Reklama

Ponadregionalne inwestycje również w powiecie mieleckim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Mielcu

Ponadregionalne inwestycje również w powiecie mieleckim - Zdjęcie główne

W 35 gmin dorzecza Wisłoki będą zrealizowane inwestycje | foto Starostwo Powiatowe w Mielcu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Turystyka, ekologia, rolnictwo, OZE, komunikacja – to w tych dziedzinach będą realizowane wspólne inwestycje z pieniędzy unijnych dla 35 gmin z dorzecza Wisłoki. Powiat mielecki również uczestniczy w tym projekcie i wspólnie z innymi samorządami „Związku Gmin Dorzecza Wisłoki” przygotowuje strategię działań w nowej unijnej perspektywie finansowej.

Z początkiem roku zintensyfikowały się kontakty samorządowców tworzących ten ponadregionalny związek, który – przypomnijmy - swym zasięgiem obejmuje 35 gmin i powiatów z województwa  podkarpackiego i małopolskiego.

Przedmiotem obecnych spotkań, odbywanych wirtualnie, była identyfikacja potencjałów rozwojowych jak również analiza występujących barier, które mogą mieć wpływ na podejmowane wspólnych działań w nowej perspektywie finansowej Unii.

Jak pokazały wyniki przeprowadzonych w ostatnim czasie badań ankietowych, na terenie gmin dorzecza zarówno oczekiwania, jak i istniejące ograniczenia są różne w poszczególnych samorządach.

Przykładowo – o ile na południu tego subregionu występuje niedobór bazy lokalowej, jeśli chodzi o przedszkola czy żłobki, o tyle ten sam problem (deficyt) na północy występuje raczej marginalnie.

Dorzecze Wisłoki

W ciągu kilku ostatnich dni  toczące się na internetowym forum dyskusje miały za zadanie wypracować spójne formy działań, które pozwolą na wspólne aspirowanie po unijne środki, ale w taki sposób by udało się realizować zapotrzebowania lokalnych społeczności.

Dyskusja prowadzona była w kilku sferach. Główny nacisk jednak dotyczy trzech:  gospodarczej, przestrzennej i społecznej.

Jak ocenia Bogdan Bieniek, dyrektor Wydziału Funduszy, Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami prace nad określeniem strategii  dla Dorzecza Wisłoki są bardzo zaawansowane. 

- Mimo oczywistych różnic poszczególnych samorządów uda się nam osiągnąć porozumienie co do wspólnych przedsięwzięć, takich jak chociażby turystyka, ekologia, rolnictwo, OZE, komunikacja   – ocenił Bogdan Bieniek

W ubiegłym miesiącu w urzędzie marszałkowskim województwa podkarpackiego w Rzeszowie odbyła się konferencja pod patronatem Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego pn. „Zielony Ład szansą dla samorządów Dorzecza Wisłoki”. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy