Reklama

W tym roku mniejsze dotacje dla powiatowych zabytków

Opublikowano: śr, 19 sty 2022 19:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak co roku, mieleckie starostwo wesprze finansowo prace remontowe i konserwatorskie zabytków znajdujących się na terenie powiatu mieleckiego. W bieżącym roku ta kwota zmniejszyła się w porównaniu do roku 2021 o 25 tysięcy złotych i wyniesie 75 tysięcy. Jakie zabytki otrzymają pomoc finansową?

19 stycznia (w środę) starosta Stanisław Lonczak wraz z wicestarostą Andrzejem Bryłą spotkali się z beneficjentami dotacji. W sali obrad mieleckiego starostwa podpisano stosowne umowy, dzięki którym kolejne obiekty wpisane do rejestru zabytków będą mogły przejść niezbędne prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane.

Zmniejszenie dotacji dla lokalnych zabytków krytykowali pod koniec 2021 roku powiatowi radni z PiS podczas głosowania nad budżetem powiatu mieleckiego.

- Na uwagę zasługują również bardzo niewielkie środki przewidziane dla wsparcia prac konserwatorskich na zabytki, głównie na wymagające wsparcia finansowego świątynie w całym w powiecie mieleckim oraz organizacje pozarządowe, które swoimi działaniami kultywują lokalną tradycję, zwyczaje oraz dziedzictwo przeszłych pokoleń - czytaliśmy wówczas w stanowisku klubu PiS.

Jakie zabytki otrzymały wsparcie?

Decyzją władz samorządowych wsparcie w wysokości 25 tys. złotych trafi w tym roku do Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Wojciecha w Gawłuszowicach. W zabytkowej świątyni wykonana zostanie modernizacja wewnętrznej instalacji elektrycznej.

Kolejne 15 tys. złotych przeznaczonych zostanie na prace dotyczące zabytkowych organów w Kościele Parafialnym p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jaślanach.

Podpisanie umów do dofinansowanie do zabytków

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Padwi Narodowej i Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Franciszka z Asyżu w Wadowicach Dolnych otrzymają dotacje o wartości 14 tys. złotych każda. W przypadku pierwszej parafii, środki wesprą odnowę dwóch kamiennych rzeźb z elewacji frontowej oraz kamiennej kapliczki NMPNP. W wadowickim kościele planowane jest z kolei odnowienie, uzupełnienie i odtworzenie zewnętrznych okładzin architektonicznych naw bocznych.

Dotacja wesprze także wymianę pokrycia dachowego na drewnianym wiatraku w Dąbrówce Osuchowskiej - z blachodachówki na gont jodłowy. Wartość przekazanego wsparcia wyniesie 7 tys. złotych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy