym za ich posługę. – Nosimy w sobie wielki dar kapłaństwa – podkreślił.

– Kapłaństwo nie zostało ustanowione jedynie dla nas, abyśmy mieli lepsze samopoczucie, abyśmy czuli się dowartościowani. Przede wszystkim kapłaństwo zostało ustanowione abyśmy przez nie służyli człowiekowi na drogach zbawienia. Dlatego całe nasze życie powinno być ukierunkowane, nie w celu zbudowania sobie wygodnego życia, my przede wszystkim jesteśmy posłani do ludu Bożego i jesteśmy odpowiedzialni za zbawienie powierzonych nam osób.

Bp Andrzej Jeż nawiązał także do spadku liczby kandydatów do kapłaństwa. Prosił księży, żeby sprawę powołań położyli sobie mocno na sercu.

– Powołałem specjalne zespoły, które mają opracować program dotyczący wszystkich obszarów dzieła powołań, począwszy od rodziny. Wiemy doskonale, że istota, główny obszar oddziaływania na powołania to kapłan, to życie kapłana, jego świadectwo, jego radość i przekonanie z posługi kapłańskiej. Właśnie to doświadczenie wpływa na młodych, którzy są powołani, ale potrzebują potwierdzenia w kapłanie, który prowadzi swoją posługę, który zajmuje się nimi na różnych poziomach życia duszpasterskiego.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy