Jeszcze nigdy drużyna z Mielca nie przygotowywała się do rozgrywek w tak doskonałych warunkach jak teraz. Wyjazd na obóz treningowy na południe Europy był zawsze w sferze marzeń. Obowiązywało hasło – trenujemy na własnych obiektach. Tym razem ładowanie akumulatorów odbywało się nie na zaśnieżonych polskich boiskach ze sztuczną trawą, tylko na naturalnej tureckiej murawie. Ma to zagwarantować odpowiednią formę drużyny już od pierwszych spotkań.
Przyjście do Stali trenera Zbigniewa Smółki – szkoleniowca z ekstraklasowym i pierwszoligowym doświadczeniem, popartym warsztatem trenerskim i metodami szkoleniowymi, o jakich w Mielcu nikt nie miał do tej pory zielonego pojęcia, dokonało swoistej rewolucji – przede wszystkim w mentalności zawodników. Nie bez powodu mówi się, że dobrze przepracowana zima to dla piłkarzy najważniejszy czas decydujący o formie na cały rok.
Trzecią kluczową sprawą było odpowiednie wzmocnienie składu. Można powiedzieć, że Smółka dokonał pod tym względem rewolucji. Każda rewolucja wymaga ofiar – takimi było odejście z Mielca aż dziewięciu zawodników. Zamiast nich przyszło dziewięciu nowych piłkarzy. Większość z nich może się pochwalić bardzo ciekawym CV, co daje nadzieje, że nowe nabytki Stali nie będą tylko i wyłącznie ozdobą ławki rezerwowych. Najpilniejszą potrzebą było sprowadzenie wartościowych napastników. Nową jakość mają zapewnić Bułgar z belgijskim paszportem Aleksandar Kolew i uznawany swego czasu za wielki talent Krzysztof Drzazga. W odwodzie jest Dorian Buczek. W meczach sparingowych piłkarze ci nie imponowali skutecznością, ale wszyscy mają nadzieję, że w lidze będzie inaczej. Oczywiście można być pewnym, że wszyscy nowi piłkarze, którzy przyszli do Stali w zimie, są jednak lepsi od tych, z którymi się pożegnano. Jedynym, którego wszyscy bardzo żałują, jest Jakub Żubrowski. Zastąpić go ma Wasil Panjotow i trzeba wierzyć trenerowi Smółce, że zawodnik, którego zna z czasów prowadzenia Zawiszy Bydgoszcz, będzie godnym następcą naszego kapitana.
Wiosenna runda rozgrywek I ligi zapowiada się ekscytująco. Spokoju nie będzie miał nikt. Jest kilka klubów, które będą walczyć o dwa miejsca premiowane awansem do ekstraklasy, a cała reszta musi się mieć na baczności, aby nie znaleźć się w strefie spadkowej. Nikt w Mielcu nie wyobraża sobie, aby naszej drużyny jesienią nie było nadal w gronie pierwszoligowców. Pierwsza liga ma być dla Stali tylko ostatnim przystankiem w drodze po dawny blask.
Debiutanci Stali Mielec w rundzie wiosennej 2017:
Alexandar Kolev (ur.08.12.1992 w Gandawie - Belgia) - napastnik posiadający obok belgijskiego także paszport bułgarski. Po trzech sezonach spędzonych w klubach 3. ligi belgijskiej przeniósł się do bułgarskiego Botev Plovdiv, a następnie został graczem Beroe Stara Zagora. W sezonie 2016/2017 zaliczył w Beroe 11 meczów ligowych i 4 mecze w kwalifikacjach Ligi Europy. Rok temu był na testach w Śląsku Wrocław.
Rafał Strączek (ur.12.02.1999 w Jarosławiu) – bramkarz, wychowanek JKS Jarosław. Piłkarskiego rzemiosła uczył się w UKS SMS Łódź, skąd wrócił do trzecioligowego JKS. Był powoływany do juniorskich reprezentacji Polski. Ostatnio został wyróżniony jako Talent Roku w plebiscycie Podkarpacka Nike. Będąc w kadrze pierwszej drużyny ma być istotnym wzmocnieniem drużyny juniorów Stali Mielec występującej w Centralnej Lidze Juniorów.
Dominik Sadzawicki (ur.19.04.1994 w Poznaniu) – prawy obrońca lub pomocnik. Zaczynał karierę w MKS Sławków, następnie był zawodnikiem Gwarka Zabrze, GKS-u Katowice, a ostatnio (w rundzie wiosennej sezonu 2015/2016) występował w podstawowym składzie ekstraklasowego Górnika Zabrze. Był także w kadrze reprezentacji Polski U-21. Później przez wiele miesięcy zmagał się z poważną kontuzją kolana i z tego powodu stracił miejsce w zespole Górnika.
Boris Milekić (29.09.1988 w Zemun – Serbia) – środkowy obrońca, który ma zastąpić w kadrze Stali kontuzjowanego Michała Bierzałę. Jest doświadczonym lewonożnym zawodnikiem ostatnio występującym w serbskim Proleterze Nowy Sad (II liga). Wcześniej grał wyłącznie w serbskich klubach, m.in. w drużynie Jedinstovo Użice i w Radnickim Nisz.
Vasil Panyotov (ur.16.07.1990 w Goce Dełczev – Bułgaria) – pomocnik, który ma zastąpić Jakuba Żubrowskiego (odszedł do Korony Kielce). Swoją piłkarską karierę zaczynał w Lewskim Sofia. Grał także w PKF Bansko, skąd przeniósł się na Cypr do AOAjia Napa. Następnym jego klubem była Zawisza Bydgoszcz, gdzie był podopiecznym Zbigniewa Smółki. Po rozpadzie Zawiszy przeszedł do Beroe Stara Zagora, a teraz wrócił do Polski i zagra w Stali Mielec.
Krzysztof Drzazga (ur.20.06.1995 w Szprotawie) – napastnik. Ostatnio był rezerwowym w Wiśle Kraków. Wcześniej występował w Górniku Polkowice. Obok Koleva ma znacząco wzmocnić w Stali Mielec linię ataku. W rundzie jesiennej imponował skutecznością w rezerwach Wisły, ale nie zdołał przebić się do podstawowego składu krakowskiej drużyny grającej w ekstraklasie.
Damian Ałdaś (ur.17.07.1991 w Głogowie) – pomocnik, który swoje ekstraklasowe doświadczenia zbierał w Koronie Kielce, a z futbolem na pierwszoligowym poziomie miał do czynienia w Chrobrym Głogów i w Górniku Polkowice. Przed laty grał w jednej z juniorskich reprezentacji Polski. W poprzednim sezonie awansował z Odrą Opole do 2. ligi.
Arkadiusz Górka (ur.10.01.1994 w Jaśle) – pomocnik z reprezentacyjną (kadra młodzieżowa) przeszłością. Jego poprzednimi klubami były Rafineria Czarni Jasło, Legia II Warszawa, a ostatnio 2-ligowy Znicz Pruszków, z którego po epizodzie w Podbeskidziu Bielsko-Biała przychodzi do Mielca. Dwa lata temu z drużyną juniorów Legi zdobył mistrzostwo Polski.
Konrad Misztal (ur.18.12.1998 w Mielcu) – pomocnik, który niespodziewanie trafił do szerokiej kadry pierwszej drużyny seniorów z zespołu juniorów Stali Mielec, grającego w CLJ, gdzie był wyróżniającym się graczem. W aktualnej kadrze FKS-u jest obok Krystiana Getingera jedynym mielczaninem i wychowankiem mieleckiego klubu.
Terminarz Stali Mielec w rundzie wiosennej 2017
- 20 kolejka – sobota, 4 marca: MKS Kluczbork – Stal Mielec
- 21 kolejka – sobota, 11 marca (g.17): Stal Mielec – Olimpia Grudziądz
- 22 kolejka – sobota, 18 marca: Bytovia Bytów – Stal Mielec
- 23 kolejka – sobota, 25 marca (g.17): Stal Mielec – Wigry Suwałki
- 24 kolejka – piątek, 31 marca: Chrobry Głogów – Stal Mielec
- 25 kolejka – sobota, 8 kwietnia (g.18): Stal Mielec – Chojniczanka
- 26 kolejka – sobota, 15 kwietnia: Stomil Olsztyn – Stal Mielec
- 18 (zaległa) kolejka – środa, 19 kwietnia: Sandecja Nowy Sącz – Stal Mielec
- 27 kolejka – niedziela, 23 kwietnia (g.18): Stal Mielec – GKS Katowice
- 28 kolejka – sobota, 29 kwietnia: Znicz Pruszków – Stal Mielec
- 29 kolejka – sobota, 6 maja (g.19): Stal Mielec – Podbeskidzie Bielsko Biała
- 30 kolejka – sobota, 13 maja: Wisła Puławy – Stal Mielec
- 31 kolejka – środa, 17 maja: Miedź Legnica – Stal Mielec
- 32 kolejka – piątek, 19 maja: Zagłębie Sosnowiec – Stal Mielec
- 33 kolejka – niedziela, 28 maja: GKS Tychy – Stal Mielec
- 34 kolejka – sobota, 4 czerwca: Stal Mielec – Pogoń Siedlce