Z okazji walentynek odbył się tam wyjątkowy wieczór poetycko-muzyczny, który zgromadził miłośników literatury i romantycznych melodii. W wydarzeniu wzięło udział około 70 osób, a jego głównym punktem była prezentacja wierszy Andrzeja Talarka z tomiku „Wiersze dla Żony” oraz koncert zespołu Cantica Romanza.
Wieczór rozpoczął się od literackiej uczty – wiersze mieleckiego poety czytali Janusz Pacholarz, aktor Teatru „Rozmaitości", oraz Katarzyna Hudy z Mieleckiego Towarzystwa Literackiego. Liryczne teksty przeplatały się z muzyką w wykonaniu zespołu Cantica Romanza, który przygotował specjalny repertuar, pełen romantycznych utworów. Wśród gości znalazły się również osoby, które wzbogaciły wydarzenie swoją obecnością i wsparciem dla kultury.
Poseł Krystyna Skowrońska, Burmistrz Przecławia Marcin Jemioło oraz radny Józef Smaczny, reprezentujący powiat mielecki, uświetnili spotkanie swoją obecnością. W uznaniu zasług dla kultury poseł Krystyna Skowrońska wręczyła Andrzejowi Talarkowi Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych artystom w Polsce. Z kolei Józef Smaczny, w imieniu starosty powiatu mieleckiego, przekazał poecie kwiaty oraz list gratulacyjny.
Podczas spotkania nie zabrakło także rozmowy z autorem. Barbara Augustyn poprowadziła wywiad z Andrzejem Talarkiem, przybliżając publiczności kulisy powstawania jego najnowszego tomiku oraz refleksje na temat miłości i życia we dwoje.
Wieczór w Domu Kultury w Przecławiu okazał się niezwykłym świętem poezji, muzyki i emocji. To wydarzenie potwierdziło, że literatura i sztuka mają niezwykłą moc poruszania serc i skłaniania do refleksji.
Andrzej Talarek – poeta, felietonista, inżynier
Andrzej Talarek jest postacią doskonale znaną w mieleckim środowisku literackim. Choć z wykształcenia jest inżynierem, od ponad dwóch dekad poświęca się literaturze. Jego twórczość obejmuje zarówno poezję, jak i felietony publikowane w mieleckich mediach oraz na autorskich blogach.
Napisał około 1500 felietonów i wydał dziewięć tomików wierszy, m.in. „Antymateria”, „Jak Piłat”, „Dies irae? Wiersze niepolityczne”, „Ziemia czerwona” oraz „Księga Psalmów dzisiejszych”. W jego utworach odnaleźć można zarówno filozoficzne refleksje, jak i osobiste emocje.
W 2017 roku został członkiem Związku Literatów Polskich, a w 2024 roku uhonorowano go medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wcześniej otrzymał także Srebrny Krzyż Zasługi oraz odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.